[KM] Vaikai- gyvenkime draugiškai...

Day 2,277, 12:20 Published in Lithuania Lithuania by Akviliutte


Sveiki, erRep’iečiai!!!

Šį kartą norėjau parašyti apie patyčias. Paklausite kodėl? Nes tai vyksta ir mūsų eRep’e. Manęs,asmeniškai,tai visiškai nedžiugina,ir norisi tam padaryti galą. O galą mėginsiu daryti Jus paprotindama bent keliomis istorijomis apie patyčias. Nepriimkite niekas viso šito asmeniškai, o tie, kurie nors šiek tiek tyčiojates iš ko nors- susimąstykite, nes gal to visai ir nenorėdami užgaunate kitus.
Kaip sakė katinas Leopoldas vaikystėje: “Vaikai, gyvenkime draugiškai” 🙂






Turtingas, aukštų siekių jaunuolis paprašė mokytojo, kad šis jam padėtų tapti išties didžiu žmogumi.
Išminčius davė jam keistą užduotį:
- Išvaikščiok skersai išilgai visą kraštą ir mokėk žmonėms, kad jie tave plūstų. Daryk taip vienus metus.
Jaunuolis leidosi miestų ir kaimų keliais, siūlydamas žmonėms pinigų, kad jį išplūstų kuo bjauriau ir užgauliau. Visi jį laikė pamišėliu.
Po metų jaunuolis grįžo pas mokytoją. O šis jam tarė:
- Dabar gali keliauti į Atėnus.
Jaunuolis nukako prie minėto miesto vartų. Kaip tik toje vietoje gyveno keistas žmogėnas, šlykščiausiais žodžiais plūdes visus, įžengiančius į miestą.
Pažeminti žmonės įsižeisdavo, užsiliepsnodavo pykčiu, prarasdavo savitvardą, imdavo jam grasinti.
O jaunuolis pratrūko griausmingai kvatotis:
- Tik pamanyk, aš ištisus metus mokėjau žmonėms pinigus, kad jie padarytų tai, ką tu čia darai už dyką!
Keistasis keikūnas staiga surimtėjo ir tarė:
- Įeik, miestas tavo!

Pats naudingiausias elektrinių prietaisų klavišas yra „pauzė”. Pasaulį valdys tas, kuris moka valdyti save.
(Bruno Ferrero.




Ar kartais susimąstote kiek daug gali reikšti vienas skaudus žodis, iki ko jis gali privesti, ar tas žmogus kuri įžeidinėjate vertas to. Juk mes visi žmonės, visi turime trūkumu ir privalumų o patyčios gali privesti iki skaudžios tragedijos. Ir tos tragedijos kaltininkai galite būti jus.
Viena diena taip nutiko vienai iš pirmo žvilgsnio gražiai, linksmai, maloniai turinčiai tikrai geru draugu ir mylinčius abu tėvus panelei. Jos vardas buvo Gerda. Jai buvo vos 17. Bet buvo daug žmonių kurie jos nekentė, visaip žemino ir kitaip tyčiojosi ir įžeidinėjo. Niekas net negalvojo kas slypi jos širdyje. O ten buvo labai daug skausmo. Tiek skausmo ji nebegalėjo pakelti. Skausmas buvo ne fizinis o dvasinis. O tai dar labiau skauda. Viena diena ji parašė draugėms laišką. Ten buvo parašyta: “Aš nebegaliu daugiau kentėti. Atleiskite, aš išeinu, tik noriu, kad žinotumėte viena dalyką. Aš jus visus mylėjau ir dar tebemyliu. Nesmerkite manęs. Prašau būkite laimingi. Aš jus stebėsiu iš aukštai. Myliu jus”. Laišką ji paliko gerai matomoje vietoje ir namo duris paliko atrakintas. Tada ji pasiėmė daug visokiu vaistų ir juos išgėrė. Ji neteko sąmonės. Po darbo grįžę jos tėvai rado ją virtuvėje, o šalia jos daug tuščių vaistų pakelių. Tada rado ir laišką. Kad ir kaip tėvai bandė ją išgelbėti bet jau buvo per vėlu. Mama paskambino Gerdos draugei ir perskaitė laišką. Kita diena apie ją kalbėjo per žinias. Jos pagerbti atvyko visi jos draugai ir netgi tie kurie jos nekentė. Tie kurie jos nekentė irgi verkė. Jie per vėlai suprato kiek skausmo suteikė merginai.
Taigi žmones prieš ką nors sakydami ar darydami pagalvokite apie ta žmogų. Pagalvokite kad jus galite ta žmogų įžeisti visai to nenorėdami. Ir galite tapti jo skaudžios tragedijos kaltininku. Vienas žodis gali reikšti daug ką. Jeigu mylimam žmogui kuriam netikėtai supykęs neapgalvotai kažką pasakysite atsiprašyti jau gali būti per vėlu.



