[Gazdasági Minisztérium] Tanácsok a munkavállalóknak

Day 611, 07:54 Published in Hungary Hungary by Imre Norbert

Tisztelt emagyar lakosok

A gazdasági oktatás keretein belül most a munkavállalásról írnék egy keveset.

/// Kérlek vote-old a cikket, köszönöm ///

Ugyebár 3 féle készséget(skill) különböztetünk meg: manufacturing, land, construction

Az első napon, szinte biztos hogy legtöbben nem túl sok gondolkodás nélkül választottuk az egyik csoportot, és azon belül a lehető legtöbbet fizető állást. Nem igazán lehetne ezeket a munka fajtákat rangsorolni, így nem lehet azt mondani ez vagy az legyél, mert jól fizet, több a munka stb stb.

Megnézhetjük a munkások eloszlását Magyarországon:
Manufacturing: 5000-5300
Lan😛 3000-3200
Construction: 400-500

Ehhez párosítva a cégbázis, mely megteremti a munkalehetőségeket:
Manufacturing esetén 7800-7850 munkahely
Land esetén 4100-4200 munkahely
Construction esetén 740-800 munkahely

Mindezekből annyi megállapítható, a jó pár hónappal ezelőtti időkhöz képest mindhárom területen rohamosan bővült a lehetőségek köre. Nem vagyunk lekorlátozva manu skillre, hanem könnyedén elhelyezkedhetünk land vagy épp construction skillel is.

De nézzünk pár fontos szempontot a munkavállaláson belül. Ezeket érdemes együtt vizsgálni, így a munkahely minőségét, a fajtáját(ebből adódóan a szektorra kivetett adókat), és persze a fizetést együtt érdemes vizsgálni.

A market-> job market menüben ugyebár elétek tárul a teljes munkaajánlati piac. Adott fajtájú és nagyságú skilleteken belül is legtöbbször igen széles a választék. Az ajánlatok fizetési rangsorban vannak megjelenítve, de ez nem jelenti azt hogy a legelső egyben a legjobb is.

Említettem már hogy több dolgot együtt kell vizsgálni.
Az egyik ilyen a cég minősége, ugyanis ez a munka során hatással van a wellnesetekre, mégpedig a következő képpen:
Q1 cégben naponta 1 wellnest veszítesz.
Q2 cégben naponta 2 wellnest veszítesz.
Q3 cégben naponta 3 wellnest veszítesz.
Q4 cégben naponta 4 wellnest veszítesz.
Q5 cégben naponta 5 wellnest veszítesz.

A wellnesetek magason tartása persze sok módon lehetséges, legkönnyebb a harccal. De sajnos, ha magas minőségű helyen dolgozol és egyben naponta 5ször is szeretnél harcolni, más lehetőségeket is ki kell aknáznod. Így a jobb élelmiszer, vagy ház vétele, de a giftelés is szóba jöhet. Utóbbi három bizony kemény pénzekbe is kerülhet. Ebből kifolyólag ne felejtsd hogy lehet valamivel többet kapsz egy nagyobb cégben, de több wellnest is veszítesz. Érdemes utána számolni, hogy amennyiben jobb étellel vagy giftel tartod magasan a wellnesed, mennyivel több kiadás a nagyobb minőségű cégben való munka, mint egy kisebb esetén.
Akik nem tudnák, a munka közben a magas wellnes azért fontos, mert a teljesítményedet ez is befolyásolja. Minél magasabb a wellnesed, annál többet termelsz. Ez az egyik legfontosabb tényező a cégvezetők számára. Így ha alacsony a wellnesed hamar kirúgnak, mert jobban megéri mást alkalmazni aki figyel a wellnesére.

A másik fontos tényező, amit tapasztalatból mondhatom, igen kevesen néznek, az adók hatása a fizetésekre.
Az újak számára kiemelem, az országban kiróható adófajták közül(Magyarország adói: http://www.erepublik.com/en/country/economy/Hungary ) az income tax ami a béretekre kihatással van. Ez az adó nem csak a cégvezetők bevételeiből vonódik le, hanem a fizetésetekből is naponta. Persze az elején 2-3 HUF-os fizetésnél egy 5-10%os kiesést nehezebben vesz észre az ember, de később 10-20 HUFnál, már jobban feltűnik.

