Знанието е сила III.2 - Отговори и печеливши

Day 4,791, 09:29 Published in Bulgaria Bulgaria by SmileBG

Здравейте на всички,

Играта приключи и е време за отговори. Давам думата на byzz. 🙂

Отговор и награди:

Смайл предложи да направим загадка на тема празници и обичаи. А с какво свързва обикновено българинът празника? С масата – с ядене и пиене 🙂. Тъй като е и Нова година, се получи една календарно-кулинарна загадка.
Според традицията, наследена още от древните българи, всеки народен празник е свързан и с точно определено жертвено животно. Езическите традиции са заместени с твърде сходни празници и обичаи или старите са осмислени по нов начин от Църквата. Например раждането на Слънцето след най-късия ден в годината – денят на зимното слънцестоене, се превръща в Рождество Христово. Това най-вероятно е и началото на Новата година според нашите предци. Празникът Коледа е органично свързан и с коленето на прасе – жертвено животно в този случай (аз лично подозирам, че българската дума „коледа“ произлиза точно от „коля“, а не според широко разпространеното - от латинското „календи“). Не знам дали е случайно, но прасето е и 12-тото животно от цикловия календар, който са ползвали „прабългарите“. Възможно е то да отбелязва края на календарната година, а не началото на следващата. Поради това ще считаме за верен отговор и двата варианта.
Конят също е особено важно животно за българите, все пак сме били известни с конницата си. На особена почит са и конските кушии на Тодоровден – подвижен църковен празник, свързан с Великден. За разлика от другите животни в картинката, конете не се колят за курбан (но и те са се използвали за храна, сега по-рядко).
След Великден в календара идва Гергьовден. Вероятно и църковният св. Георги е „аватар“ на по-древен бог. Тогава традицията повелява да се коли агне.
Летният празник, посветен на Петър и Павел, се свързва не само с ябълките „петровки“, но и с курбан от пиле.
За Петковден, важен есенен празник, с който приключва есента и селскостопанската работа, съществуват различни традиции. Празникът е свързан с плодовитост – в този ден се заплождал добитъкът. Явно поради тази причина в някои региони старият селски бик става на курбан, но в краен случай може да се замести и с друго животно.
Никулденското меню е свързано с риба, най-вече шаран.
И отново стигаме до Коледа и печеното свинско.
Та верният отговор, според календара, е следната последователност: (6)-5-1-4-3-2-(6).

И понеже нямаше напълно верен отговор, присъждаме само утешителни награди на тези, които явно надушиха „празничния“ характер на загадката 🙂:
Princess Aspas.BG
isark77
GubaOtrovna
recycled_bin
Krum III
Всички те ще получат по 20 % от наградата на победителя, тъй като си заслужава все пак да поощрим познавачите на народните традиции и празници 🙂.
NO CARRIER получава специалната награда за втрещяване на журито – не ми беше хрумвало да броя хромозомите на манджата 🙂!
Смайл, присъжда допълнителна награда, за гениален отговор на GravediggerBG, за неговото предложение от 1 до 6.

Наградите пътуват към вас.

Весела, успешна и нормална Нова година!