Ir tai tik keletas pamokančių istorijų apie patyčias....
Patyčios − tai tyčiniai, pasikartojantys veiksmai, kuriuos, siekdamas įžeisti, įskaudinti kitą žmogų, sukelia psichologinę ar fizinę jėgos persvarą turintis asmuo. Dažnas patyčių termino atitikmuo − „priekabiavimas“, tačiau jis neretai yra suvokiamas labai siaurai – kaip seksualinis priekabiavimas.

Kartais patyčios gali atrodyti panašios į draugų pajuokavimus ar draugiškus patraukimus per dantį. Juk tikriausiai ne vienam yra tekę juokais pasakyti draugui: „Na tu ir kvailelis!“, ar kaip kitaip pašiepti draugą ar jo elgesį. Vis dėlto labai svarbu, kad žinotum: patyčios nėra humoro forma! Kuo skiriasi patyčios nuo pajuokavimo? Kai juokaujama, linksma būna abiem žmonėms, o tyčiojantis linksma tik vienam – kitas tuo metu jaučiasi labai įskaudintas.


Elektroninės patyčios yra viena iš patyčių formų. Tai yra agresyvus ir tyčinys elgesys, kuris vyksta virtualioje erdvėje. Dažnai susiduriama su tuo, kad skriaudėjai aiškindami savo poelgius, sako, kad jie nieko blogo nenorėjo ar tiesiog juokavo, tačiau patyčios tai nėra tas pats kaip humoras. Kai norima pajuokauti, linksma būna visiems, patyčių atveju – vienami ar net keliems yra skaudu ir liūdna.
Elektroninėms patyčioms pradėti pakanka vieno veiksmo (negražaus komentaro, žeidžiančio laiško, juokingos nuotraukos), vėliau ši informacija gali plisti virtualioje erdvėje, kiti žmonės gali ją komentuoti ir persiųsti savo pažįstamiems bei draugams. Net ir pašalinus informaciją iš virtualios erdvės, prieš tai padarytos jos kopijos gali būti platinamos toliau, kitaip tariant, elektroninės patyčios gali vykti 24 valandas per parą. Greitas informacijos plitimas lyg atkartoja patyčių situaciją, kas labai žeidžia patyčias patiriantįjį ir gali versti dar ir dar kartą išgyventi baimę, gėdą bei kitus neigiamus jausmus.
Elektroninių patyčių situacijoje gali būti pastebima, taip vadinama, jėgų persvara. Jeigu realiame gyvenime jėgų persvara suprantama kaip skriaudėjų pranašumas, pavyzdžiui, fizine prasme, tai elektroninėje erdvėje skriaudėju gali būti žmogus, kuris nėra fiziškai stiprus ar populiarus realiame gyvenime, bet tampa pranašesnis virtualiame pasaulyje dėl galimybės išlikti anonimišku ir dėl didžiulės patyčias stebinčios auditorijos ─ jei patyčias klasėje pamato 30 bendraklasių, tai patyčias Erepe gali stebėti net 300 ir daugiau žmonių.Taigi, elektroninėmis patyčiomis mes galime pavadinti elgesį, kuriuo siekiama pažeminti, įskaudinti, išgąsdinti kitą(-us).
Patyčios internete gali vykti asmeninėmis žinutėmis žaidime arba chiate. Yra skiriamos tiesioginės ir netiesioginės elektroninės patyčios. Tiesioginės elektroninės patyčios vyksta, kuomet skriaudėjas pats atakuoja savo auką, o netiesioginės – kai pasitelkia kitus žmones padaryti „juodą“ darbą už jį, o savo prisidėjimo neatskleidžia. Netiesioginėmis elektroninėmis patyčiomis galima pavadinti ir tas situacijas, kuomet skriaudėjas apsimeta kitu asmeniu ir naudoja prisijungimo duomenis be to žmogaus leidimo, tokiu atveju, žmogus gali ir nežinoti, kad yra įsitraukęs į elektronines patyčias.



Tad,mieli eRep‘iečiai,niekada nesityčiokime vieni iš kitų, o sveikai „patraukime per dantį“ J Juodas sveikas humoras dar niekam nepakenke, o skaudi, įžeidi kritika-labai skaudina bei žeidžia. Neparodykite vieni kitiems, o ypač naujokams, kad esate grobuonys,laukiniai bei nepraustaburniai. Lai eRep‘o bendruomenė būna draugiška, vieninga, darni ir neskaudina savo bendruomenės narių.

Esam Lietuviais gimę, maža tauta, bet galime labai daug, tai įrodėme ne kartą ir ne tik čia, bet ir RL… Esam viena protingiausių tautų, mūsų mokslininkai vertinami visame pasaulyje. Esame darbšti tauta, mūsų žmonės vertinami užsienyje. Nesumenkinkime patys savęs ir didžiuokimės vienas kitu, pasakydami jiems bent po vieną gražų žodelį, nors to žmogaus ir nemėgsti…
(Akviliutte)


Su pagarba bei meile,
KM korespondentė Karolina 🙂