[LTS ŽK] Mykolo mitas

Day 2,641, 16:18 Published in Lithuania Lithuania by Margiriso7


Žaidėjas, ilgą laiką man buvęs paslaptis, stebindavęs savo puikiomis politinėmis įžvalgomis ne vieną čia dar esantį ir jau nebe. Žaidėjas apgaubtas mito. Galbūt tamsus veikėjas, kurs slepiasi tamsiuose valdžios kampeliuose, lyg koks pilkasis kardinolas, o galbūt šviesus klajoklis, su plunksna rankoje, stebintis mus visus nuo aukšto kalno. Štai toks yra tas mitas, o koks tada Mykolas? Jums spręsti iš šio interviu.




Ar pamenate save dar naujoką, kaip atradote šį žaidimą, ką atradote tų laikų žaidime, kokios asmenybės jums įsiminė, kada tapote partijos nariu, kokios ir kodėl?


Tai buvo kalėdinė karštinė prieš keturis metus. Ieškojau žaidimo, kuris nesurytų tiek laiko kiek travianas ir prisijungiau prie eLietuvos bendruomenės. Dovanų eLietuvai nieks nedalino, todėl tuometinis CP Raigirdas organizavo kampaniją pas kalėdų senelį jų pasiimti patiems. Visuomenė buvo smagiai sujudus, ragino vieni kitus netausoti savęs, pamenu du pagrindinius netausojančiuosius, tai jaunas aš, iššvaistęs pirmuosius aukso trupinius ir Raigirdas, iššvaistęs valstybinius. Nebuvau aktyvus žaidėjas, todėl pirmaisiais mėnesiais asmenybės nelabai įsiminė, viskas sujudo su pirmuoju eBaltarusijos puolimu. Tada išsiskyrė du blokai, palaikančių ir prieštaraujančių, CP pokštas, ABC susikūrimas ir kiti džiaugsmai. Pirmoji partija, kurioje buvau gana ilgai buvo apolitiškoji Žvėries diktatūra. Joje jau buvo tik Vilkdalgio šešėlis ir jokios veiklos, bet partijos pozicija buvo priimtina.

Kodėl pasirinkote LTS?

LTS pasirinkau dėl tos paties priežasties, kaip ir ŽD(Žvėries Diktatūra) , tam tikro susilaikimo nuo politinių intrigų. Partija savo politiniu kursu ir ėjimais dar nė karto manęs nenuvylė.


Esate vienas žinomiausiu politikos apžvalgininkų, kodėl būtent tokia veikla jus domina, ar ankščiau dalyvavote politikoje, ko buvote pasiekęs?


Politikoje dalyvaudavau epizodiškai, kelis kartus buvau VRM auditoriumi, nes iš esmės tai mažai kuo skiriasi nuo politikos apžvalgų, tik auditorius turi daugiau tiesioginio bendravimo su tais, apie kuriuos rašo. Bet kadangi sunkiai draugauju su terminais ir įsipareigojimais, tai ilgai auditoriumi neišbūdavau. O apžvalgininko duona lengvesnė, rašai kada nori, ką nori ir kaip nori. Rašyti man patinka, eLietuva ganėtinai maža, todėl galiu mėginti suvokti visus priežastinius ryšius ir įtakojančias jėgas. Kartais tai pavyksta geriau, kartais ne, bet džiaugiuosi savo skaitytojais, kurie man iškėlė kartelę ir jei parašau šūdą,tai jie man tai ir pasako.




Jeigu jūs nieko prieš, pakalbėkime apie RL. Kuo užsiimate RL? kas jus domina? ar domitės politika? ar sekate įvykius pasaulyje? gal esate partijos narys? ar mylite savo valstybę? kokios jūsų pagrindinės vertybės, kuriomis vadovaujatės gyvenime? ar mėgstate skaityti knygas, kokias? ar esate ambicingas žmogus, ko jūs norite pasiekti šiame gyvenime?

