[HM] Head isadepäeva!

Day 2,910, 01:01 Published in Estonia Estonia by Haridusministeerium


Head isadepäeva kõigile isadele ja miks ka mitte vanaisadele!

Kelle soovi siis haridusministeerium teeb allpool ka lühikokkuvõte isadepäeva kujunemisest, kuid hoiatus, võib olla TLDR 🙂



Isadepäev – novembrikuu teine pühapäev

Isadepäeval pole rahvatraditsioonis alust ja enamikus maades on seda hakatud tähistama 1970. aastatel, välja arvatud Ameerika Ühendriikides, kust tähtpäeva idee algupäraselt pärineb.

Nõukogude Liitu kuulumise ajal üritati isade austamist ühendada armee aastapäeva ehk 23. veebruariga, millega toodi esile isade kui sõjameeste olulisus. Tänapäeval peetakse Eestis isadepäeva novembri teisel pühapäeval. Nii satub see lähestikku mardipäeva ja kunagiste oktoobripühadega. Ehkki isadepäeva on püütud igati perepühaks muuta, on see senini pigem koolide, õppeasutuste, sõjaväeosade, sõjakoolide ja muude selletaoliste organisatsioonide poolt tähistatav tähtpäev. Eestisse tuli isadepäev Soomest.

Selle tähtpäeva sihiks on süvendada isade ja laste suhteid. Paljud õppeasutused ongi selle kuulutanud isaga sportimise päevaks.

Päeva tähistama õhutab meedia spetsiaalsete saadete ja tervitustega. Lapsed meisterdavad lasteaias ja koolis kaarte ning korraldavad isadepäevale kohase eeskavaga pidusid. Lapsed külastavad isasid ja vanaisasid ning viivad neile lilli ja väikekinke.

On ka arvatud, et kuna lapsed elavad tänapäeval sagedamini emaga koos, on isadepäeva tähistamine palju keerukam. Kuid kes teab. 20. sajandil on tähistama hakatud paljusid tähtpäevi, mis tõstavad esile lihtsaid inimesi, kauneid inimlikke omadusi ja tundeid ning sellisena on isadepäevalgi lootust perekalendrisse jäädvustuda. Eriti kui pühendada see ameeriklaste eeskujul ka vanaisadele, onudele, suurtele vendadele ja teistele olulistele meestele.

Isadepäeva pühitsemise algatas 1909. aastal Sonora Dodd Washingtonist. Tema soovis austada oma isa, Ameerika kodusõja veterani William Smarti. Sonora ema suri kuuendat last sünnitades ja vapper farmer kasvatas vastsündinu ning viis suuremat last üksinda üles. Täiskasvanuna isa tahtejõudu ja isetust mõistes soovis abiellunud tütar austada oma isa ja teisi temasuguseid ennastsalgavaid isasid erilise riikliku tähtpäevaga. Esimene suurem tähistamine leidis aset 19. juunil 1910 Spokaneä'is Washingtonis. Umbes samal ajal hakati teisteski linnades ja asulates üle kogu riigi isadepäeva pühitsema. 1924. aastal toetas selle päeva riiklikuks pühaks kuulutamise mõtet president Calvin Coolidge, kuid selle ametlikustas alles aastal 1966 president Lyndon Johnson.

Isadepäevast kujuneski Ameerikas päev, mil meenutatakse mitte ainult isa, vaid kõiki neid mehi, kes on elu jooksul aidanud ja olnud olulise😛 onud, vanaisad, vanemad vennad, kasuisad, ristiisad. Sel päeval soovitatakse viia isale kohvi ja saiakesi voodisse, võtta midagi perega ette, kutsuda paps välja sööma ja kinkida midagi armsat, näiteks omavalmistatud kaart, mille eeskujusid saab Internetist vaadata, või uus lips.

Haridusminister

Virvu