[GM]Októberi ciklus zárás[Update]

Day 2,543, 05:54 Published in Hungary Hungary by Gazdasagi Miniszterium



Tisztelt állampolgárok, kedves olvasók!

Elérkeztünk a ciklus végéhez, így ideje számot adni a Gazdasági Minisztérium munkájáról, és általában véve a kormány gazdálkodásáról. Ahogy azt már a tervekről és célokról szóló cikkben is kifejtettem, a hónap során heti rendszerességű beszámolókat, oktató és tájékoztató cikkeket, gazdasági elemzéseket szerettem volna közreadni, emellett pedig újra monetáris tevékenységbe kezdeni a minél kiegyensúlyozottabb gazdálkodás elérése mellett.

Lássuk akkor sorjában, mi is sikerült ezekből a célokból.

Heti rendszerességű beszámolók

Úgy érzem ezen a téren hoztam a beígérteket, hiszen mind az első, mind a második mind pedig a harmadik héten részletesen bemutattam a minisztérium heti munkáját, a kormányzat gazdálkodását. Igyekeztem minden esetben nem csak nyersen leközölni részletes elszámolást, de minél szemléletesebben előadni a táblázatokban szereplő adatokat. Így a sok szöveges magyarázat mellett bőven találkozhattatok különböző diagramokkal is.

Oktató, tájékoztató cikkek valamint a gazdasági elemzések

Igazság szerint nem véletlen vettem a fentieket egy bekezdésbe, hiszen minden elemzés lényegében oktatásnak is megfelel, ugyanis ezen keresztül remekül ki lehet szélesíteni a játékosok látókörét, olyan adatokat helyezhetünk egymással összefüggésbe, amely bár bárki számára elérhető, mégis munkát igényel annak megszerzése és ekként újként vagy érdekességként hat.

Ami a tájékoztatást illeti, a hónap során két fontosabb gazdasági változtatásra került sor adminék részéről. A minisztérium, alig fél órával azok bevezetését követően mind a Q4-es házak mind azt ezt követően beharangozott Q5-ös házak megjelenéséről beszámolt. Igaz a gyors egymás utáni bejelentés akár azt is sugallhatta, hogy még a mostani cégfejlesztési akció elérkezéséig bevezethetik Q7-ig az összes minőségi szintet, ennek ellenére nem, hogy újabb gyár szinteket nem kaptunk, de a korábbiakkal ellentétben még az akció sem terjed ki a ház gyárakra.

Ami viszont az elemzéseket és egyéb tájékoztatókat illeti, szintén nem panaszkodhattunk, hiszen elsőként a minimálbér emelésről olvashattatok időszaki tájékoztatást, majd ezt követte egy két részes sorozat, ahol előbb a vámpolitikákról általánosságban majd árak és bónuszok összefüggésében olvashattatok részemről egy kis elemzést. Ennek persze az lett az eredménye, egy elkezdődtek vámrendszerünk változtatása mellett és ellen szóló érvek összegyűjtése. Igaz ezzel kapcsolatban belengettem egy gazdasági kerekasztal találkozót is, azonban miután több esélyes elnökjelölt is felkért a következő hónapra, már nem akartam elsietni a javaslat előterjesztését, így az a következő ciklusra marad. Az elemzések sorát végül fiatal államtitkárom Shekrat zárta a háziparról készült elemzésével, mely egyébként első nagyobb elemző cikkének számít.

Monetáris tevékenységek

Ahogy ígértem, megpróbáltam minél kevesebb kockázat vállalással nekikezdeni a monetáris bevételeink növelésének. Mivel pont a ciklus kezdetén fordult át a piac 0.006-ról 0.005-ös árfolyamra, így ekkor még úgy döntöttem várakozó álláspontra helyezkedek és nem kezdem el leváltani a forint bevételeket aranyra, hiszen ha vissza erősödik az árfolyam, úgy bizonyos szempontból veszteséget szenvedtünk volna el (nyilván tagadhatatlan, hogy ezt a döntést megkönnyítette az, hogy rengeteg pénzt kellett védekezésre költeni az első héten, vagyis nem bővelkedtünk valutában a ciklus ezen részében). Azonban alig két hete újra visszaerősödött az árfolyam, így ekkor nekiláttam az orgok feltöltésének és az ajánlatok piacra helyezésének. A ciklus lezárásáig végül is közel 400k Huf kikerült a piacra, viszont a 10 napos leváltási idő miatt, lényeges bevételt (már amennyiben az árfolyam marad) csak a következő ciklusban kezdünk realizálni. Továbbá azt is meg kell jegyezzem, hogy jelenleg az árfolyam nyereség csak mint elméleti nyereség létezik (a kimutatási táblákban ezért nem is jelenítettem meg), értem ez alatt azt, hogy miután a kirakott forint összegek aranyra lettek váltva, egyelőre az így szerzett aranyat nem kezdtem el visszaváltani forintra, lévén a piac igen ingatagnak tűnik, közel áll a forint gyengüléséhez (ez esetben pedig forintálisan még többet nyerünk, ha a 0.005-ös árfolyamra gyengülést követően váltjuk le az aranyat).

