[Beszélgetések] Akitlosz

Day 1,676, 14:32 Published in Hungary Hungary by GrGLy


GrGLy: Köszöntök minden kedves olvasót a "Beszélgetések" sorozat második adásában, ahol mai vendégem Akitlosz, akit azért hívtam meg, mivel véleményem szerint a közelmúltban történt impics kapcsán talán Ő adta a leginkább megalapozott és kielégítő választ arra, hogy miért is szavazott igennel. Köszöntelek a billentyűzetnél.

Akitlosz: Üdvözlöm én is az olvasókat. Jó ötletnek tartottam Hatuma választópolgártárs kezdeményezését, valós igényt elégített ki vele. Természetesen komolyan vettem a megkeresését, s örültem, hogy alkalmat ad a képviselőknek álláspontjuk kifejtésére. Nem gondolom, hogy aki így vagy úgy szavaz, az csak ettől feltétlenül helyesen, vagy helytelenül szavazna. Eltérő nézőpontok, eltérő szempontok, eltérő érdekek, s ezért az eltérő vélemények, szavazatok.

G: A szavazatok helyességét valamilyen szinten szerintem majd az idő fogja eldönteni, bár természetesen mindenkinek joga van a szíve szerint dönteni. Mindenesetre a válaszok közül nekem az volt talán a legérdekesebb, hogy mindössze egy kongresszusi tag indokolta azzal a döntését, hogy ő az általa képviselt csoport véleménye és elvei mentén mozgott. Nem tudom, hogy ezt a többiek elfelejtették-e megemlíteni, vagy a döntésük teljesen önálló volt-e. Ezzel kapcsolatban Te leírtad az indokaidat, amelyek között volt személyes és politikai eredetű is. Ezek százalékosan nagyjából hogy oszlanak meg?

A: Nem gondolom, s korábban sem gondoltam, hogy amikor támadnak engem akkor az a személyemnek szól. Egy TOP5 párt elnöke vagyok, azaz valamit jól csinálok, ezért támadnak a pártom sikerében ellenérdekelt vetélytársak. A leváltott elnök törölt cikkében is az én elnökségem és HUpakolas elnöksége között vontak párhuzamot. Ez szerintem HUpakolas tábora szerint is megalapozatlan. A lejárató próbálkozások nem a személyemnek szólnak, hanem a közéleti szereplőnek, a sikeres pártelnöknek. Úgyhogy nem tudom, hogy egy ilyen netes játékban lehet-e egyáltalán személyes indoka a személyeket ért támadásoknak. Senki sem foglalkozna sem Alexandrosszal, sem velem, de HUpakolassal sem, ha csak csendben kattintgatnánk. Aki az átlagosnál jobban alakítja a politikát, ráadásul sikeresen, ő törvényszerűen sok ellenfelet szerez magának.

G: Tehát szerinted hosszútávon nem kifizetődő sikeres politikusnak lenni? Már gondolok itt arra, hogy idővel elérheti az inzultusok száma azt mennyiséget, hogy az ember egyszerűen belefásul, bármennyire is lelkesen csinálná azt, amit.

A: Mit értünk kifizetődő alatt? Elnöki és képviselői medálokból senki sem gazdagodik meg. Kit mi érdekel ebben a játékban. A politika általában kevesebbeket, mint a harci modul, de akiket igen, ők jól elvannak vele. 30 párt működik az országban, bár nem jut ennyinek terep a játékban. Külső kongresszust szerveznek a játékosok, ahol jól elvitatkozgathatnak egymással. Tehát van egy játékosréteg, akiknek nyújt valami szórakozást a játék politikai modulja is, azaz nyilván "kifizetődő" nekik ezzel foglalkozni, ez nyújt nekik játékélményt. De hogy a politizálással lehet a legtöbb ellenszenvet begyűjteni az is biztos. Belefásulás ellen úgy lehet némileg védekezni, legalábbis én most ezt csinálom, hogy kevesebbet foglalkozik az ember az ellenérdekelt ellenfelekkel, és többet a barátaival, saját társaságával, akikkel sokkal jobban megértik egymást, s jobb a hangulat, mint az országos közéletben. A pártmunka, a pártelnöki szerep erre kitűnő. Elnöki, képviselői, kormánymunkába könnyebb belefásulni.

