{KM Konkursui} Sausa 2012 Seimo rinkimų apžvalga

Day 1,922, 12:53 Published in Lithuania Lithuania by EmuSV
Labas konkurse,
Labas draugai,
Labas eLietuva!


Šio straipsnio tikslas parašyti politinę apžvalgą savu kampu, tai yra viena iš užduočių mėnesio geriausiojo titului laimėti.

Politinė apžvalga, tema kurioje labai nepaimprovizuosi, tačiau galima rasti gerų įžvalgų. Aš kaip sąlyginai naujokė politikos srityje nusprendžiau panagrinėti rinkimus į eLietuvos Seimą.

Darbo uždavinai:
>Išnagrinėti kaip keitėsi partijų turimų vietų Seime skaičius?
>Kaip kito partijoms atiduodami piliečių balsai?
>Kas atsitiko atnaujinus politikos modulį?

Laikotarpis: 2012 01 - 2013 02
Šaltinis: erepublik.com

Apribojimai. Kaip bebūtų gaila, turimi statistinės informacijos ištekliai gan riboti, dėl šios priežasties negalėjau surinkti duomenų kaip keitėsi partijų narių skaičius ir kaip keitėsi bendras eLietuvos gyventojų skaičius. Taip pat tikiuosi jūsų pagalbos ir diskusijos komentaruose, prisimenant kokie įvykiai ir veiksniai gali įtakoti vienus ar kitus kitimus.

Dabartinė situacija. Kaip žinome paskutiniais mėnesiais Seimo rinkimuose dominuoja SOL partija, dažniausiai po jos rykiuojasi LNP arba LLS ir LMS arba LTS.

Procesas. Trumpai pabandysiu apžvelgti kiekvienos partijos situaciją, pateikdama vaizdinę medžiagą. Straipsnio pabaigoje rasite apibendrinimą ir trumputes išvadas.



Pradėsiu nuo Solidarumo, nes šiuo metu ši partija pirmauja tiek pagal narių skaičių, tiek pagal turimų Seime vietų skaičių.



Kaip matome per metus ši partija patyrė ir pakilimų ir nuosmukių, o paskutiniais mėnesiais išlaiko gan pastovų Seimo narių skaičių. Kiek ryškesnis įtakos mažėjimas matomas nuo balandžio iki rugpjūčio, tačiau rugsėjo mėnesį Seimo narių skaičius išaugo dviguba (!) i ir nuo tol beveik nekito.

Kas galėjo įtakoti tokį kitimą? Nors apie vieną iš priežasčių kalbėsiu straipsnio pabaigoje, tačiau šios partijos atžvilgiu pastebėjau tendenciją, kad SOL daugiau vietų užėmė Seime, kai jos partijos prezidentu buvo Migasss (žr. lentelę), o maksimalią įtaką Seime pasiekė vadovaujant 1salakahs1. Žinoma, turbūt negalėtume vienareikšmiškai sakyti, kad tai vien PP nuopelnas, tačiau tai tik mano pastebėjimas ir tikiuosi, kad kuris nors iš jūsų galėsite tarti ką nors daugiau šiuo klausimu.





Šiuo metu antra pagal Seime užimamų vietų skaičių yra Lietuvos Nacionalistų partija, žvilgtelėkime, ką galime pasakyti apie šios partijos dominavimą.



Kaip matome šios partijos atžvilgiu seimūnų skaičius praėjusiais metais vyravo nuo 8 iki 13, didesnių šuolių negalėčiau išskirti ir nors partija pastaraisiais penkiais mėnesiais Seime stabiliai užima aštuonias vietas, tačiau bendrai žvelgiant į visų metų tendenciją pagal surenkamų balsų skaičių procentais matome mažėjimą. Taip pat verta paminėti, kad praėjusiais metais partijai pasikeisdami vietomis vadovavo trys DrMonte, Monkey. D. Luffy, o pastaruosiu kelis mėnesius InUrFaceChimp.



Lietuvos Laisvės Sąjunga, šiuo metu esti trečioje vietoje pagal surinktų balsų skaičių ir dėl antrosios vietos nuolatos konkuruoja su nacionalistais. Ar taip buvo visada?



LLS partija per metus patyrė visko: nuo pasiektų labai aukštų rezultatų iki gan žymaus smuktelėjimo. Iki Rugsėjo mėnesio LLS buvo viena iš lyderiaujančių partijų, jos vietų Seime skaičius svyravo nuo 10 iki 15 vietų, maksimali vietų suma pasiekta liepos mėnesį, kuomet SOL turėjo mažiausiai vietų per savo gyvavimo istoriją. Visgi nuo liepos mėnesio LLS surenkamų balsų skaičius emė mažėti, šiek tik kilo gruodžio mėnesį ir vėl nukrito sausį. O kaip gi valdžios pasiskirstymas? Aštuonis mėnesius šią partiją valdė Gliookas II, metų pabaigoje estafetę perėmė Udra ir Pantera7.