RL esu gyvenimą ragaujantis klajoklis. Mano darbai daugiausiai susiję su jaunimo edukacija ir kultūros projektais. Esu smalsus ir žingeidus žmogus todėl domiuosi beveik viskuo. Kultūra, visuomenė, jos kaita iš sovietizmo į europietiškumą, miesto ir kaimo kaita, politika, filosofija - sunku viską sutalpinti į glaustus sakinius, bet skaitymas, stebėjimas, diskusijos apie tai užima didelę dalį mano laisvalaikio. Jokiai partijai nepriklausau. Kaip jau minėjau, esu klajoklis, todėl į žemdirbių (taip vadinu šitą kaupiančią ir vartojančią visuomenę ir gyvenimo būdą) politinius žaidimus nesikišu, kiekvienam sava smėlio dėžė. Studijavau filosofiją, todėl mano vertybes sunku atsieti nuo jos. Manau, kad žmogaus tikslas yra būti laimingu, ne momentiškai, kartais, bet gyventi taip, kad tai taptų nuolatine būsena, o tai sudaro ir geri santykiai su žmonėmis esančiais šalia, su visuomene,ir išmintis, nuolatinė jos paieška,ir tolerancija kitoniškumui, ir dar daug dalykų, kurie kaip delionės detalės sudėlioja spalvingą gyvenimą. Skaitau daug, kaip tik dabar sudarinėju šių metų knygų sąrašą, jame apie 30 knygų. Mėgstamiausia yra prancūzų absurdo/egzistencializmo literatūra (Sartras, Kamiu, Bataille), amerikos bitnikų literatūra (Keruakas, Ginsbergas, Burroughsas ir kiti), dar skaitau klasiką ir literatūros Nobelio laimėtojus, postmodernią literatūrą, filosofijos, sociologijos veikalus.

Man patinka laimėti, nesvarbu ar sporte ar gyvenime. Bet žinau, kad norint augti, reikia rinktis stipresnius varžovus už save, tik taip galima tobulėti, tada pergalės ateina ne iš karto. Taip ir gyvenime, turiu savo tikslus, siekiu jų, bet tarsi žaisdamas gyvenimą, nekomplikuodamas, mokausi to iš savo jogos mokytojos - katės.

Juokauju, kad tikslas yra Nobelio literatūros premija, bet iš tiesų, noriu, kad žmonės, kurie yra aplink mane prisimintų mane su šypsena ir gerų prisiminų banga per nugarą.


Kartą iš paprastų eLetuvos bendruomenės žmonių teko išgirsti tokią nuomonę, kad eLietuvai būtų geriau, jog joje egzistuotų tik viena partija ir viena jos valdžia, žmonės mano, kad tokiu būdu būtų galima išvengti kartais įvykstančių partinių karų ir nuolatinės trinties tarp partijų. Jie taip pat pažymi, kad tada padaugėtų naujokų ir mažiau žmonių paliktų žaidimą.
Kokia jūsų pozicija šiuo klausimu, ar palaikote ją? Kaip jūs įsivaizduojate kokia tada būtų politinė situacija šalyje, ar naudinga tai būtų mūsų bendruomenei? Ar demokratija gali gyvuoti valdant vienai partijai?



Nuolatinė trintis tarp partijų ir yra erepubliko kaip žaidimo politikos esmė.



Vienos partijos atsiradimas ir dominavimas būtų aktualus tik jei politikos mechanizmas keistųsi ir taptų vien tarptautinių. eLietuvos lygmeniu, tai būtų baisiausia utopija - vienoda ir pilka masė, kuri sutaria visais klausimais tiek, kad galėtų eiti išvien. Prarastume daug spalvingų asmenybių, kurie yra žaidime tik dėl nuolatinės konfrontacijos. Mano nuomone, yra didžiulis pliusas, kad politikos modulis toks platus, todėl jis gerokai pralenkia ekonomikos ir karybos modulius, kurie yra, švelniai tariant, primityvus. Jei tai būtų tik tai, žaidimą rinktųsi tik gaimeriai, ir tai būtų tarptautinis travianas. Aš tokios situacijos neįsivaizduoju eLietuvoje, demokratija ir viena partija yra du nesuderinami dalykai.


