[Gazdasági Minisztérium] Gazdasági Tanács: A piaci etikáról

Day 602, 00:11 Published in Hungary Hungary by Imre Norbert

Tisztelt emagyar lakosok


Az alábbiakban a Gazdasági Tanács tagjainak egy közös cikkét olvashatjátok. A cikk jó része pistifonok érdeme, amit a Tanács tagjainak ötletei véleményei észrevételei alapján írt. Az egészet utólag pedig még egy kicsit kiegészítettük a teljesség kedvéért.

Piaci etika, avagy hogyan érdemes viselkedni a piacon.




Üdvözlet.

Ez az első cikkem, amiben egy kis piaci viselkedésről szeretnék írni. Nem csak arról, hogy hogyan, hanem arról is, hogy miért.
A piac mindennapi résztvevőjeként a néha a fejemet fogom látva néhány cégvezető viselkedését és ennek hatását a többi cégvezetőre. Itt megjegyezném, hogy már több próbálkozás volt a piac rendberakására. Sokan fellelkesednek ilyenkor, de páran szkeptikusak. Az ő válaszuk ilyenkor az, hogy egy fecske nem csinál nyarat. Kérdem én, ha egy fecske nem csinál nyarat, de ha már tavasz van, akkor miért tud megint telet csinálni?

Egy hete a Gazdasági Tanácsban (GT) összeállítottunk egy levelet, amit sok cégvezető megkapott. Ebben a levélben három darab ötlet volt, amit a GT megbeszélései alapján határoztunk meg. Az ötletekről részletesen később. A lényege az volt, hogy mindenki tartson magánál raktárkészletet, a piacra csak kis mennyiséget tegyen ki. Szétküldés után nagyon jól látszódott a hatása, a piac szépen működött. Jött egy cég (akit vagy nem érdekelt vagy nem értette meg, vagy nem tud olvasni, nem tudom) kitesz egy nagy mennyiséget mindenkinél olcsóbban és vége mindennek. Mindenki megőrül és folytatja, úgy ahogy a levél előtt. Ebből a GT-ben arra jutottunk, hogy az volt a levél hibája, hogy erre az esetre nem nyújtott megoldást. Ebből arra következtettünk, hogy a cégeket meg kellene tanítani, hogy érdemes a piacon viselkedni. Erre azért van szükség, mert az eRep piac egy kicsit különbözik a RL piactól. Az emberek fejében RL-ből az a tapasztalat működik, hogyha valaki olcsóbban adja, mint bárki más, akkor biztosan, és gyorsan el tudja adni termékét. eRep piacon ez kicsit máshogy működik. A vevő azt az ajánlatot veszi meg, ami a legfelső a piacon. Teljesen mindegy hogy annak mennyi az ára. Ráadásul csak annyit vesz, amennyire szüksége van, nem fog többet megvenni, csak azért mert olcsó. Ha valakinek 5 kenyér kell, akkor 5 kenyér kell, se több, se kevesebb. Ez főleg a késztermék piacra igaz.
Nyersanyagot csak cégek vesznek, ott általában számít az ár, ha valaki extrém olcsó, akkor talán, de csak talán gyorsan el tudja adni. De a tapasztalatok nem ezt mutatják. Ha valaki a piachoz képest nagyon olcsón és nagyon sokat kitesz annak általában nem az a következménye, hogy gyorsan elkapkodják, hanem az hogy azonnal jön egy másik cégvezető és olcsóbban kitesz. Így akár több tizeddel is csökkentve az árat pillanatok alatt. Vannak nyersanyagok ahol a piaci ár már most is a nyereség és a veszteség határán mozog. Ha itt valaki kiugróan olcsó (több-tíz fillérrel) ajánlatot tesz ki annak nyomós oka van. Lehet ez fejlesztés miatt, vagy be akarja zárni a céget. Tapasztalataim alapján érdemesebb megvárni, míg eladja a portékáját. Nem érdemes aláajánlani, mert ezzel csak tartósíthatod azt az alacsony árat, ha még néhány társad is hasonlóan tesz.

