[GM] XII/II. Közlöny

Day 2,594, 04:05 Published in Hungary Hungary by Gazdasagi Miniszterium


Sziasztok

Páran már hallhattátok, hogy cereal.killer, a GM kórházba került, így ideiglenesen én vettem át a GM működtetését. Sajnos továbbra sem lett jobban, így a kongresszuson tett ígéretemhez híven én jelentetem meg a hónap második GM közlönyét. Cereal.killer-nek ezúton is kívánunk jobbulást és mielőbbi gyógyulást.

Az elszámolást az eddigi információk alapján dolgoztam össze, a nyitó egyenlegből, az ideiglenes könyvelésből, valamint azokból az adatokból amelyek visszamenőlegesen is elérhetőek voltak (pl az adószerkezet). Ennek ellenére épp az utóbbi példa esetében 3 napról nem tudom sajnos, hogy milyen országokból mennyi adó folyt be pontosan. Igyekeztem legjobb tudásom szerint összeállítani az elszámolást, és eszerint is folytatom majd. A lenti számok a tegnap esti állapot tükrözik.

A minisztérium eddigi működésében 4 fontosabb momentumot emelnék ki ebben a közlönyben, nem feltétlen időrendi sorrendben.

1: A ciklus első időszakában az adminoktól visszakaptuk a hiányzó valuta készletet, erről bővebben a Magyar Közlönyben olvashattatok, illetve annak kalandos utóéletéről.

2: Amíg a fenti esemény nem történt meg, addig a napi működést az eMagyar Kormány org-ról oldottuk meg, amint a pénz visszakerült az eMNB-t használtuk a szokások szerint. Valamint az eMNB-re átcsoportosítottunk más orgokról is összegeket.

3: Folytattam az állami orgokkal a pénzforgatást a monetary-n. Még nem telt le a maximális határidő, így a váltás még nem történt meg (ez alól két részleges kivétel van csak), ezért erről később tudok csak beszámolni.

4: A héten a kongresszusi ülésen volt egy gazdasági témájú napirendi pont is. Annak tartalmát itt is megosztanám. A múlt hónapban a minisztérium adatgyűjtési okokból több adónemet is változtatott, hogy vizsgálja annak hatását. A képviselői kérdés a fegyver áfájának megemelt kulcsának indokoltságára vonatkozott. Figyelembe véve, hogy a ciklus első felében mennyi kiadásunk volt és mennyi bevételünk kértem a képviselőket, hogy az áfa mértékét csökkentsék vissza 3%-ra. Emellett megosztottam velük az ominózus adatgyűjtés kibővített eredményeit. A ciklusokon átívelő adatsort láthatjátok majd (később majd a csökkentés hatását is feldolgozom).



Itt láthatjátok a különböző adómódosítások vélt vagy valós hatásait. A sárga időszak a 2 százalékkal megemelt worktax időszaka (4-ről 6-ra), a kék a 2 százalékkal visszacsökkentett worktax. A zöld egy “origin” időszaknak címkézett periódus, majd végül a piros a 3-ról 4 százalékra emelt fegyver áfa időszaka. Érdekességek, hogy a worktax emelés 2 napig mintha nem is jelentkezett volna (Imre Norbert írt erről), illetve a zöld időszak, ahol változás nélkül megugrott az adóbevétel (szintén már múlt hónapban szerepelt a közlönyben). Azonban az így már kiteljesedettebb vizsgálati időszak alapján látjuk, hogy az 1%-os áfa emelés körülbelül ezt a szintet lövi be amúgy is. A valódi gond, hogy nincs adatunk a konkrét adószerkezetről (melyik adónem mennyit hoz), ezért kényszerülünk a kísérletezés területére.



A fenti táblázatban kicsit átstrukturálva látjuk a fenti adatsor számait, az átlagokat tekintve. Általánosságban elmondhatjuk (az én számolásom alapján), hogy egy 5%-os worktax körülbelül napi 40000 HUF adót hoz, míg az 1%-os fegyver áfa 12,7 ezer HUF-ot változtat átlagban. Persze itt is erős torzítások lehetnek, akár egy 10x BH akció, egy keményebb csata, jobb heti küldi jutalmak stb.



A fentiek tekintetében úgy saccoltam, hogy a korábbi, Imre Norbert által megadott arányszámok kicsit jobban erősödnek a worktax és a fegyver áfa javára. Előbbi a napi adó 70, utóbbi pedig 23 százalékát teheti ki.

De itt tényleg megjegyezném, hogy ezek bár számadatok alapján való közelítések, azt nem tudhatjuk, hogy egy-egy adóbevételi változásában egy intézkedés konkrét hatását és utóéletét látjuk-e vagy csak valami más ok torzítja-e azt. Épp ezért én óvatossággal kezelném ezeket az irányszámokat.

Az ciklus eddigi gazdasági jellemzőiről is beszélnék pár sorban. Legnagyobb mértékben a CO-k adják a kiadást, amik jellemzően az utóbbi napokban ugrottak meg a német csatában, illetve az RW-kben.



Ezután jön a hazai rw-k indítási költsége, melyek a TP-s csaták biztosításához szükségesek. Ettől picit lemaradva az MPP-k költésgei jönnek, majd ettől jóval leszakadva a Szociális Minisztérium büdzséje (Ehedménnyel beszélgetve, ő nagyjából azt lőtte be, hogy az eddig költség a ciklus teljes működésének felét teheti ki).

A hónapban eddig egy alkalommal kértünk kiutalást a kongresszustól, a megszokott 400.000 HUF-os értékben. A ciklus elején szerencsére nem is volt olyan mennyiségű kiadásunk, mely indokolta volna a kiutalást, és így elég sok valutát sikerült felhalmozni az államkincstárban. A monetary-n nagyjából a kiutalás összegével megegyező valutát forgatunk eközben. Összességében ha csak a valutákat nézzük, akkor 1,1 millió HUF mozgatható tartalékunk van, és 2,1 milló lekötött (monetary és államkincstár).

Az eddig mérlegünk is jól alakul eddig a múlt havi záráshoz képest. Igaz, itt két dolgot is figyelembe kell vennünk. Egyfelől, hogy nagyjából 900 ezer huf visszakerült az adminoktól a kasszába. Másfelől, hogy az eNAT egy részét is elkezdtük forgatni monetaryn. Így a kettőt figyelembe véve és korrektül tekintve, 600000 valutás növekedésről tudunk csak beszélni. Ez java részt az államkincstárban jelenik meg.

Összességben ennyit szerettem volna leírni a Gazdasági Minisztérium eddig működése kapcsán, és köszönöm türelmeteket. Az elszámolást itt találjátok meg: http://tinyurl.com/krs65zu

Üdv,
wisitenkraf