Būdamas eLietuvos politikos apžvalgininku, ar galite nusakyti kokia yra dabartinė eLietuvos politinė situacija? Kaip jūs apibūdintumėte mūsų politines partijas, jų pažiūras, elgseną? Gal turite kokių patarimų partijoms? Būtų visai įdomu išgirsti jūsų nuomonę ir apie lietuvių bendruomenę, kokia ji gali pasirodyti, žiūrint iš šono?

Jei lyginčiau visus keturis metus, tai politinė padėtis iš esmės nesiskiria, skiriasi tik asmenybės(o tai reiškia, kad ir politikavimo stilius) ir intensyvumas. Intensyvumas šiuo metu yra sumažėjęs, vis mažiau politikos žaidėjų. Dauguma ministerijų ir partijų laikosi ant dinozaurų ir retkarčiais pasitaikančių alkanų naujokų. Nieko gero, bet čia kaip ir RL - dalykai keičiasi ir kovoti prieš tai, tai kovoti prieš vėjo malūnus. Iš tiesų tai žaviuosi eLietuvos partijų stabilumu, ironiška, bet kartais jos stabilesnės nei RL partijos, kurios labai priklausomos nuo asmenybių ir skandalų bei rinkimų. eLietuvoje partijos remiasi tradicija ir kryptimi ir partijos vadovai yra tarsi jachtos vairininkai - ilgai ruošiami ir perimdami partijos vairą retai drastiškai keičia kursą, nors dažnas turi savo politikavimo stilių. Kartais žaidėjai pamiršta, kad tai žaidimas ir įtraukia RL į savo kovą ir tai jau neskanu, bet tokių apraiškų daug nesimato. Aš manau, kad eLietuva tik išlošia, kad joje varžosi trololo prieš konservatyvias žaidimo idėjas. Kaip jau minėjau kažkurioje apžvalgoje, abejose priešingose stovyklose yra įvairių žaidėjų ir tai tik skirtingos formos su panašiu turiniu.
eLietuvos bendruomenė yra kaip ledkalnis. Jo apačioje daug klikintojų, geimerių, stebėtojų, o viršūnėje garsiausiai rėkaujantys politikai, MU vadai ir skandalistai. Ir bendruomenė laikosi ne dėl jos spalvingų ir rėksmingų viršūnių, bet dėl savo pamato, kuris sukariauja žalas, laiko mūšius, gamina batonus ir tankus. O viršūnėms kartais užtenka politikos lygmens, kad žaidimas būtų įdomus. Vyksta savotiški perėjimai ir kartais tie perėjimai stebėtinai sėkmingi, kai žaidėjai iš apačios parodo viršui kaip reikia tvarkytis, bet tai reti atvejai, nes kiekvienas pasirenka savo žaidimo stilių ir susigalvoja priežastį, kodėl reikia vis grįžti ir prisijungti.


O kokia yra jūsų toji priežastis dėl kurios jūs vis grįžtate ir prisijungiate?



Nėra vienos priežasties. Turbūt nei bendruomenė, nei socialinis aspektas nėra tas, dėl ko prisijungiu. Man tai įprotis, jei neprisijungiu savaitei, iškrentu keliems mėnesiams, bet vis sugrįžtu. Dabar malonu rinkti BH ir kitus medalius, kas žaidimo pradžioje buvo tik nepasiekiama svajonė.

Ar neturite minčių grįžti į eLietuvos politiką, tapti aktyvesniu partijoje ir galbūt kandidatuoti į partijos pirmininkus, laimėti ir vadovauti partijai?


Ne, tiek savo tiek partijos labui šio noro net nesvarstau. Neturiu tiek laiko ir noro ir kompetencijų. Be to man labai patinka tai ką daro Mindzius ar Cerberis33, jie ir kiti aktyvūs nariai yra partijos atlantai, laikantys viską ant savo pečių, o aš tik hermis - mintis ir žodis.

7 kartus buvote Seimo nariu, kada paskutinį kartą juo tapote? Seimas yra gan blogą reputaciją užsitraukusi vieta, kokį jūs prisimenate Seimą, ar ten tikrai taip blogai kaip visi kalba?