Piaci ár megállapítása, szerintem…

Úgy vettem észre, hogy a cégvezetők nagy része egyszerűen megnyitja a piacot, megnézi a legjobb ajánlatot és legyen az bármekkora mennyiség, vagy bármilyen áron egyből aláajánl, hogy ő legyen a piacon a legjobb. Mindegy hogy megéri e neki vagy sem. Jön a következő és ugyan így tesz. Ezzel szépen lassan lenyomják az árat. Utána pedig jönnek, és fel vannak háborodva hogy ennyire alacsony az ár meg annyira alacsony, követelik, hogy az állam csináljon valamit.
A piacon csak egymás ellenségei vagyunk. Az állam nem tehet semmit az ellen, hogy mi a piacon egymás alá ajánlunk. Maguknak a cégvezetőknek kell ez ellen tenni.
Az ár megállapításánál érdemes egy kis időt szentelni a dolognak. Figyelni a piacot, van e fogyasztás, megnézni hogy milyen árra érdemes beállni. Vegyük figyelembe azt is hogyha azt az árat választjuk akkor mekkora készlet van előttünk. Ha van egy rés az ajánlatok között és már a rés előtt nincs nagy készlet, akkor érdemes a rés elé beállni.
Tegyük fel hogy a piacon a legjobb ajánlat 1.35HUFért 20 kenyér. A következő ajánlat 1.41HUF. Ilyenkor érdemesebb beállni vagy 1.41re, vagy 1.40re.
Akkor sem kell megijedni ha, nincs forgalom. Ilyenkor rá kell nézni az órára. Hétköznap a játékosok nagy része dolgozik, illetve tanítási időben, iskolában vannak. Ez azt jelenti, hogy hétköznap reggel 8ig van nagyobb aktivitás (vásárlás) illetve délután 5-6 után. Lényeg az, hogy nem kell megijedni, ha nem viszik az árut, valószínűleg csekély köze van annak árához.

Ehhez a témához tartozik az a levél is, amit már feljebb említettem. A levélben három ötlet volt, amit most részletesebben kifejtek.

1. Kisebb tételek a piacra.

Sok cég igen nagy mennyiségben tesz ki egyszerre terméket. Ez nem ajánlatos, mert egyből árban aláajánlanak, így gyakorlatilag egy darabot sem ad el, de az árat máris leszorította. Emiatt érdemes kis mennyiségekben kitenni a piacra. A kis mennyiség itt változó lehet attól függően, hogy nyersanyag vagy késztermék cégről van szó. Tapasztalatok alapján, illetve a GT-ben jelenlévő cégek vélemény alapján összeállítottuk az ajánlott mennyiségeket:

Nyersanyagok
Nyersanyagoknál a minőségenkénti eltérő előállított mennyiség miatt két csoportra bontottuk. Az első csoport(cs1) a q1 és q2 piac, a másik csoport(cs2) pedig a q3, q4, és q5 piac.
Vas (Iron): cs1:200, cs2:100
Búza (Grain): cs1:200, cs2:100
Olaj (Oil): cs1:200, cs2:100
Fa (Wood), Gyémánt (Diamond): Nincs high régiónk, importot nem tudjuk szabályozni.

Ha már a nyersanyagokról van szó. Sokan nem tudják, hogy mi is a különbség a különböző minőségű nyersanyagok között. A magasabb minőségű nyersanyagok vásárlásakor több nyersanyag kerül a raktárba. Tehát ez azt jelenti, hogy q1 kajacéggel akár q5 búzát is vehetsz. Ilyenkor, ha 1 darab q5 búzát veszel, a cégedben a készletnél 5 darab búza jelenik meg. Ha q1-est veszel, akkor pedig 1 darab. Tehát érdemes vásárlás előtt megnézni az összes Q árát és arányosan q1 re visszaszámolni. Így mindig a legolcsóbbat veheted meg a piacon. Az átszámítás képlete Qx😶*Q1 ahol x a nyersanyag minősége, PL Q4=4*Q1.

Késztermékek
Étel (Food): 50
Repülőjegy (Ticket): 15
Fegyver (Weapon): 25
Ajándék (Gift):100
Ház (House): Az alacsony előállított termék miatt itt nincs értelme meghatározni.

Ezektől a mennyiségektől nem érdemes eltérni még akkor, sem ha kiárusításról vagy fejlesztésről van szó. Ilyen esetben is érdemesebb kis mennyiségben és folyamatosan kitenni az árut a piacra. Ha mégis nagy mennyiséggel próbálkoztok, akkor nagy az esélye annak, hogy emiatt egyből alámennek árban, és 1-2 nap múlva már szinte az összes cég olcsóbb lesz nála, így beragad a készlete, és kénytelen olcsóbban adni.


2. Tartalékképzés.

Az árcsökkenés oka a túltermelés, és a sok termék a piacon. Ha cégnek van pénztartaléka, akkor visszatarthatja egy vagy több napi termelését, így elfogyna a piacról a sok áru, az ár pedig felmenne és a visszatartott készletet szép lassan el lehetne adni magasabb áron. Úgy vettem észre, hogy a cégek csak arra törekednek, hogy minél hamarabb megszabaduljanak az összes előállított terméktől. Nem kell aggódni, ha készleten, van valamennyi, nem kell erővel eladni, ezzel lenyomva az árakat.
Itt külön kitérnék repülőjegy és fegyvercégekre. Náluk ez a tartalékképzés jobban működhet a "szezonalitás" miatt. Egy fontosabb csata alkalmával, illetve választásokkor, TO-ATO esetén, a piacon rendszerint hiány szokott kialakulni. Ennek hatására az árak felmennek, és aki tartalékkészletetekkel rendelkezik, az nagyobb haszonra tehet szert.


