[EM] Mokesčių analizė.

Day 2,336, 07:58 Published in Lithuania Lithuania by ARAS storage


Sveiki eLietuvos piliečiai,

Lygiai prieš mėnesį buvo pakeisti mokesčiai.
Darbo mokesčiai (Work tax) padidinti nuo 1% iki 2%
Importo mokesčiai (Import taxes) sumažinti nuo 10% iki 2%
Pridedamosios vertės mokestis (VAT) maistui (food) sumažintas nuo 10% iki 5%, o ginklams padidintas nuo 1% iki 3%.

Kaip šie pakeisti mokesčiai įtakojo surenkamų į valstybės biudžetą pinigų sumą galime pamatyti grafike.




Skaičiuojant vidurkius nebuvo atsižvelgta į pirmą savaitę po reformos :
Pirma žmonėms reikėjo šiek tiek laiko prisitaikyti prie pasikeitusių mokesčių.
Antra - tuo metu pasklido gandai apie būsimą turnyrą ir ginklų kainos smarkiai kilo aukštyn (tuo pačiu surenkami mokesčiai irgi).

Iš grafiko akivaizdžiai matyti, kad pakeitus mokesčius, pajamos į valstybės biudžetą padidejo nuo vidutiniškai 4800cc iki 6300cc per dieną.

Kad pamėginti nuspėti, kurie pakeitimai turėjo esminės įtakos didesniam mokesčių surinkimui, pirmiausia reikia bent apytiksliai sudėliot kokią dalį , kurie mokesčiai sudaro bendrame surenkamų mokesčių katile.

1.Work Tax
Anksčiau buvo 1%, pakeistas į 2%. Vidutinis darbo užmokestis svyruoja nuo 31 iki 38 cc. Taigi nuo vieno darbuotjo kasdien gaunama apie 0,60 – 0,76 cc. . Manau, kad bent pusė eLietuvos piliečių dirba ne savo šaly, nes yra kur darbo užmokestį moka didesnį. Taip pat vargu ar kitų ešalių piliečiai skuba įsidarbinti mūsų šalyje. Taigi dirbančių eLietuvos įmonėse vargu ar yra daugiau nei 500 žmonių.
Pagal tai galime manyti, kad Work Tax kasdien surenkame apie 300-400cc (anksčiau perpus mažiau). Vargu ar jo didinimas, ar mažinimas gali labai įtakoti valstybės pajamas.

2. Importo mokesčiai.
Anksčiau tiek maistui , tiek ginklams buvo 10% , dabar sumažinta iki 2%. Mano galva ar 10%, ar 20%, ar 99%- rezultatas beveik tas pats- Importo nėra, taigi importo mokesčio surinkimo taip pat. Sumažinus mokestį jau pastebima ir kitų ešalių piliečių prekiaujančių eLietuvos rinkoje.

3. VAT už parduotus ginklus ir maistą.
Galima manyti, kad kasdien eLietuvos rinkoje parduodama maisto apytiksliai už 30 000-34 000cc ir ginklų už 140 000-150 000cc. Tikėdamiesi, kad prekybos apimtys išliko panašios, galime palyginti iš ko susideda biudžeto įplaukos prieš reformą ir po.




*Sumos apytikslės



Dar keletas pamąstymų.
eLietuva nėra turtinga bonusais, todel gaminti tiek maistą, tiek ginklus čia neapsimoka. Didžioji dauguma eLietuvos rinkoje parduodamo gėrio yra atvežtinis. Smulkių įmonėlių, kurias kaikas turi, pagamintą produkciją dažniausiai sunaudoja patys gamintojai. Jei ir parduoda, tai tie kiekiai tikrai įtakos didelės neturi biudžeto surenkamumui. Taigi kažkokie mokesčiai „saugantys savo gamintojus“ (dideli importo mokesčiai) kaip ir nereikalingi. Gamintojų nėra. Beveik visas kiekis parduodamas eLietuvos turguje yra pagamintas kitose šalyse (turinčiose daugiau gamybos bonusų). Produkciją pateikia eLietuvos piliečiai ir užsieniečiai . Jei norima apsisaugoti nuo užsienio prekybininkų, manau, užtenka, kad Import Tax ir VAT suma būtų daugiau 5% . Kai suma didesnė, vežti tiesiog neapsimoka.

Parduodamos produkcijos pirkėjai.
Žiūrint pagal pinigus, eLietuvoj kasdien vidutiniškai nuperkama apie 11 000 Q7 tankų ir 110 000 Q5 maisto. Vargu ar suvartojam tiek patys (šiuo taikos metu). Vadinasi pas mus perka kitų eŠaliu piliečiai. Taigi keisti mokesčius taip , kad kainos žymiai padidėtų vargu ar apsimoka, nes atvykėliai pirkėjai taip pat sėkmingai gali nuvykti pirkti ir kitą ešalį, kur pigiau. Kris apyvarta, o tuo pačiu ir surenkami mokesčiai.
Dižiausia problema , kad mokesčių procentinis dydis yra labai mažas ( 3% , 5😵 tai yra net minimaliai keičiant 1% punku, mokesčio dydį keičiam minimum 20% ar 33%.
Kita problema (o gal privalumas) - labai mažos maisto kainos (pagal naudojamą valiutą). T.y. mokesčio keitimas nuo 5% iki pavyzdžiui 10% pardavimo kainoje sudarytų Q1-Q4 iki 0.01cc. Kitiems kiek daugiau. O tokie pasikeitimai yra nežymūs ir dienos bėgyje ir taip vyksta turguje. Taigi maistas yra mažiau jautrus nedideliems VAT pokyčiams.

Ginklų prekyba.
Šnekėsiu apie Q7 ginklų prekybą, nes mano nuomone, jų parduodama daugiausiai. 1% jų kainos sudarytų apie 0,13cc. O tai jau „pastebima“ suma. Atsiradusį papildomą mokestį didžiaja dalimi tektų „sumokėti“ pardavėjui iš savo pelno maržos. Jei jį sumokėjus dar liktų kažkiek pelno, didinimas gal ir tikslingas. Tačiau, jei papildomas mokestis „suvalgys“ visą pardavėjo pelną, jis nebepardavinės arba kels kainą. Pakėlus kainą , kris pardavimai (gretimoj ešaly galima nusipirkt pigiau) taigi mažės ir surenkami mokesčiai.
Tokiu pat dydžiu mažinant VAT. Didžioji dalis sumažėjusio mokesčio greičiausiai „nusės“ pardavėjo kišenėj. Aišku kažkiek kaina taip pat gali sumažėti ir išaugti apyvarta. Bet vargu ar ji padidėtų tiek, kad kompensuotų minimum trečdaliu sumažėjusį mokestį.

EM apžvalgininkas Rimas63



Ekonomikos Ministerijos naudingos nuorodos
EM Statutas
EM investicijos
eRepublik analizatorius
eRepublik statistika

Ekonomikos Ministerijos naudingi straipsniai
[EM] Treniruočių kontraktas
[EM] Taupymas ir išlaidų mažinimas
LPB vėl startuoja