G: Térjünk át egy kicsit a jelenlegi vezetésre: az az érdekes helyzet állt elő, hogy HUpakolás az elnök, de nélküle kormányoznak az ő nevében. Ez - ha rosszul sül el a dolog - eléggé negatívan hathat HUpak karakterére és akár a hitelét is vesztheti. Szerinted számoltak ezzel az eshetőséggel is az un. "HUpákisták"?

A: Azt nem tudom, hogy eddig számoltak-e vele, de ezután biztosan kénytelenek lesznek ezzel számolni. Akárhogyan sül is el HUpakolas mostani elnöksége lesz belőle haszna az országnak. Abba kevesen gondoltak bele, hogy mi lett volna, ha most nem kerül hatalomra HUpakolas. Akkor indul az elnökválasztásokon, egészen addig, ameddig nem nyer. S csak akkor tapasztalhattuk volna meg, hogy milyen kormányon. Most adott a lehetőség. Ha beválik, nyugodtan lehet közvetlenül is megválasztani, ha pedig nem válik be, akkor ezzel a saját esélyeit rontja a következő elnökválasztásokon. Úgy gondolom, hogy az ország számára is hasznos ezt minél előbb megtapasztalni, ha már HUpakolas tábora olyan nagy, hogy már csak idő kérdése volt mikor kerül hatalomra. Bár biztosan maradnak sokan, akik minden körülmények között kitartanak uralkodójuk mellett, de olyanok is lesznek, akiket befolyásol szavazatukban a mostani elnöksége.

G: Igazából már vannak is olyanok, akik elpártoltak a jelenlegi vezetéstől, mert szerintük így pont az egész HUpák-Birodalom varázsa veszik el, hogy HUpakolás helyett csak a támogatói irányítanak.

A: Akad más vallás is amelyik a messiás várásra épül. A messiás persze sohasem jöhet el, mert akkor utána már nincsen kire várni, értelmét vesztené az egész messiásvárás-kultusz. Eddig lehettek és voltak is sokféle elképzelések HUpakolas uralkodó eljöveteléről, milyen viccesek lesznek majd az állami közlönyök, de most az elképzeléseket felváltják a tapasztalatok, s azok eddig nem tűnnek annyira viccesnek, mint az előzetes várakozásokban.

G: A jelenlegi helyzetet figyelembe véve és ha feltételezzük, hogy az uralkodó nem tér vissza, milyen végkimenetelt jósolnál a jelenlegi vezetésnek? Vagy esetleg még nagyon korai lenne erről agyalni?

A: Nem korai. Ha nem tér vissza, akkor ahogyan lejár az egy hét feltételezhetőleg le lesz váltva. Utána pedig jóval nehezebb dolga lesz választást nyernie, mert már lesz tapasztalat, hogy milyen elnökként. Elnöknek aktív ember kell, de még elnökjelöltnek is.

G: HUpákolás esetleges leváltása esetén ha jól tudom akkor a saját jelöltetek következik a sorban. Az elnöki ciklus fennmaradó része elég lesz arra, hogy megvalósítsa a célkitűzéseit?

A: A szabályleírás szerint így van, de hallottam már olyat, hogy a második elnök leváltása esetén az első tér vissza, illetve külön kérni kell az adminoktól. A wiki mindenesetre azt írja, hogy az elnökválasztáson a következő legtöbb szavazatot kapott induló lesz az elnök. Igazából Bosko Balaban a Kisgazdapárt jelöltje, mi "csak" támogattuk. Természetesen nem lesz elég a fennmaradó idő az elképzelései megvalósítására, de arra igen, hogy újra bizonyítsa, hogy képes az ország vezetésére. Már volt elnök, szintén impeachment következtében. Híve vagyok annak, hogy olyan emberek induljanak és lehetőség szerint nyerjenek is elnökválasztáson, akik már bizonyítottak elnökként, de még nincsen érte medáljuk, mert csak impeachment révén lettek elnökök.

