[FRISSÍTVE] Minden, amit megeszünk - az élelmiszer iparág

Day 2,212, 07:45 Published in Hungary Hungary by AT89


Tisztelt olvasóim!

Több cikkem alatt is hiányolta a Tisztelt publikum az összehasonlítást a különböző cégek típusai között, azok hasznáról, megtérüléséről. Mivel a média mogul medál még igen messze van tőlem, ezért természetes, hogy a Hozamvadász lapjain a közönség számára releváns cikkeket próbálok közzétenni. Íme, lássunk tisztán a kaszától a traktorig, hogyan lesz a búzából kenyér, s miért van tele a hasa a gazdáknak? Rántsuk le a leplet az élelmiszeriparról!



A cikk alapját egy összetett táblázat adja, melyet excelben készítettem el. A táblázat a jelenlegi piaci és gazdasági adatokkal feltöltve a következő:



A táblázatban piros betűszínnel azok az adatok szerepelnek, melyeket rendszeresen szükséges frissíteni, a piac és a bónuszok változásainak függvényében. Az adatokat az elmúlt 1-2 órában töltöttem le, elnézést, ha a szerkesztés közben változtak. A W oszlop az ételből nyerhető wellnesst mutatja, mellette kimutatható a 10 wellnessre jutó ára az egyes ételeknek. A menedzseri munkához szükséges wellnessköltség miatt ezek átlagát számítottam, s azért nem a minimumot, mert így láttam jónak. Természetesen az átlag mezőbe kézzel is beírható az általunk használni kívánt étel költsége, így fillérre pontos adatokat is kaphatunk, ha akarunk.

A jobb oldali tábla a tulajdonképpeni kimutatás. Balról jobbra az oszlopok: a cégek neve, alapításuk költsége valutában illetve aranyban, aktuális bónusz szerinti termelésük, termeléshez szükséges FRM (food raw material, azaz étel nyersanyag) mennyisége.

A következő három oszlop a csak menedzseri munkára vonatkozó hasznot mutatja valutában, aranyban és 10 aranyra vetítve. A haszon kiszámításakor a nyersanyagcégeknél képlet:
(FRM piaci ár*T)-cégadó-átlagW

A feldolgozó cégeknél:
(kaja piaci ár*T)/(1+áfa)-(FRM igény*FRM piaci ár)-cégadó-átlagW

Aranyra átszámításkor a valutaprofitot osztom el az aranyárfolyammal, míg 10 aranyra vetítésnél az aranyban mért hasznot osztom el a cég alapításának költsége/10 arannyal.

A kell-e dolgozó oszlop egy technikai oszlop, ha 1-es beírásakor nem mínuszos a haszon a dolgozón, akkor maradhat, ha viszont mínuszos, akkor nullára kell átírni, hiszen veszteséggel miért is foglalkoztatnánk. Az első képhez képest a második képen a mínuszos sorokba 0-t írtam. Innen folytatjuk.



A tisztított kép:


A haszon dolgozók oszlopban a következő képlet szerint kerülnek értékek nyersanyag termelő cégeknél:
(FRM piaci ár*T-bér)*dolgozók cégben lehetséges maximum létszáma

Az ételgyáraknál:
[(kaja piaci ár*T)/(1+áfa)-(FRM igény*FRM piaci ár)-bérköltség]*dolgozók cégben lehetséges maximum létszáma

Az összes haszon oszlopban a menedzseri munka és a foglalkoztatás haszna összeadásra került valutában, majd árfolyam szerint aranyra számolom át.

Zárásként aranyban és valutában is megmutatom a teljes, minden költséget levonva realizálható hasznot 10 aranyra vetítve.



