Újságírás [Writing a Paper]

Day 411, 04:59 Published in Hungary Hungary by Quicksilver

Néhány jótanács leendő/kezdő újságíróknak

Furcsa érzés kicsit tanácsot adni ebben, hiszen az IRL világban abszolút semmi közöm sincs az írott médiához, még csak nem is olvasok újságokat. Nem is gondoltam volna, amikor idejöttem, hogy belőlem pont újságíró lesz, igaz más terveim sem voltak. Mégis így alakult a dolog, és a visszajelzések szerint, amiket mind nagyon köszönök, viszonylag sikeresen művelem itt ezt a fajta véleményformálást, tájékoztatást, szórakoztatást, amit én az újságírás céljának érzek.

Így a fentiek alapján arra vetemedek, hogy a kezdő, illetve leendő újságíróknak néhány itt hasznos jótanácsot adjak. Nagy a konkurenciaharc ebben az ágazatban is, csak Magyarországon is százas nagyságrendű az újságok száma (majd 300 regisztrált újság van), máshol pedig még több - az eUSA-ban 2000 fölötti ez a szám. Természetesen ezeknek töredéke csak az, amit viszonylagos rendszerességgel visznek is az íróik, de a top ranking-ba még így sem könnyű bekerülni.

Az első, ami szerintem a legfontosabb, hogy alaposan végiggondold az újság tematikáját. Mit szeretnél bele írni, milyen részterület érdekel (gazdaság, politika, kultúra, egyéb), milyen rendszerességgel tudsz, akarsz bele írni, és a piacnak azon a szegmensében mekkora a konkurencia, s milyen minőségű. Az eRepublik jelenlegi keretei nem sok témát adnak, de a gazdaság, a politika, a harcok, a botrányok, a nemzetközi kitekintés, és esetleg IRL témák vagy speciális részterületek még így is adhatnak kellő választékot.

További nehézség, hogy a magyar újságpiac meglehetősen jól lefedett ilyen tekintetben, tehát újat hozni nehéz, elfogadtatni pedig még nehezebb. Mindenféleképpen nagyon fontos a jó cím, ami rövid, figyelemfelkeltő és megmarad az emberekben – egy hozzáillő avatárral. Az újság címét és avatárját később is meg lehet változtatni ingyen, de ezt csak az elején érdemes, egy bejáratott, ismert újságnál ez nem szerencsés.

Újság alapítása 2 aranyba kerül, ami nem sok, viszont jó befektetés lehet, még ha konkrétan pénzt nem is hoz vissza; az újságíráson keresztül válhatunk ismertté, ami pl. egy politikai karriernek elengedhetetlen feltétele. Az újságot bármelyik országban megalapíthatjuk, és később is egyszerűen változtatható a helye; ezesetben a már publikált cikkek maradnak az eredeti országban, míg az áttelepítés után írtak az új helyen jelennek meg a sajtóban, rankingban. Ugyanazt a cikket viszont több országban megjelentetni ellenjavallott, mivel spam-nak számít és az adminok ideiglenes bannal, valamint a cikkek törlésével büntetik.

Ha Magyarországon is akarunk írni, érdemes legalább minimális szinten fordítani a cikkeinket, amennyiben szeretnénk némi nemzetközi elismertségre is szert tenni. Én a cikkek fordítását a címben is jelezni szoktam, a szögletes zárójelbe tett angol címmel – így első látásra tudhatja egy külföldi is, hogy érdemes megnyitnia a cikkemet, hiszen nem csak egy számára idegen nyelven van. Nyilván külföldön nyitott vagy kivitt újságba már elsősorban angol cikkek mehetnek – külhoni magyarokra azért annyira ne számítsunk, noha vannak persze.

Nagyon fontos a rendszeresség, hogy naponta, kétnaponta vagy akár ritkábban is, de rendszeresen jelentkezzünk új cikkekkel, tartsuk magunkat a köztudatban, de mégse spammoljunk se más újságokat, se a chatet az újságlinkjeinkkel. Választási időszak nyilván más, ilyenkor még az e-csapokból is cikkek folynak. 🙂 Ha nincs is sok új témánk, akkor is írjunk, mert ha egy újság kikerül a köztudatból, akkor sokkal nehezebb oda visszaverekednie magát – itt is, ahogyan máshol is jönnek az újak, és elfoglalják az üresen hagyott helyeket.