G: Az impeachmenttel kapcsolatos cikkedben említetted, hogy egyfajta nemzeti összefogást szeretnétek megvalósítani. Én, mint kezdő, jelenleg úgy vettem észre, hogy eMagyarország majdnem hogy a végletekig megosztott: van aki unja a román ping-pongot, mások ragaszkodnak az RL Magyarország virtuális megvalósításához, vagy éppen egy eNagy-Magyarország létrehozásához, megint mások meg inkább a kalandozások hívei. Ti milyen módon képzelitek el egy szélesebb körű összefogás megvalósítását ebben a széttagolt társadalomban?

A: Országos szinten utópia az összefogás. Én a nemzeti erők, pártok összefogásáról írtam. Együttműködünk több párttal is, és ezt szeretnénk a jövőben is folytatni, a kongresszusi, és az elnökválasztáson is. Egy ekkora országban már nem lesz nagyobb összefogás, mert a nagy országokban valós verseny zajlik a kormányzásért, a kongresszusi helyekért, és ennek a tétje is nagyobb, hiszen egy nagy és erős ország lehetőségei nagyobbak. A vágyott szeretet teljes együttműködés csak kis országokban lehetséges, amíg meg nem PTO-zzák őket, ahol is 0-3 szavazattal is képviselő lehet valaki, gyakorlatilag bárki, aki nagyon akar képviselő lenni, s az elnökségért sincsen nagy tolongás. Egy kis ország ráadásul világhódító terveket sem igen dédelgethet. Szóval mi természetesen szívesen együttműködünk és összefogunk akikkel lehet, akik szívesen összefognak velünk. De nincsenek ábrándjaim, hogy ez országos szinten is működhet. Ráadásul ha valamiféle "elit" mindig kiegyezne, hogy pl. ki legyen a következő elnök, - lásd Kreg elképesztő 16 párti támogatása 2011. szeptemberében - az a választók elöl venné el a valódi döntés lehetőségét. A pártoknak alternatívákat kell felmutatniuk és a választók döntenek. Annak örülnék ha az elnökválasztásokon 3-4 alkalmas jelölt is versenyezne. De ez nehéz, mert az elnöki szerep ebben a játékban sajnos akkora időráfordítást kívánna meg, amelyet kevesen tudnak vállalni egy teljes hónapon keresztül. Mikor még azt hittem lesz ebből a játékból valami jobb én is ötletekkel bombáztam a fejlesztőket, mint sokan mások. Például azzal, hogy vezessenek be egy alelnöki funkciót a játékban, aki rendelkezne az elnök jogosítványaival, ha az elnök éppen nem online. Egyetlen embertől elvárni, hogy vezesse az országot túlzás.

G: No igen, egy elnök feladatai az RL életben is elég megterhelőek, itt meg még hozzávehetjük azt is, hogy az eRep "csak" egy alternatív lét. Ha már szóba kerültek az ötletek: az alelnöki funkció mellett még milyen javaslataid lennének a játékélmény javítására, esetleg a szabályozhatóságra?