Nos, a táblázat ugyan magáért beszél, de néhány a leolvasható információk közül:
1) q1,q2 nyersicégben technikailag sem lehet foglalkoztatni munkásokat, q3,q4 szintű cégben veszteséges, q5 cégben megéri.
2) q1,q2,q3 feldolgozó cégekben nem éri meg munkást foglalkoztatni, q4-től már van rajta haszon.
3) A q6 szintű ételgyár kimagasló hasznot mutat - kérdés, hogy a termékek kereslete valós-e, vagy még beárazás alatt áll a termék. Ha mindenki tudatosan vásárolna ételt, akkor a q6 és q7 szóba sem kerülne, mivel mindkettő nagyon drága, ez a tábla bal oldaláról kiderül.
4) A nyersanyag-iparban a q5 cégre esik a legnagyobb haszon, azonban ehhez már munkásokat is foglalkoztatni kell, míg a q3 cég haszna ezt a szintet úgy éri el majdnem, hogy nem kell a bérekkel vacakolni.
5) A legutolsó két oszlop adja meg azt a választ, hogy milyen cégbe érdemes fektetni a pénzünket, ha csak a relatív hasznot szemléljük. Ez alapján gyakorlatilag a feldolgozó cégek 10 aranyra jutó haszna alacsonyabb, mint a q3 vagy q5 nyersanyag termelő cégnek.

A saját maga számára fontos következtetéseket mindenki le tudja vonni - egy kérésem azonban van. Ha bárki talál hibát ebben a táblában, kérem azonnal jelezze. Átnéztem valamennyi képletet, de elvi tévedés mindig lehetséges, több szem többet lát. Hálás köszönet a cikkért mindazoknak, akik az utóbbi napokban különböző cikkek alatti komment, shout vagy üzenet útján kérdeztek rá erre a témára, s adtak ihletet az elemzés elkészítéséhez. Külön köszönet Kisboroknak, aki a délelőtt folyamán egy elvi kérdésemre adott gyors választ.

Amennyiben a táblázatban közösen sem találunk hibát, úgy rendszeresen megjelentetném a friss adatokkal feltöltve.



[FRISSÍTÉS]

A haszon kiemelése céljából a kissé bonyolult forrástáblából készítettem néhány származtatott táblát. Első két táblán a tiszta, teljes haszon látható az egyes cégekre nézve, menedzseri és bérmunkából, valutában és aranyban is kimutatva.



Mivel van két kiugró érték, ezért a valutában kimutatott hasznok szerint két kategóriába soroltam a cégeket, figyeljétek a léptéket a diagram Y tengelyén (bal oldal).





Jól látható, milyen óriási különbség van az egyes cégek között, ha nem számolunk azzal, mennyi aranyat fektettünk be összesen a cégbe. Ennek alapján a Q6 és Q7 ételgyárak messze a legmagasabb napi szintű profitot hozzák. Ám ez a kép árnyaltabb:

A harmadik és negyedik táblán a 10 aranyra vetített haszon látszik az egyes cégeknél, azaz 10 arany befektetéséből mekkora napi profit érhető el valutában, illetve ugyanez aranyban. A könnyebb átlátás végett diagramon is megmutatom, hogy milyen eltérés van a cégek között.







Végkövetkeztetésem, hogy a jelenlegi körülmények között a legjövedelmezőbb élelmiszer-ipari vállalkozás a halastó és a vadászles. Hiába hoz jóval magasabb napi szintű bevételt a Q6 és Q7 ételgyár, ha a befektetett tőkéhez képest elenyésző a nyeresége. Fontos momentum, hogy itt csak a pénzügyi megfontolást követtem - tehát, aki spórolni kíván a wellnessével, aranya pedig több van, mint egészséges, annak a magasabb szintű gyárak talán még jobbak is, mint ha vásárolna 68db nyersanyag céget. Ha mégsem így gondolja, fektessen a Wekerle Alapba! Fontos információ: mivel az óriási érdeklődésből kifolyólag jelenleg 35 napnyi előjegyzés van a Wekerle Alapra, így a befektetések előjegyzése év elejéig szünetel!

Köszönöm a megtisztelő figyelmet,

Tisztelettel
Alex Tailor 89
WSBA alapkezelő
WSPP pártalapító