Figyeljünk a cikkek formátumára és stílusára. Tagoljuk a hosszú szövegeket, időnként tegyünk bele képeket, minimális szinten érdemes a html-t megnézni, hogy hogyan tudnunk linket feltenni, képet beszúrni, bolddal írni és hasonlóak. Nem érdemes viszont túlcsicsázni a cikkeket, hacsak nem vicclapot indítunk vagy ehhez hasonló tematikájú újságot. Ügyeljünk a helyesírásra és a stílusra, hogy az is a témánkhoz illő legyen.

Az újságírás két itteni mérőszáma a vote és a subscribe. A vote az a kis szavazat, ami a cikk mellett balra jelenik meg; aki elolvassa a cikkünket és tetszik neki, az kattint rá és a cikkek a voteok száma alapján kerülnek a ranglistákra fel. A subscribe az újság főlapján jobbra fent jelenik meg, és rákattintva válik valaki az előfizetőnkké, akinek a saját előfizetési listáján ezentúl mindig megjelenik az új cikkünk. Ez itt ingyenes, azaz nem kell érte fizetni, de ez alapján vannak az újságok rangsorolva, és aki eléri az 1000 előfizetőt, az egy medált és 5 goldot kap érte. Na, ezt az egész világon már elérte egy darab újság, úgyhogy ezzel komolyan azért ne számoljunk.

És egy utolsó jótanács: ne írjunk olyan hosszú cikkeket, mint ez. Ha a témánk túl hosszú, inkább vágjuk szét, közöljük két cikkben vagy rövidítsük le. Az emnberek megunják, elvégre játszani jönnek ide, nem olvasgatni, tanulni.






About writing a newspaper

It is a bit strange to give advice in this topic, for in real life I have nothing to do with newspapers, I am not even reading them. I did not think when I came her that I would become a journalist – even though I had no other plans either. But still it happened, and according to feedback – for which I am deeply thankful – I do it fairly successfully, this steering of public opinion, the informativeness and the entertainment that I feel is the job of journalism.

So, I am not attempting to give a few advice for those who want to or are trying to write a newspaper here. There is a great competition in this field, only in Hungary the existing newspapers number almost 300, while in the eUSA it is over 2000. Of course it is only a fraction of those which is carried on regularly by their writes, but still, it is quite hard to get into the top rankings, much less into international news.

The most important is I think to choose the particular topic or field that you want to write about. What interest you, are you an expert in something, how often can you write into it, and in that particular segment what is the competition and what quality they are. The main field I think are economy, politics, culture-entertainment, wars, scandals, international news, maybe IRL topics or special interest, like games, sport or betting.

Very important a good, short but easily memorisable title with a matching avatar. It both can be changed later but it is a good idea not to change it when people already know you. The paper costs 2 gold and although it does not give any returns, it is nevertheless useful, for example if we want a political career and want to be known by the people. Newspapers can be founded in any country and it is easy later to change its location too. In this case the later articles will appear in the new country while the older ones remain in the original country. Publishing the same article in many countries is considered spam and is punished by a temporary ban and deleting the articles.

In a smaller country, it is advisable to write either in English or in two languages, to gain international readership as well as from the country. It is a good idea to show it in the title of the article, like putting the English title into square brackets. Very important to write articles regularly – be it daily, every second day or so, but regularly. Keep the name of the newspaper in the public voice, keep it known and keep it in the top rankings so people will not forget about us. On the other hand it is not a nice thing to spam other newspapers or chats, forums with the link of our paper . it makes people annoyed and gives the opposite result that we want.

Important to pay attention to the format, the layout and style of the articles. If writing long texts break it into paragraphs, use some pictures, learn a minimal html to make a hyperlink or bold, italics and so on. But use these with care if your topic is not funny or humorous, because it can turn a serious text into a circus. Always be careful of spelling and style, so it are matching the style of the topic at hand.

The success of a paper here is measured by votes and subscribers. A vote is at the left side of the article, and everyone who reads that article and likes it, can add one vote to the total. Articles go into rankings by the number of votes. The subscribe button is at the top right corner, and it measures those who like your paper as much as to add it to their subscription lists, so they are notified by every new article. Here it costs nothing, but the newspaper rankings are counted by this number. If one gets a 1000 subscribers then it is an achievement of the so-called Media Mogul, and gets 5 gold. I must add it is only one paper that achieved it since eRepublic exists.

And a last advice: do not write such long articles than this one. Shorten it, cut it in half or something, but people will find it tiring to read so much. After all they are here to play, not learn. 🙂