3. Etika

A legfontosabb, ne ajánljunk egymás alá folyamatosan, ezzel nagyon lenyomva az árakat. Ha kis tétel van előtted (feltétele az 1. pont) akkor érdemes várni, mert el fog fogyni. Sokan nem képesek megvárni akár 5!!! darab kenyér elfogyását sem. Még akkor sem ha annak az 5 kenyérnek az ára pl 1,25HUF és a következő ajánlat 1.3HUF. Nem az lenne az érdeke a cégnek, hogy minél jobb áron adja a termékét? Ilyenkor igenis érdemes kivárni és kitenni ajánlatot 1,3HUF-ra vagy ha minden áron a legjobb akarsz lenni akkor 1.29-re. Mielőtt kitesztek valamit érdemes megnézni a listát egészében nem csak a legfelső ajánlatot. Illetve érdemes megkeresni egy olyan arát, aminél sokan vannak, neked is megéri és beállni arra az árra az ajánlatoddal. Mivel amióta a legnagyobb készlettel rendelkező van legfelül, ugyan azon ár mellett, emiatt mindenkinek egyszerre fogy az ajánlata a piacról.




A cégvezetők munkájának megkönnyítése érdekében egy új szabvány levelet is készítettünk. Reméljük minél többen használni fogják, és küldözgetik. Minden egyes felvilágosítás sokat jelent a piac helyzetét tekintve.

„Üdvözlet.
Mint feltehetően hallottad már, pár hete megalakult a Gazdasági Minisztériumot segítő szervezet a Gazdasági Tanács.
Néhány cégvezető és jómagam minden nap jelen vagyunk Mibbiten, a Gazdasági Minisztérium csatornáján ahol megbeszéljük a napi történéseket, elmondjuk tapasztalatainkat, ötleteinket. Arra szeretnélek ösztönözni, hogy ha van időd Te is csatlakozz. Nem kell semmit tenned csak megnyitod a http://www.mibbit.com/chat honlapot, a Nick hez megadod az eRepes neved vagy a céged nevét, a Channelhez pedig #gm-et.
Az ok amiért írok nem más, mint hogy a Tanács tagjai arra az álláspontra jutottak, hogy a cégvezetőket nem lehet kizárólag cikkek útján oktatni, segíteni, tanácsokkal ellátni. Fontos, hogy mi, a piac résztvevői figyeljünk egymásra, segítsük egymást, mert ez közös érdekünk.
Az alábbiakban a piaci etikával kapcsolatban osztok meg veled pár ötletet, valamint egy hosszabb cikkre is felhívom a figyelmed ahol ezekről bővebben olvashatsz.
1. Sok cég igen nagy mennyiségben tesz ki egyszerre terméket. Ez nem ajánlatos, mert egyből aláajánlanak árban. Emiatt érdemes kis mennyiségekben (kb.50) kitenni a piacra.
2. Tartalékképzés is lehetne megoldás. Minden cég visszatartana 1 napi termelését, így elfogyna a piacról a sok áru, az ár felmenne és a visszatartott készletet szép lassan el lehetne adni magasabb áron.Bár a tartalékképzés leginkább szezonális termékeknél jön jól(pl moving ticket)
3. A legfontosabb, ne ajánljunk egymás alá folyamatosan, ezzel nagyon lenyomva az árakat. Ha kis tétel van előtted (feltétele az 1. pont) akkor érdemes várni mert el fog fogyni.
Várom véleményed illetve remélem találkozunk a Gazdasági Minisztérium csatornáján.

A piaci etikáról egy hosszabb cikk: http://www.erepublik.com/en/article/-gazdas-gi-miniszt-rium-gazdas-gi-tan-cs-a-piaci-etik-r-l-857582/1/20
Üdvözlettel”


A cégvezetőknek további tanácsokat nyújthat a Gazdasági Minisztérium oktató cikke:

http://www.erepublik.com/en/article/-gazdas-gi-miniszt-rium-tan-csok-c-gvezet-knek-854344/1/20


Végül egy kis reklám.

Kérek minden cégvezetőt, aki teheti, és van kis ideje az jöjjön mibbitre a Gazdasági Minisztérium csatornájára. Néhány cégvezető és jómagam minden nap jelen vagyunk, megbeszéljük a napi történéseket, elmondjuk tapasztalatainkat, ötleteinket. Nem kell más tenni csak megnyitni a http://www.mibbit.com/chat honlapot, a Nick hez megadni az eRepes nevet vagy a cég nevét, a Channelhez pedig #gm-et.

A következő dolog hogy érdemes feliratkozni a Gazdasági Minisztérium újságjára a Gazdasági Közlönyre. Itt sok hírt, elemzést olvashattok a gazdasággal kapcsolatban, aminek ti is részesei vagytok.
Az újság: http://www.erepublik.com/en/newspaper/gazdasagi-kozlony-189897/1

Köszönöm, hogy végigolvastad!

Köszönettel tartozom a GM csatornáján jelenlévőknek, akik segítettek a cikk megszületésében.


Üdvözlettel:
Pistifonok, és a Gazdasági Tanács további tagjai
valamint a Gazdasági Minisztérium munkatársai