Érdemes tehát munkavállalás előtt megnézni a jelenlegi adókat:
2009.07.23-án
Food - 10%
Gift - 10%
Weapon - 10%
Moving ticket – 10%
Grain – 5%
Iron – 15%
Oil – 10%
House – 5%
Hospital – 1%
Defense system 0%


Ezek persze csak a külső adatok, amit munkavállalás előtt le tudsz ellenőrizni. A cégekbe lépés után, jön egy ’második szakasz’. Ezt kevésbé említik, de a cégeket ezek szerint is meg lehet különböztetni. Egyesek(a legtöbben) olyan cégekben dolgoznak, ahol nincs a munkaadó és munkavállaló között közvetlenebb viszony. Napi monoton munkára van lehetőséged, semmiféle extra juttatás nélkül.
Egy másik csoportot alkotnak azok a cégek, ahol foglalkoznak is a dolgozóikkal. Leveleznek veletek, tartják a kapcsolatot. Tanácsokkal, ötletekkel látnak el. Tartós ott dolgozás esetén az extra juttatások sem ritkák(élelmiszer, ajándék elsősorban). Mondani sem kell, a játékélmény növelés, és az extra juttatások miatt mindenképp remek helyek, valamint ha külföldre akarsz utazni harcolni, szintbe biztos hogy vissza fognak várni.


A munkavállalás mellett érdemes szólni a munkások ’magatartásáról’ is. Kicsit érdekesen hat ez a kifejezés, de arra utalok vele, hogy a munkahelyeteket érdemes megbecsülni. Ez leginkább persze a fent említett két csoport közül a második esetén nagyon igaz. Ne lépjetek le azért mert valaki minimálisan magasabb fizetést kínál. De még egy erősebb bérnövekedés esetén se a resign gomb legyen az elsődleges opció. Munkaadóitok is emberek, meg lehet hogy a bérek ingadozását nem követi éppen figyelemmel. Érdemes levelet írni neki, felhívni rá a figyelmét. Persze ha nem megy, ott lehet hagyni a céget, de sok szempontból jövedelmező mindkét fél számára a kölcsönös odafigyelés.
Ugyanígy ha a cégben elfogy a pénz, vagy manu és contr. Ipar esetén a nyersanyag. Ekkor nem tudsz dolgozni, és a work gomb megnyomásával a cégvezető értesítést kap a problémáról. Ahogy fent említettem, érdemes várni, esetleg ha ismered a cégvezetőt (vagyis nem csak az orgnak hanem a játékosnak is tudsz közvetlenül írni) jobb ha írsz egy levelet, ne hagyd ott azonnal a céget ha még bőven van időd aznap dolgozni.


A cikket a skillünk kiválasztásával kezdtem, de ez nem jelenti azt, hogy egy életre választunk magunknak munkacsoportot. Bizony eljöhet az ideje, amikor megéri az átképzés. Ez nem jelent mást mint egy másik skillben vállalunk újra munkát, és előröl kezdjük a fejlődést ezen belül. Ennek legfőbb oka az eddigi munkahelyeken való rendkívül rossz megélhetési lehetőség. Ezt leginkább még a játék elején szokták ajánlani, vagyis megközelítőleg a 3-as skill eléréséig. De ettől függetlenül bármikor el lehet kezdeni.
Az átképzés mellett beszélhetünk párhuzamos képzésről is. Vagyis amikor nem kizárólag egy skill-t fejlesztesz, hanem kettőt akár hármat. Persze így a fizetésed is sokkal lassabban nő, ellenben társaidhoz képest nem vagy egy fajtájú munkához kötve. Igen jól jöhet, ha a hadsereg tagja vagy, és utaznod kell. Ugyanis ez esetben az új és ideiglenes országban nem kerülhetsz abba a helyzetbe, hogy nincs számodra munkahely. Ez persze leginkább a land munkáknál(ha az adott országban nincs high erőforrás) és contruction munkánál( az iparág alacsony fejlettsége esetén) jelentkezhet.


Végezetül megkérnélek titeket hogy iratkozzatok fel a Gazdasági Minisztérium lapjára:
http://www.erepublik.com/en/newspaper/gazdasagi-kozlony-189897/1
Valamint az eKozponti Statisztikai Hivatal lapjára:
http://www.erepublik.com/en/newspaper/estatisztika-185632/1


A Gazdasági Tanács továbbra is várja azon cégvezetők jelentkezését, akik szeretnének a minisztérium munkájába besegíteni, ötleteiket tapasztalataikat megosztani a tanácson belül. Őket is várjuk a minisztérium chat szobájában.

Kérdéseitekkel, észrevételeitekkel, ötleteitekkel nyugodtan keressetek meg engem, vagy Carl Peters-t. Megtaláltok minket mibbit chaten is(www.mibbit.com/chat) a Gazdasági Minisztérium szobájában (#GM).


Tisztelettel
Imre Norbert
Gazdasági Miniszter