A: Igazából annyi ötletem van, hogy azokból egy külön játékot lehetne készíteni. Lehetnének például különböző politikai rendszerek a játékban. Parlamentáris köztársaság, félelnöki, elnöki rendszer, diktatúra, királyság. Ezek elsősorban a döntéshozatal mechanizmusában különböznének egymástól. Mindez szorozva kettővel, lehetne választani egy- vagy kétkamarás parlament között. Lehetne jóval több törvényjavaslat. szavazhatna a parlament az ország nevéről, zászlójáról, pénzéről, területátadásról más országnak, cseréről, lehetne olyan kitüntetés (medál), amelyet a játékosok osztanak egymásnak. Katonai modulban eltörölném az "eredeti" régió szabályt. Bármely régióban lehetne felkelést szervezni a felkelés indítói által megadott ország javára, ami lehetne akár új ország is. Sokkal változatosabb lenne a játék. A gazdasági modulba pedig sokkal több termék kellene. A játékban folyamatos túltermelés van, és ez mindig is így volt, ami nagy hiba. De más üzleti alapon is valósítanék meg egy ilyen játékot, szóval igazából egy hasonló alapötletű, de teljesen más, jóval összetettebb játékot lehetne csinálni. A játék klónjaival is az a baj, hogy nem igazán van bennük ötlet. Megcsinálták a régi erepet, tényleg csak klónok, nem jelentenek jelentős minőségi ugrást. Gazdasági területen a játék pénz kibocsátását és árfolyamának alakítását is teljes egészében a játékosokra bíznám, lenne értelme a Nemzeti Bankoknak. Pénzt meg kettő módon keresnék egy hasonló játékkal. Nem játékpénzt árulnék, mint itt, hanem egyrészt VIP tagságot, ami kényelmi, statisztikai egyéb többletszolgáltatásokat nyújtana, például nem lenne captcha 🙂 másrészt lennének olyan termékek a játékban amelyeket csak és kizárólag valódi pénzért lehetne megvásárolni, de ezek másodlagos, játékon belüli kereskedése is biztosítva lenne.

G: Ez utóbbit, mint újságíró csak támogatni tudom 😃 Egyébként a többi javaslat is nagyon szimpatikus. A jelenlegi formájában az eRep tényleg szűk teret hagy a mozgásra és az enemzetek fantáziájának kiaknázására.

A: A politikai modult azzal is lehetne variálni, hogy lehetne választani kötött, vagy szabad képviselői szavazat között. A szabadnál úgy szavaz, ahogyan akar, kötöttnél köteles a pártja álláspontja szerint szavazni, amely álláspont a párton belül dől el, mint egy ország az országban. Párton belül is lehetne szavazni a párt álláspontjáról hasonlóan az állami döntéshozatalhoz. Így a párttagok is kipróbálhatnák a döntéshozatalt és lenne értelme a különböző pártoknak, programoknak. Most is lehet állítani a pártok jellemzőit, de nincsen semmi következménye a játékban. Az államformák közül kihagytam a közvetlen demokráciát. Azt is ki lehetne próbálni egy ilyen játékban. A diktatúrának az lenne az előnye, hogy sokkal gyorsabban lehetne döntéseket hozni, mint más országokban. A hátrányait meg szerintem mindenki el tudja képzelni. Nem fejtettem ki részletesen az ötleteket, mert akkor sohasem végzünk, csak megemlítettem, de ennél részletesebben ki vannak gondolva. Igazából ez a játék már reménytelen az eddigi tapasztalatok alapján. Ha lenne rá sok tőke akkor céget alapítani és egy sokkal sokkal jobb játékot írni lenne érdemes, mint írtam más üzleti alapon. Az erepublik készítőinek felesleges javasolgatni, úgysem valósítják meg. Úgy tűnik krónikus kapacitás hiánnyal küzdenek. Facebookos játékokon egy hét alatt többet fejlesztenek, mint az erepublikon egy év alatt.

G: Hát azért reméljük, hogy legalább pár apró újdonság lesz a jövőben. Az eRep ugye román, a nagy rivális azt hiszem lengyel, de bízok abban, hogy egy-egy magyar programozót nem hagy majd nyugodni a dolog és megcsinálja a hazai verziót is, ahol remélhetőleg előkelő helyen fognak szerepelni az imént felsoroltakhoz hasonló javaslatok. Most, hogy így sok minden szóba került, szeretném megköszönni hogy itt voltál és megosztottad velünk a gondolataidat.

A: Én köszönöm a lehetőséget.

G: Kedves olvasók, ez volt a mai "Beszélgetések", ahol vendégem Akitlosz, az SZKSZ vezetője volt. Hamarosan újra jelentkezem.

Helyreigazízás: http://www.erepublik.com/en/article/-besz-lget-sek-akitlosz-helyreigaz-t-s-2067718/1/20