Jei partijoje dar viskas ganėtinai pozityvu, tai eSeimas yra ganėtina smėlio dėžė į kurią susirenka daug įvairiausių žaidėjų, dalis jų neturi daug veiklų gyvenime, tai gali sau leisti parašyti tūkstančius žinučių skaipo konferencijoje, didžioji jų dalis - nykūs ir banalūs pokalbiai apie nieką. Apie seimą esu parašęs ne vieną straipsnį, subjektyvių ir objektyvesnių. Tai ir pagrindinė mano priežastis, kodėl ten buvau, neskaičiuojant medalio ir aukso naudos. Nebuvau aktyvus seimūnas, nepamenu kada buvau paskutinį kartą. Ten nėra nei blogai nei gerai, nes vertę sukuria ten esantys žmonės, o jie yra skirtingi. Yra kas nori dirbti, yra kas nori aukso, ir yra kas nori kalbėti apie nieką arba trolinti.

Sakykite, kokią jūs matote eLietuvos ateitį?

Man patinka futurizmas, dažnai skaitau apie tai, kaip kažkada žmonės prognozavo ateitį ir supratau, kad geriau burti iš gulbės žarnų, nei mėginti protingai prognozuoti. Suprantu tik vieną, kaita yra normalu, asmenybių praradimas irgi. Vienus keičia kiti, ir net tuos, apie kuriuos sakoma, o kas bus jei jo nebus, pakeičia kiti, kartais net geresni žaidėjai. Ateitis gali būti suknista tik dviem būdais, arba užsilenks žaidimas arba jis taip suprastės, kad nebus įmanoma žaisti. Nes per keturis metus, niekas per daug nepasikeitė iš esmės. Keičiasi tik avatarai ir pavadinimai - konceptas išlieka tas pats.

Ar eLietuvos politikoje galima įžvelgti opoziciją? Kaip jūs manote, ar eLietuvos bendruomenėje gali atsirasti opozicinės jėgos, kurios kiltų iš pačių žmonių? ar gali iškilti lyderių, kurie prieštarautų ne tik savo partijos, bet ir visos valstybės politikai? O ar mūsų visuomenė remtų tokį asmenį, ar vis dėlto galime valstybę suskirstyti į partijas ir manyti, kad žmonėms, masėms vadovauja ir nurodinėja partijų ir vyriausybės galvos?



Man atrodo, kad eLietuvoje mes turime dviejų partijų blokų sistemą, su besikeičiančiais vadovais (iš esmės taip yra ir Lietuvoje ir UK ir JAV, tik UK ir JAv yra tik dvi dominuojančios partijos, o Lietuvoje partijų blokai). Pozicija ir opozicija keičiasi nuolat, taip darydama žaidimą įdomesnį. Kai sumažėja aktyvumas tada žmogiškųjų resursų vienam blokui neužtenka, tai valstybės valdyme dalyvauja visi. Jei kalbėti apie opozicines jėgas, tai yra du variantai - antisistemininkai (Lietuvoje jie pradėjo garsiai reikštis ties Garliavos įvykiais ir nenutyla iki šiol, problema su jais yra jų neskaidrus finansavimas, kurio galai veda į Latvių gatve Vilniuje, o tikslas skaldyti demokratinius procesus pseudodemokratiniais principais ir apeliuoti į paprastą žmogų, kuris iš tiesų yra tik lochas) - tokių variantų eLietuvoje sunku įžvelgti ir ateityje irgi nebus, iš nežinomų partijų kartais būna kandidatai į CP, kartais atgyja Baznycia ar mano mėgstamiausias žaidėjas Kristė ir Darius, bet jie neturi brandaus politinio svorio. Antrasis variantas yra Atsibodo atvejis, kai žaidėjas nutolęs nuo politikos žaidimų laimi CP ir puikiai susitvarko. Tokių atveju bus ir tai šviežias kraujas. Visas šitas klausimas man kvepia kairiosiomis pažiūromis, kurioms aš simpatizuoju tik orveliškai, pati idėja apie lygybę ir klasinį neišnaudojimą ar masių vadovavimą o ne kai galvos mase manipuliuoja man patinka, bet tik tuo atveju, kai ir rezultatas ir tikslas ir priemonės yra racionalios ir negriaunančios. Tai yra, jei masėse gims lyderis, kuris bus prieš esamą sistemą, bet bus racionalus, tikslus, įžvalgus ir gebantis dirbti - aš jį palaikysiu. O žaidimo mechanika kairumui nepalieka vietos, sprendimus vis tiek priima ir pagrindinius mygtukus spaudo atskiri žmonės - lyderiai, o ne bendruomenė ar partija.