Egyéb események

A hónap során volt még egy pár esemény, amely előre nem került tervezésre. Ezek között szerepel elsőként a vásárlási szokásokról készült felmérés, melynek egyes eredményeit már a vámpolitikáról készült cikkben is felhasználtam. Természetesen nem felejtettem el a dolgot, a közel jövőben be fogok számolni érdekesség képp a részletes eredményekről. Úgyszintén előre nem tervezett esemény volt, hogy hosszú idő után visszatért a Minisztérium az eredeti orgjára így a közlönyt is ettől kezdve ezen org újságjából adtuk ki újra. Végezetül pedig, miután megjegyzéseket kaptam arra nézve, hogy az évekkel ezelőtt kiadott és vissza nem fizetett kölcsönökről nem vezetek nyilvántartást, elkezdtem egy felmérést készíteni az állami kintlévőségekről. Mivel a felmérés még nem zárult le teljesen, így véglegesen beszámolni nem tudok, azonban megemlíteném, hogy megkeresést megelőzően a Horthy század részéről történt önkéntes törlesztés. Annyi viszont már most is biztos, hogy sokkal nehezebb biztos adatokat és tényeket találni, mint ahogy azt a felmérés kezdetén képzeltem, de erről részletesen még fogtok olvasni a közeljövőben.

A ciklus gazdálkodása

Végezetül, de nem utolsó sorban térjünk rá a számokra.

Kezdeném ezúttal az unalmas résszel, a részletes elszámolást a következő linken érhetitek el: Részletes elszámolás

De nézzük a megszokott rendben a bevételeket és kiadásokat.

Bevételek

Ami a bevételeket illeti, ezúttal 4 fő csoportot tudunk megkülönböztetni. Az nyilván senki számára nem meglepő, hogy a legtöbb bevételünk ezúttal is adókból származik. Egészen pontosan 1,456,865.97 forint a reggeli államkassza állás szerint. Ezzel kapcsolatban, ami már rögtön feltűnhet, hogy a múlt hónap alapján a várt és tervezett adóbevételünk kb 1.250.000 HUF volt, ehhez képest 200K HUF többet folyt be az államkasszába.



Mint azt láthatjátok, megközelítőleg a ciklus felétől (tehát az epic warfare tournament bejelentésétől) kezdődően a napi adóbevételek átlagosan 10.000 forinttal növekedtek, és ez a növekedés állandósult, így még most, bő egy héttel a verseny után is megmaradt.

Úgyszintén nem várt bevétel, és az előbb említett verseny eredménye, hogy 1000 arany jutalmat kapott országunk az elért helyezésért. Ez tehát forintálisan újabb 200.000 forint pluszt jelentett.

Legalább ilyen nagyságrendű volt, az állami kintlévőségek felkutatásának azon hozadéka, hogy a Horthy század részéről önkéntesen 480 arany és 175.000 forint került beutalásra az államkasszába. Ez nyomtatás és kiutalás után újabb 271.000 HUF rendhagyó bevételnek számít.

Végezetül kicsivel több, mint 10 napja elkezdődtek a forint tartalékok aranyra váltása, árfolyam nyereség realizálás végett. Jelenleg csupán 1-2 orgban fejeződött be a leváltás, azonban az így kapott aranyat nem váltottam vissza egyelőre forintra, így az árfolyamnyereségünk jelenleg kizárólag elméleti jellegű. Jelenleg ugyebár mivel 0.006-os árfolyamon került leváltásra a forint, így a 200-as árfolyamhoz képest minden egyes aranyon 34 forint nyereségünk keletkezik. Azonban ha az árfolyam újra változik, és 200 fölé megy az arany ára, úgy ez a 34 tovább növekedhet. Az ok, amiért egyelőre nem váltom vissza az aranyat, kettős. Hozzáférhető aranytartalékunk kizárólag az eNemzeti Aranytartalek orgunkban volt, így a meghirdetett edzőterem fejlesztési támogatás onnan került finanszírozásra. Ezért az elsődleges cél, hogy visszatöltsük a kivett pénzeket (jelen állás szerint a felhasznált 550 arany pótlására már 373 arany beszerzésre került a monetaryról). A másodlagos ok pedig az, hogy elég jól állunk forint tartalékok terén, így nincs rajtunk egyelőre nyomás, hogy elkezdjük visszaforgatni az aranyat. Megjegyzem én mindig is jobban szerettem aranyban tartalékolni, hiszen értékálló, és viszonylag gyorsan lehet forintra váltani szükség esetén (ellentétben a forint aranyra váltásával, ami kb 10 nap).

