[K&V] - A chat használatáról mélyebben (parancslistával)

Day 1,550, 11:15 Published in Hungary Hungary by Ezze

E-Magyar Barátaim!

Mivel a múltkori cikkem óta nem érkeztek olyan kérdések, melyekért érdemes lenne egy külön írást közölni, így minden felmerült problémára üzenetben válaszoltam csak. Ez azzal is járt, hogy mára egy különleges témával kellett előrukkolnom. Választásom a veteránok számára is néha sarkalatos problémára, a chathasználatra esett.

Cikkemben az alap és haladó szintű felhasználó-és csatornakezelési parancsokat mutatnám be. E parancsok ismeretével egy tökéletesen működő felhasználónevet és szobát tudsz létrehozni, sok hasznos extrával. Kiemelném azonban, hogy a leírás tájékozató jellegű. Az itt felsorolt parancsok csak töredékei a használhatóknak. Kérdéssel bátran lehet hozzám fordulni PM-ben.

Továbbra is várom a kérdéseket PRIVÁT ÜZENETBEN vagy alul a KOMMENTEK között.

Mára tehát:

Mi az a chat és hogy lehet elérni?
eRepublik játékosainak több csatornája is kialakult a kommunikációra. A legközvetlenebb a Privát üzenet, a legnyíltabb pedig az újságírás. Barátaidat értesítheted shouttal, a Military Unitod tagjaival a falon társaloghatsz. A különböző közösségek rendelkezhetnek külső oldalon létrehozott fórummal is. Ezek a kommunikációs formák, bár igen hatékonyak, sebességében, flexibilitásában, valamint a használat viszonylagos egyszerűségében azonban összevethetetlenek a chattel.

Az általunk legáltalánosabban használt chatszobák IRC szervereken találhatóak (IRC = Internet Relay Chat, vagyis hálózatra épülő beszélgetés).

Az IRC-re való kapcsolódáshoz különböző IRC kliensek találhatóak. eRepublik közössége a mibbit klienst javasolja, ezt a www.mibbit.com oldalon érheted el. Ha megtaláltad a "Chat now!" gombot (eléggé el van rejtve), akkor a szerverek közül kiválasztod a Rizon szervert, névnek beírod az eRepublik nevedet, valamint a választott szobát.


Pirossal bekeretezve a szerver, győződj meg róla, hogy ez van ott.

TIPP: A chatet elérheted a http://cbe002.chat.mibbit.com/?server=irc.rizon.net linken is. Sokkal célszerűbb ugyebár.

Néhány hasznos szoba: #kotelhuzas (parancsok nap közben, általános beszélgetés), #oktmin, #szocmin, #mofa.hu (külügyminisztérium), #piac

Pár infó a szerverről: A jelenleg általunk használt szerver a Rizon, ami az irc.rizon.net:7000 / irc.x2x.cc IRC címen található. A szerver jelenlegi befogadóképessége 24549 fő, amiből általában 23000 van kihasználva, tehát egy eléggé népszerű szerverről van szó. A szerver szabályzata a /MOTD paranccsal érhető el.


Hogyan tudok nevet/szobát regisztrálni a szerverre?
A névregisztráció a következő paranccsal történik:

/ns REGISTER password email

Ezt a beviteli mezőbe írd be, ahol chatelnél. (Később látni fogjuk, hogy az üzeneteket a szervernek küldött parancsoktól a perjel különbözteti meg).

A password szó helyére értelemszerűen a (legalább 5 karakteres) jelszavadat, az email helyére az e-mail címedet írod. (PÉLDA: /ns REGISTER oldspice42 barkilehet@yahoo.com)

FONTOS: A regisztráció az éppen AKTUÁLIS nickneved alá történik. Tehát ha elírtad a nevedet csatlakozásnál, akkor bizony azt az elírt nevet fogod regisztrálni. Bizonyosodj meg a neved helyességéről. Nevet váltani a /nick név paranccsal lehet.

Ezután e-mailben megkapod a regisztrációs kódot, amit csak be kell másolnod a beviteli mezőbe.

Miután a regisztráció kész, minden alkalommal az /ns id jelszó paranccsal be kell lépned.

Szobaregisztráció:

Első lépesben be kell lépned a már regisztrált nicknevedbe, majd keresned kell egy üres szobát. A szobákba a /j #szoba paranccsal mehetsz be.

Miután találtál egy üres szobát (automatikusan csillagot, opot kaptál a szobában), a parancs a következő:

/cs REGISTER #szoba jelszó leírás

Ahol #szoba a regisztrálni kívánt szoba neve, a jelszó a szoba (és nem a nicked!) választott jelszava, a leírás meg egy pár szavas összefoglalása a szoba céljának. PÉLDA: /cs REGISTER #zsepi zewasoft222 Zsepkendőadogató szoba


Milyen egyéb hasznos parancsok vannak?
Parancs szó alatt kétféle parancsot értünk. Vannak a szervernek küldött utasítások, amelyek (mint már említettem), a / jellel kezdődnek. Emellett vannak a szobákban található programoknak ("bot") küldendő parancsok, melyek általában egy ponttal vagy felkiáltójellel kezdődnek. Figyelj arra, hogy a szerverparancsok nem jelennek meg a szobában, emellett a botparancsok nyilvánosak, és mindenki láthatja őket. parancsok a teljesség igénye nélkül:

Pár szerverparancs:
/ns id jelszó - belépés a regisztrált nickbe
/ns resend - elküldi újra a regisztrációt érvényesítő kódot
/ns set password új-jelszó - jelszavat változtathaztsz
/ns set language 12 - magyarra állítod a szerver nyelvét 😉
/ns drop név - törölheted a regisztrációdat
/ns recover név jelszó - ha mások a te nevedet használják, ezzel a paranccsal tudod "kilökni" őket a nevedből (persze csak helyes jelszóval)
/ns release név jelszó - miután a recover paranccsal kilöktél valakit a nevedből, ezt kell beírnod, mielőtt átválthatnál a /nick név paranccsal a szabaddá tett nevedre.
/ns ghost név jelszó - hasonló a recover parancshoz, azonban ezt akkor használod, ha a neved valami nethiba miatt maradt használatban (pl. kifagytál), nem pedig kontárkodás miatt.
/ns set kill on - beállítja, hogyha valaki a /nick név paranccsal eltulajdonítja a regisztrált nevedet, 60 másodpercen belül be kell lépni a /ns id jelszó paranccsal, különben a szerver kilöki automatikusan. (alternatíva: /ns set kill quick - ez esetben a kilökés előtt nem 60, hanem csak 20 másodpercet vár. Kikapcsolás: /ns set kill off)
/ns help - kiadja a nickeddel kapcsolatos parancsokat

/join #szoba - belépsz egy szobába
/leave #szoba - kilépsz egy szobából
/hop újracsatlakozol az aktuális szobához
/whois név - a beírt névről információkat ad neked (beállítástól függően), pl. hogy milyen szobákon van fenn, mi az IP-je (hasznos, hogy megnézd, honnan lépett fel. Ha .ro, akkor román 😃)
/query név - privát beszélgetést kezdeményez a névvel
/notice név - azonnali üzenetet küld a névnek, amit ő a chat ablakában, az aktuális szobában lát, a neveddel együtt
/ms send név szöveg - memo-t küld a névnek, amit az illető a legközelebbi csatlakozásakor elolvashat, illetve ami törlésig megmarad.
/ms read new - elolvassa az új memo-idat. (alternatíva: /ms read szám - a szám sorszámmal ellátott memódat nyitja meg. a memók listája: /ms list)
/ms help - kiadja a memókkal kapcsolatos parancsokat

A csatornák kezelésekor használt parancsokat lásd lejjebb.

Néhány, botnak küldhető parancs:

.battles - kiadja az aktív csatákat, sorszámmal együtt (vigyázz, spamveszély 😃)
.battle szám - az adott sorszámú csatáról ad infókat. (PÉLDA: .battle 21881 - :: Battle [21881] Transilvania :: Serbia vs Romania :: Domination 47.29% http://www.erepublik.com/en/military/battlefield/21881 :: )
.donate név - kiadja a donate linkjét a névnek. (.donate név -h API nélkül is használható.)
.lp név - kiadja a név profilinformációit (.lp név -h API nélkül is használható.)
.fc név - kiadja a név influencebevitelét fegyverenként (.fc név -h API nélkül is használható.)
.help erepublik - a parancsok teljes listáját kiadja

Emellett különféle csatornákon különféle botok is lehetnek. A .help parancs szinte mindnél eredményes lehet.


Hogyan tartsak fenn egy szobát?
Egy szoba fenntartása alapvetően három részre oszlik: a megfelelő beállítások megkeresése, a hozzáférések kezelése illetve a nem kívánt emberek ellen való védelme.

Megfelelő beállítások elérése:

/cs REGISTER #szoba jelszó leírás - regisztrálja a szobát
/cs id #szoba jelszó - beléptet a szoba tulajdonosaként. minden beállítás módosítása előtt ezt meg kell tenned, a hétköznapi chateléshez nem szükséges.
/cs set #szoba PASSWORD jelszó - beállítja az adminjelszót
/cs set #szoba ENTRYMSG üzenet - minden, a szobába belépő nick megkapja az üzenetet.
/mode #szoba +i - csak meghívottak léphetnek be a szobába (feloldása : /mode #szoba -i ; meghívás: /cs invite #szoba név)
/mode #szoba +k kód - csak kóddal lehet belépni a szobába (feloldása : /mode #szoba -k ; kód beírása: /j #szoba kód)
/mode #szoba +m - csak voice és afölötti emberek küldhetnek üzenetet (feloldás mint fentebb, innentől kezdve nem írom)
/mode #szoba +l szám - csak a megadott mennyiségű ember tartózkodhat a szobában.

Hozzáférési szintek kezelése:

A Rizon szerver kétféle kezelést kínál. Én most csak az egyiket fogom bemutatni, mégpedig a hozzáférési szintek alapján történőt. Ez azt jelenti, hogy 0-tól végtelenig minden regisztrált felhasználót egy hozzáférési szinttel láthat el a szoba tulajdonosa, valamint a hozzáférési szintben felette lévők.