Kuriuos žaidėjus galima būtų pavadinti asmenybėmis, suformavusius eLievtuvos įvaizdį pasaulyje, kurių veiksmų pasekmė - dabartinė geopolitnė eLietuvos situacija, dabartinė nusistovėjusi eLietuvos valdymo praktika.


Manau, kad eLietuva labiau garsėja kaip stipri ir solidari bendruomenė, ištikima savo principams ir draugams. Asmenybės keičiasi ir kadangi nelabai domiuosi tarptautine politika tai nežinau kurių svoris ten buvo didžiausias. Pamenu Gliooko II puikius derybų rezultatus, Dimention irgi puikiai pasirodė.


Kokiomis savybėmis turi pasižymėti lyderis, galintis pakreipti evisuomenės požiūrį, išvesti šalį iš krizinės situacijos, tiek susidariusiai dėl susipriešinimo viduje, tiek dėl diplomatinių ar karinių priežasčių? Ar mūsų evisuomenė turi tokių lyderių? Kaip galima būtų tokius lyderius užauginti, atrasti, padėti atsiskleisti? Kokių tam sąlygų reikia?

Lyderis yra vertybė ir pavyzdys. Mažeikis savo knygoje "Po pono ir tarno" kalba apie šių laikų masinę lyderių gamybą, kurioje kiekvienas gali tapti sistemos lyderiu. Bet tai dirbtinis konstruktas, Mažeikis jam kaip priešpriešą iškelia meistrystės sąvoką. Meistras nuo pat viduramžių buvo ne tik savo srities profesionalas, jis buvo autoritetas. Ar daug turime autoritetų eLietuvoje? Nedaug, nes pakilti į žaidimo meistrus sunku, o nukristi lengva. Viena dėmė ir tu nebegali stovėti dėmėtu munduru.

Reikia šachmatininko savybių, suvokti, ką tavo veiksmai iššauks anksčiau nei tavo priešininkas, turėti viziją ir mokėti jos siekti. eLietuvoje lyderių netrūksta, trūksta tik laiko, nes čia tik žaidimas, o lyderiai čia dažnai būna ir lyderiais nevirtualiame pasaulyje, kuriame už gerą lyderystę mokami pinigai ar suteikiamas pripažinimas. Ir lyderis nėra pomidoras, jam nereikia kurti sąlygų ar apdangstyti nuo šalnų, jei jis lyderis jis prasisuks ir taip.


Kurios asmenybės jums autoritetai kurioj nors srityje RL, žaidime ir kodėl?



Žaidime sutikau daug žaidėjų, kuriuos gerbiu kaip žaidimo profesionalus, man patinka tai ką jie daro ir sako. Panašiai ir RL, beveik kiekvienoje srityje yra žmonių, kurie man patinka, bet autoriteto sąvoka man yra platesnė. Tai yra neturėti minusų ir silpnybių mano akyse. O tai gana aukšti kriterijai. Ir visi, kuriuos laikau autoritetais yra arba iš filosofijos arba literatūros pasaulio, nes žodžio valdymo menas man yra didžiausią įspūdį darantis.

Žavi Diogenas iš Sinopės, jo panieka turtui, kapitalizmo žaidimams, visuomenės ydoms, netiesai. Kamiu yra literatūros autoritetas, jo gebėjimas atkurti kasdienį absurdą tokiais puikiais įvaizdžiais. Jo gyvenimas būdas: sportas, teatras, filosofija, kelionė, mirtis.

Ačiū už sugaištą laiką.




Dėkoju tiems, kuriems užteko jėgų viską perskaityti.