[gazdaság] Beszélhetünk még gazdaságról? Árfolyamot befolyásoló specialitás

Day 1,249, 17:18 Published in Hungary Hungary by Mandalaa




Az utóbbi időben szerintem a feje tetejére állt a gazdaság, és az ember legyen a talpán, aki nyomon tudja követni a gazdasági és piaci viszonyokat, trendeket. Most az látszik, hogy az igazság odaát van, mégpedig a feljebbvalóinknál (adminok, fejlesztők, befektetők, tulajdonosok).
Az írásom saját tapasztalataimat tükrözi. Q5 céges vagyok, ezért hivatkozom erre minduntalan.




Vegyük sorra a teljesség igénye nélkül milyen változások történtek eddig a gazdaságban:
- a 10 g cégalapítási költség (korábban 20 volt),
- napi 10 g korlát átutalásra, és monetaryra együttesen,
- menedzserkedés minden saját cégben,
- 5x feldolgozóipari, 2x kitermelő ipari termelésnövekedés,
- a közös raktár,
- az MPP és RW költség helyi valutához kötése,
- botok piaci szabályozása,


Úgy gondolom, hogy a fejlesztések hátterében a következő célok állnak:
1) A karakter fejlődésének finanszírozása lehetőleg RL pénzből,

2) A játékkal ismerkedő újak számára a legcsábítóbb környezetet biztosítsák, a játékélmény növelése (10 g cégalapítás, kitermelő cégek sokszínűsége a jövőben).

3) Ha valaki nemzetének legnagyobb tankja akar lenni, akkor húzkodja rojtosra a hitelkártyáját, és nem fake illetve helyi valutából átváltott aranyokból csikágozzon.





Megnövelték a helyi valuták szerepét, az adott ország életében egyértelműen a hangsúlyt a valuta használatára helyezték át. A valutából lehet kajálni, fegyverkezni, cégműködést biztosítani, RW, MPP kötni stb.

Markánsan megváltozott a valuta és a gold szerepe, tulajdonképpen jól elkülönült egymástól a kettő. Számomra úgy tűnik ez fontos cél volt. Minden országnak immár saját valutájából kell kigazdálkodnia a háborús terveinek megvalósítását, aranyat direktben nem kell felhasználnia.

Az arany exkluzív tényezővé nőtte ki magát. Egyrészről a karakter fejlődéséhez sokkal „értékesebb” elem lett, mint bármikor, másrészt úgy vélem, hogy az árfolyamot leginkább befolyásoló tényezővé vált, méghozzá speciális módon (lásd lentebb).

A 10 g szabály miatt ma oda jutottunk, hogy a nagyobb forgalmat bonyolító cégcsoportok számára az export ellehetetlenült. Ennek az a magyarázata, hogy egyszerre kell a külföldi valutát beváltani goldra, és finanszírozni helyi valutában az előállítás költségeit. Ez 2-3 q5 cégnél már nem megoldható maximális exportra termelés mellett. Pedig sokszor ez érte volna meg, illetőleg javította volna a q5 iparunk esélyeit.

A termelésnövekedések differenciálása, vagyis a kitermelés csak 2x-re emelkedett, míg a feldolgozás 5 x-re, ezek a termelési feltételek az egyik leglényegesebb változást és hangsúlyeltolódást idézték elő a gazdaságban. A feldolgozó ipar például a q5 szintjén (kajára jobban igaz), úgy ahogy van beszart, és ma már úgy látom a legkevésbé vonzó befektetési területté deklarálódott. (Q5 cég most „fillérekért” kapható.)
Ezzel együtt az igazi profit lehetőség a kitermelő cégekhez vándorolt. Legyen az búza, vagy vas, az elmúlt időszakban zsíros helyi valutákhoz jutatta üzemeltetőjét.

A termelékenység potenciálok radikális változásai munkaerőhiányt generáltak, amelyet a mai napig nem lehet igazán enyhíteni ennyi cég viszonylatában.
Ettől is szenved a feldolgozó és kitermelő szegmens együttesen. Miért?
1) Mert szerintem nincs elég húsvér játékos
2) A szorzó számok miatt nehéz kiszolgálni a termelő cégek nyersanyagigényét ennyi ember mellett.

(20 állásajánlatra 20 román jelentkezett. Szerintetek ideges voltam-e? Nem igaz, hogy a 20-ból nem futotta 1 magyarnak sem jelentkezni. Tudom van a #munka szoba, de akkor is)


A rendesen működő kitermelő cégek esetében a kegyelemdöfést egy másik szabályváltozás hozta végül, mégpedig a menedzseri munka bevezetése. (rendesen működő vállalkozás = 8-10 alkalmazottakat, piaci viszonyoknak megfelelően foglalkoztató céges)
Úgy gondolom, hogy a belföldi keresletre csaknem fedezetet nyújt a menedzseri munkával potom összegből előállított termékkínálat, melyen a létező legnagyobb haszon van. Nagyon sokszor a q5 kenyér és q5 fegyver ára a fent említett rendesen működő céges előállítási költsége alatt volt megtalálható a piacon.

Miért nem érdemes gazdaságról beszélni?
Azért mert a felvásárló botok nagymértékben szabályoznak.
Nem igazán létezik szabad piaci verseny, kereslet-kínálat görbe, Marsall kereszt stb. A gazdasági alapszabályok nem tudnak igazából beteljesülni.
Az állam már nem áll neki árfolyamot diktálni, hiszen a háttér motor működése folytán szabályozódik a valuta és a gold mennyisége gazdaságunkban. Minden erőfeszítése a rendelkezésre álló forrásokat csúfosan nyirbálná a legcsekélyebb eredmény látszata nélkül.

Apropó. Ha 10 g a napi szabály, és saját valutára épül a gazdaság, akkor nem véletlen a magasabb sávban mozgó valuta. Minél magasabb az árfolyam annál biztosabb az, hogy a karakter nem tud elég aranyat kivonni a gazdaságból a fejlődése érdekében, ugyanakkor növeli a likviditás lehetőségét a cégesnél


Árfolyam szabályozás specialitása
Látom annak is az esélyét, hogy a fejlesztők a helyi valuta árfolyamát az RL pénzen gazdaságba behozott arany mennyiségéhez is kötik.
Ha egy nemzet minél több tagja a játék adta gazdaság erejéből szeretne csak „fejlődni”, akkor a bot által mesterségesen befecskendezett huf minden egyes aranyra váltásakor egyre csak gyengíti a helyi valutát, melyből egyre nehezebb kigazdálkodni a 1,79 g Napóleont, így ösztönözve a pénztárcájuk kinyitására a lelkes játékosokat.


Abban az országban, ahol erősebb a valuta, ott elképzelhető, hogy több RL pénzből származó gold épül be a gazdaságba, így erősödés tapasztalható.


Természetesen ezek nem tények, hanem elgondolásaimon alapulnak.


Mandala Ferdis