Lietuvos Moderatų Sąjunga šiuo metu užima ketvirtąją topo vietą tiek pagal narių skaičių, tiek pagal poziciją. Kaip keitėsi jų įtaka eLietuvos politikai?



LMS metus pradėjusi vos trimis vietomis Seime ūgtelėjo iki turimų penkių, šešių, maksimalus aštuonių narių skaičius buvo pasiektas gegužės mėnesį. Pagal surenkamų balsų skaičių partijos pozicija keitėsi gan dažnai, nuolatos pulsavo,nuo vasario iki rugsėjo balsų skaičius daugiau mažiau krito, nuo spalio mėnesio galime matyti stabilų gautų balsų kilimą. Per metus partijos vadai keitėsi gan dažnai, tačiau daugiausia kadencijų užėmė Jokimas Tamulionis, taip pat kelis mėnesius vadovavo pararam, Rimlax, po kartą a31666 ir Hyperis Pacas, o metų pabaigoje postą perėmė EmuSV.



Lietuvos Tėvynės Sąjunga pirmuosius metų mėnesius net nedominavo tope (jos vietoje buvo Lietuvos Teisingumo Partija), tačiau atėjusi į politikos top 5, šiame tebėra iki šiol.



LTS padarė bene didžiausią šuolį atsidurdama Seime, nors šioje institucijoje dažniausiai turi 5-6 vietas, jų rekordas pasiektas rugpjūčio mėnesį - užimtos aštuntos vietos. Surenkamų balsų kiekis svyruoja keliais procentais. Salldo,Robinas,merkasz,Theend777 - žmonės valdę LTS pirmoje metų pusėje, nuo rugpjūčio mėnesio už partijos vairo Mindziuss. Verta pažymėti, kad Mindziui pradėjus vadovauti LTS vietų seime šoktelėjo nuo 5 iki 8.



Na o kaip atrodo bendras vaizdas? Žemiau pateiktame grafike galite matyti, kaip pasiskirstė balsai tarp partijų metų laikotarpyje.



Pabandykime pažiūrėti bendrą perspektyvą. Kaip matome LMS ir LTS surenkamų balsų suma nuolatos vyrauja tarp 10 - 16%, kitoje zonoje atsiduria LLS,SOL ir LNP , jų surenkami balsai pasiskirsto nuo 20% iki 32% procentų.

Keletas mano pastebėtų tendencijų.

SOL ir LLS priešprieša, jeigu leisite man taip sakyti. Tais mėnesiais, kai balsų dauguma surinkdavo LLS, šių daugiausia netekdavo SOL (pataisykit jeigu klystu). Didžiausias atotrūkis tarp šių partijų matomas nuo gegužės iki rugsėjo kuomet dominavo LLS ir nuo rugsėjo iki gruodžio matome Solidarumo dominavimą.

LNP gaunamų balsų smuktelėjimas, ši partija iš buvimo viena įtakingiausių politinių jėgų eLietuvoje metų pradžioje, tačiau kas mėnesį gaudavo vis mažiau ir mažiau balsų.

LTS ir LMS augimas. Krentant LNP ir LLS surenkamų balsų kiekiui, šokteli minėtųjų partijų balsai. Už šias partijas balsavusių žmonių kiekis artėja prie Nacionalistų bei Laisvės sąjungos ribos. Žinoma, kiek ankstoka prognozuoti, tačiau, mano subjektyvia nuomone, galime sulaukti politinių jėgų perisiskirstymo.



Tokių tendencijų galime rasti ne vieną ir ne dvi, visgi nenoriu jūsų užlaikyti ir kviečiu panagrinėti paskutinį grafiką.



Matome partijų turimų vietų Seime skaičių pastarųjų metų mėnesiais. Man šis grafikas akivaizdžiai parodo rugsėjo mėnesį įvesto politikos modulio atnaujinimo t.y. balsuoti pradėta už partiją, nebe už atskirus kandidatus, padarinius. Kas atsitiko? LLS turėjusi daugiausia vietų Seime ženkliai smuktelėjo, o SOL staigiai šoktelėjo, LNP nuo to laiko išlaiko pastovų vietų kiekį Seime, galbūt atnaujinimas mažiausiai palietė LTS ir LMS. Visgi manau, kad ši balsavimo sistema įvedė šiek tiek stabilumo į politinių jėgų pasiskirstymą pasiskirstymą.

Už kelių dienų sulauksime naujų rinkimų į Seimą, ko galime tikėtis? Nieko stebuklingo, kogero didesnių sensacijų nebus, partijos turėtų išlaikyti savo turimas vietas.

Ačiū visiems ištvėrusiems šį straipsnį 🙂 kviečiu padiskutuoti apie šiuos pokyčius ir pateikti savo nuomones ir pastebėjimus, visgi mano laikas ribotas, dėl to negalėjau pateikti gilesnių įžvalgų, galbūt kažką praleidau ir turbūt nežinojau, kai kurių tuo metu vykusių politinių niuansų.