[Гласник еАлтернативе] Gruzija na mapi eSveta

Day 2,369, 03:33 Published in Serbia Serbia by steppenwolf.


Драги грађани,

У новом броју гласника Алтернативе први пут објављујемо рубрику На данашњи дан, а и настављамо с представљањем и анализирањем држава које ће администрација игре ускоро додати. У прошлом издању говорили смо о Јерменији, а у овом ћемо се позабавити Грузијом, још једном земљом кавкаске области.



На jučerašnji дан 1848. године проглашена је Српска Војводина. Скупштина представника 175 црквених општина војвођанских епархија, заједно с делегатима из Србије - у Сремским Карловцима - која је претходно, два дана раније, изабрала митрополита Јосифа Рајачића за патријарха, а пуковника Стевана Шупљикца за војводу - прогласила је Српску Војводину. Скупштина је истакла право Срба у Аустрији (Угарској) на аутономни политички и културни развој. Српска Војводина је обухватала Срем, Војну границу у Срему, Барању и Бачку с бечејским и шајкашким окрузима (такође део Границе) и Банат са Војном границом и кикиндским округом. Аустријска (и Угарска) влада прогласиле су одлуке Мајске скупштине незаконитим, али је аустријски устав од 4. марта 1849. потврдио оснивање Српске Војводине и Тамишког Баната, у које су укључени Бодрошка, Торонталска, Тамишка и Крашовска жупанија и Румски и Илочки округ Сремске жупаније. Српска Војводина је добила статус посебне управне територије, а аустријски цар је понео и титулу српског великог војводе.







Играч Dark Beard Joe http://www.erepublik.com/en/citizen/profile/2407614 одговорио нам је на нека питања о Грузији са циљем да се српска јавност ближе упозна с том државом. Овом му се приликом захваљујемо на сарадњи. 🙂


1. Упознајте нас са грузинском историјом. Шта сматрате њеним кључним догађајима?

Грузини потичу од кавкаско-иберијских племена. Рана грузијска племена живела су у периоду 600-150 пне. до настанка Краљевине Грузије која је била водећа сила у Кавкаском региону. Највеће војно достигнуће наше нације је победа у бици на Дидгори (http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Didgori) где је армија од 55 000 грузијских војника победила 600 000 селџучких војника, под вођством Давида Четвртог Градитеља, једног од највећих генерала у историји и најмоћнијег краља Грузије. (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/07/Caucasus_1124_AC_en_alt.svg/1155px-Caucasus_1124_AC_en_alt.svg.png). Још неки од краљева који би вам могли бити интересантни јесу Вактанг Први, Тамар Велики и Георг Пети Величанствени. О другим познатим биткама можете сазнати нешто више на следећим линковима: http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Basian
http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Shamkor
Тема је исувише обимна да бисмо је испричали у 4-5 реченица.

2. Шта сматрате својим највећим достигнућем?

Данас се наша земља суочава с многим изазовима. Лично сматрам највећим достигнућем своје нације у последња два века чињеницу што смо данас независни. Наша скорашња историја је такође препуна ратова у којима је равнотежа снага била изразито у корист наших противника. Ипак, немојте генерализовати овај одговор као мишљење свих Грузина. То је само моје мишљење.

3. У каквим сте односима са суседним земљама: Јерменијом, Русијом, Азербејџаном, Турском? Кога видите као могућег савезника, а кога као непријатеља у игри?

Тренутно моја нација има политичко-друштвене односе са Русијом сведене на миниму, будући да су њихове трупе стациониране на само неколико километара од нашег главног града. Имамо добре односе с Азербејџаном и Турском. Грузија и Јерменија су две древне државе Кавкаског региона. Данас имају различите геополитичке правце, али и даље подржавају пријатељске односе. Кога видим као потенцијалног савезника? Не мислим да ће Турска разговарати са нама због својих територијалних претензија, а не бих желео да износим мишљење ни у вези односа са Русијом. Надам се да ћемо моћи да постигнемо неки договор са Јерменима јер имамо исте циљеве у овој игри. Али и даље имамо партнере у Европи.


4. Ако би неко хтео да се упозна с вашом књижевношћу или музиком, које књиге треба да прочита и песме да послуша?

Уколико сте заинтересовани за уметност најбољи начин да упознате грузијску традицију и карактер јесте да посматрате наш плес. Ова су ми два омиљена: https://www.youtube.com/watch?v=0SDbfVhlBSY, https://www.youtube.com/watch?v=apnNtpo81_g

5. Шта знате о Србији?

Генерално знање о Србији и Србима долази од Православне цркве, Балканских ратова и распада Југославије што је део наставног плана у школама). И Видића, наравно, њега сви знају. Ја лично познајем неколико Срба.

6. Коју поруку имате за играче у Србији?

Пожелео бих најбоље вашојј земљи и нацији, надам се сарадњи у Ерепублик-у и наравно у стварности.

Срдачан поздрав,
Dark Beard Joe
http://www.erepublik.com/en/citizen/profile/2407614



Овом приликом честитамо свим Грузинима и надамо се да ће се добро забавити играјући еРепублику, као и да ће у игру унети нову динамику.
Као што смо могли да прочитамо и видимо, та динамика засниваће се првенствено на односима Грузије и Русије, као и Грузије и Турске. У првом случају постоји изразит потенцијал за бејби бумове на карту национализма. Верујемо да ће до руско-грузинског рата у еРепу свакако доћи, јер су ретке земље које су у виртуелном свету пропустиле да (још једном) проживе ратове из међусобне историје. С око 4 600 000 становника и 1 300 000 корисника интернета (скоро 30% укупне популације) према подацима из 2010. године, Грузија има солидну основу за бејби бумове.

Шта то значи за тренутне савезе. Како је Русија блиско повезана с Аурором, најмања је вероватноћа да ће та алијанса покушати да придобије Грузију, или потврдно одговорити на њен захтев за пријем. То новој земљи оставља два избора: Астерију и Сиријус.

Иако су у стварности Грузија и Турска на истом геополитичком (евроатлантском) правцу, то не значи да ће бити и у игри. Од територијалних тежњи Турске, нарочито уколико јој Грузију админи учине ресурсно занимљивом, зависи хоће ли Сиријус на почетку одустати од исте. С једне стране, везивањем Грузије уз себе добили би још једног непријатеља Русији на граници, уколико иста икада помисли да крене против Пољске, побољшали би турски положај јер би Турци добили пријатеља у суседству, а потенцијално угрозили Румунију. Зашто њу?

Зато што ресурси које Грузија добије могу и њој бити занимљиви, а не само Турској. Ситуација може да се искомпликује ако Грузија добије каучук јер би тада Румунија, Русија, Турска и Бугарска од суседа претендовале на њену територију. Није незамисливо ни да би Србија у будућности могла да дође до 10/10 преко Бугарске и избијајући на границу Грузији. Ипак, верујемо да Србија не треба да гаји империјалне амбиције према Грузији, нити да подстиче друге земље Астерије у томе, бар не док нам Грузија не да разлог. Она нам је много кориснија као турски и можда руски непријатељ, него као наш противник. Због тога би српска дипломатија на време морала да одлучи да ли жели да придобије Русију, или да се упусти у грађење пријатељства са Грузијом. Није немогуће, али је у прво време мало вероватно да ће те земље моћи да сарађују.



To bi bilo sve za ovo izdanje glasnika. Oko članka se potrudili:

Sever Vetrovnik

Cybland