Kiadások

Úgyszintén nem meglepő az első hét eseményei után, hogy a hónapban (is) magasan a hadügyi kiadások vezetik a listát. E mellett, mint látható jelentősebb kiadásnak számít a szokásos MPP kötés költsége, és részben az edzőterem fejlesztési támogatásnak köszönhetően a szociális kiadásaink is számottevőek voltak.



Ami a kiadások ütemét illeti, az első hét költekezéseit követően inkább már csak próbáltuk utol érni magunkat, így a hónap hátralevő részében ahol csak lehetett visszaszorítottuk a költekezést.

Egyébként szokás szerint a főbb bevételek és kiadások a következők voltak:





Ciklus végi mérleg

Bevallom őszintén saját meglátásom szerint a ciklus végére igen jó anyagi helyzetbe kerültünk. Nyilván az vita nélkül kijelenthető, hogy szerencsére nem kell minden ciklust azzal kezdeni, hogy eredeti területeinket, és köztük a fővárost is védeni kell, így az első héten védekezésre elköltött kb másfél millió forint mindenképp rendhagyónak és rendkívülinek számít. Ebből kifolyólag egyáltalán nem lett volna meglepő, ha a hónap végén kb egy milliós deficittel zártunk volna, hiszen sok esetben a havi bevételek még tervezett gazdálkodás esetén is csak kismértékű plusz tudnak eredményezni (és akkor még csak átlagos hónapról beszélünk).

Ezzel szemben, különösen a fenti, bevételek részben leírtaknak és az első hetet követő visszafogott költekezéseknek köszönhetően a hó végi mérlegünk egészen szépre sikeredett:



Láthatóan valamivel kevesebb, mint 120.000 HUF lett a végső csökkenés a nyitó mérleghez képest. Ami a pénzeszközök megoszlását illeti, jelentősebb változáson ment keresztül a kassza, hiszen jelenleg a korábbihoz képest 57%-al több az aranyban fellelhető vagyonunk. Ez persze csak ideiglenes, hiszen a többlet az államkasszában képződött, ahonnan kizárólag nyomtatást követően kerülhet ki, így nyilvánvalóan a következő ciklus végére ez a többlet nem fog jelentkezni (kivéve, ha a Nemzeti Aranytartalék összegét célzatosan megnöveljük).

Összességében úgy érzem, hogy különösen a ciklus elejéhez képest egy igen jó gazdasági helyzetben lévő kasszát és országot lehet tovább adni a következő ciklusra. Továbbra is a korábbi ciklusokhoz hasonló nagyságrendű tartalékokkal rendelkezünk, ráadásul az átlagos adóbevételek növekedése és a már monetaryra pakolt összegekből befolyó nyereség miatt az elszenvedett veszteségeket nagyon hamar vissza fogjuk tudni pótolni.

Remélem a minisztérium csapatával és munkájával meg voltatok elégedve, igyekeztünk a tőlünk telhető energiát belefektetni, hogy minden ígéretet hozni tudjunk. Remélem a jövőre nézve újra sikerült a színvonalat megemelni és még sokáig élvezhetünk még a mostaninál is aktívabb hónapokat a minisztériumtól.

Én ezúton szeretném külön megköszönni Shekratnak a sok segítséget, főleg az adatbázisok elkészítésének körében és minden játékosnak a konstruktív észrevételt és egyéb segítséget


Amennyiben bármilyen kérdésetek-észrevételetek van, írjatok levelet nekem vagy keressetek a Gazdasági Minisztérium chat szobájában(#gm).


Tisztelettel
Imre Norbert
Gazdasági Miniszter


[Update]: Egy másik cikk alatt egy komment miatt észleltem a végső kimutatás egy hibáját. Az 1000 arany tournament jutalom idején az árfolyam 166 forint/arany (vagyis 0.006) volt, így a bevételek táblába így került be, míg az Enrst féle beutaláskor már helyesen, a nyomtatási árfolyammal (0.005) számoltam. Mivel az államkasszából aranyat nem lehet kiutalni, ezért a kiutalást mindenképp egy nyomtatás kell hogy megelőzze. A nyomtatás árfolyama pedig fix 0.005 (vagyis 200 forint/arany). Ennek megfelelően a végső bevétel a tournamentből nem 166K huf, hanem 200K Huf.

Elnézést az elírásért.