A hozzáférési szintek: 0-3 - normális felhasználó
3 - voice / kis mikrofon mibbiten
4 - hop / félcsillag
5-9 - op / csillag
10-végtelen - admin / kulcs
A házikó csak a szoba tulajdonosa (owner).

A hozzáférési szintet pedig a következő paranccsal adod meg:

/cs access #szoba add név szint (Példa: /cs access #zsepi add Adidas 5 - ez a parancs az Adidas felhasználónak a #zsepi szobában operátori jogot biztosít)

Hozzáférési szint törlése:
/cs access #szoba del név

Hozzáféréssel rendelkezők listája:
/cs access #szoba list

FONTOS: Hozzáférést csak regisztrált felhasználók kaphatnak a szobában. Ideiglenes jogokat a /mode #szoba +v / +h / +o / +a név paranccsal lehet adni (+v - voice, +h - hop, +o - op, +a - admin.) A fordított parancsok (-v) is működnek, de ezek nem vesznek el hozzáférési jogot, tehát újbóli csatlakozásnál újra rangja lesz az emberünknek.

Nemkívánatos személyek kinntartása:

A legegyszerűbb módszer a kick, vagyis a kirúgás. A biztos módja: /kick #szoba név . Emellett a legtöbb csatornán működik a .kick név parancs is. A kickelés inkább egy figyelmeztetéssel ér fel, mert a kickelt ember bármikor vissza tud térni.

Egy fokozattal erősebb a bannolás. Ezt a /mode #szoba +b nick!user@host paranccsal teheted meg. Feloldása a /mode #szoba -b nick!user@host parancs értelemszerűen. Itt viszont álljunk meg kicsit!

Mit is jelent a nick!user@host rész? Az IRC szervereken minden kliensnek nevenként külön "védjegye" van. Ez nekem jelenleg például Ezze!Ezze@Rizon-F6CBC126.catv.broadband.hu . Boncoljuk fel egy kicsit ezt a címet! A felkiáltójel előtti rész a mindig aktuális nickneved. Tehát ha beírnám például, hogy /nick Ezze_13, akkor az azonosítóm onnantól kezdve Ezze_13!Ezze@Rizon-F6CBC126.catv.broadband.hu lenne. A felkiáltójel és a kukac közötti részt a regisztrációd adja meg. Ha regisztrált névvel vagy benn, mindig a regisztrált neved található itt. Ha regisztrálatlan vagy, az a név szerepel itt, amit belépéskor első nicknévként adtál meg. A kukac utáni jelet végül pedig a szolgáltató és a szerver az IP címed alapján határozza meg, ehhez te nem tudsz hozzányúlni (csakis IP váltással).

Hogy ez miért fontos? Mert a bannolás joker-karakterek segítségével történik. Megmutatok néhány példát hatásos és hatástalan banra:

*!*@* - ez minden létező címet kitilt a szobádról.
Ezze!*@* - ez a vasmegye nickkel rendelkező felhasználókat nem engedi be. (nem azonos a regisztrált névvel, akárki, aki a /nick Ezze parancsot beírja, ki lenne tiltva.)
*!Ezze@* - ez az Ezze regisztrált névbe belépett felhasználót akármilyen nick esetén kitiltja (no ez persze nem igaz, bizonyos kliensben könnyű ezt a részét változtatni a hostnak, így ez egy hatástalan ban lenne.)
*!*@Rizon-F6CBC126.catv.broadband.hu - az én IP címemről érkező belépési kísérleteket hiúsítja meg. Általában a leghatásosabb banfajta.,
*!*@*.catv.broadband.hu - az összes UPC-s felhasználót kitiltja
*!*@*.ro - az összes románt kitiltja 😉

PÉLDA: /mode #kotelhuzas +b *!*@Rizon-F6CBC126.catv.broadband.hu

Használatos még az akick is, ami igazából egyfajta hozzáférési szintként tekinthető. Az akick listán szereplő hostok (ugyanazok a szabályok vonatkoznak ide, mint korábban), ha belépést kísérelnek a szobába, azonnal kickban-t kapnak, mindaddig, ameddig a listáról valaki le nem szedi őket. Ez egy radikális, de roppant hasznos megoldás a folyamatos trollok ellen.

Akick-re felvétel: /cs akick #csati add nick!user@host
Akick-ről törlés: /cs akick #csati del nick!user@host
Akick lista megjelenítése: /cs akick #csati list

Szeretném még megemlíteni a +m módot is. Ez is igen hasznos, én szeretem 😉 a /mode #csati +m paranccsal moderálhatod a szobát, úgy, hogy csak a voice és afeletti ranggal rendelkezők tudjanak üzenetet írni. Fentebb említett parancsok közül hasznos:
/mode #csati +i - meghívással lehet csak belépni
/mode #csati +k jelszó - jelszóval lehet csak belépni

Ezeket a mínuszjellel lehet értelemszerűen feloldani




Nagyon sok dolog kimaradt természetesen. Ez a leírás csak tájékoztató jellegű. Bármilyen jellegű kérdésre PM-ben válaszolok.
~Ezze