„Graylandia” sötét titkai 1. rész: Államok, melyek helyet követelnek a nap alatt

Day 751, 12:21 Published in Hungary Hungary by vasmegye

Mindennek vannak korlátjai, szokták mondani egyes helyeken, nincs ez másként az eRepublikkal sem. Tessék megnézni ezt a térképet: hiába van az USA-nak 51 régiója, Oroszországnak meg hatalmas területe, mégis csak a legeslegnagyobb hatalom világosszürke színű: azok az államok, amelyeknek területe nincs benn a játékban.


Katt a képre, ha nagyobban akarod látni.

Folyik ugyan a lobbi az új államokért, belső és külső csatornákon egyaránt, de úgy tűnik, hatástalan ez a mozgalom, a dél-amerikai államok második csoportja óta, nem került fel új ország az eRep világatlaszára.

Miért? Az ok könnyen magyarázható: az eRepublik egy gazdasági szervezet szolgáltatása. Szüksége van megfelelő piacra, kiépített infrastruktúrára, s egyéb tényezőkre, mely sikerességét előmozdíthatja. Ahol nincs kereslet a termékre, oda nem ildomos bevonulnia egy cégnek. A játékunk esetében az első betörés egy ország piacára, ha felteszik az adminok az ország területét a világtérképre. (A második, ha az ország nyelvén is lehet használni az eRepublikot.)

A megfelelő infrastruktúra és a kereslet hiányának esett áldozatul az afrikai kontinens nagy része, Közép-Ázsia volt szovjet utódállamai, az európai nagy folt, Fehéroroszország, Mongólia, Délkelet-Ázsia államainak egy része (Vietnam, Laosz, Kambodzsa), a közép-amerikai földhíd államai, a kaukázusi államok, és természetesen a háborús övezetek: Afganisztán és Irak (szerény véleményem szerint). Egyszer már így is befürödtek kedvenc adminjaink ilyen téren, Észak-Korea esetében, ahol közismert, hogy alig van internethasználat.

Vannak viszont más okok is, miért nem kerülhet be mostanság egy ország a játékba. Az okok egy része kereslet méretének becslésére utalhat vissza, azaz kisebb országhoz (itt a milliós nagyságrend alattira gondolok) kevesebb felhasználó juthat, ez zárhatja ki Izland felvételét, érdeklődve figyelném, a 300 000 izlandi polgárra mennyi játékos jutna. Ugyanezen ok, valamint a területük mérete foszthatja meg az európai miniállamok lakosságát az eRepublik élvezetétől, legalábbis attól az élvezettől, hogy országuk létezzen a játék berkein belül.

Egy másik lehetséges ok, egyes népek túlzott IRL ellenszenve: az adminok okultak a szerb-horvát-bosnyák hármas által művelt dolgokból, és nem helyezik be a délszláv államok maradékát, Macedóniát és Montenegrót a játékba, valamint nem délszlávként Albániát sem, nehogy elszabaduljon a netes pokol. Hasonló megfontolásból nem szerepelhetnek a kaukázusi meg az arab államok nagy része ebben a sorban.

A következő ok az ország IRL vitatott helyzete. Koszovó és Tajvan a két tipikus példa. Két el nem ismert országnak nincs helye az eRepublikban, fájdalom, hogy Koszovó a szerbeké sem lehet a játékban, mivel az sértené a másik fél, a játékban benn nem lévő albánok érzelmeit, és a kifelé mutatott semlegesség is fontos egy gazdasági társaságnak.

Még így sem teljes a lista. Néhány állam esetében meglenne a kereslet, az infrastruktúra, az elismertség nincs ellentét, és milliónál nagyobb a népessége. Akkor miért maradnak ki?

Az ok merően drámai. Észrevehettétek, minden egyes országnak van szárazföldi és tengeri határa 2 másik állammal, még Izraelnek meg Dél-Afrikának is, melyek az eVilág legeldugottabb országai. Egyes országoknál felmerül, hogy csak egy jelenlegi állammal lenne határa, s nincs másik állam a közelben, mely megfelelne az eddigi kritériumoknak, s az adott országgal együtt kerülne fel a térképre. Nézzünk erre példákat: tipikus például Új-Zéland esete, melynek valószínűleg csak Ausztráliával lenne határos, s a környező szigetország valószínűleg csak évtizedek múltán kerülnének fel a térképre, ha egyáltalán létezne eRepublik addig. A másik ilyen eset Egyiptom. Egyedüli szomszéd Izrael lenne, aztán kifújt, nyugat felé Líbia a maga szerény hálózatával, délen Szudán, szerintem no komment, esetleg még görög szomszédsággal (Kréta) lehetne illetni az első arab államot az eRepublik történetében, nekem lenne egy harmadik ötletem.

Az internetes világban erőteljesen fejlődő arab-félszigeti térséget (Szaúd-Arábia, Egyesült Arab Emírségek, esetleg Kuvait, Bahrein és Katar, bár utóbbi három alacsony népessége nem éppen a legjobb) is be lehetne vonni a játékba, s egy Vörös-tengeren átívelő szaúdi-egyiptomi határral lehetne jobbá tenni Egyiptom helyzetét. A szaúdiak Izraellel is határosak lennének, meg Iránnal is, így teljesülnek a több határ elv. (Ez csak egy javaslat, a többit kommentben várom.)

Új-Zélandra visszatérve egy új területtel lehetne megoldani a határproblémát, a Chatham-szigeteket össze kellene „kötni” a chilei Húsvét-szigettel, melyet új tartományként és egy másik chilei tartomány által határolva lehetne bevezetni, így meglenne a két határos állama az új-zélandiaknak, meg egy új út a hódítóknak a Csendes-óceánon át. Dél-Amerika eddig úgy is elég védett nyugatról.

Szóval javaslataim az új államokra: Új-Zéland az általam említett módosításokkal, Egyiptom, Szaúd-Arábia, és ha lesz megfelelő kereslet, akkor az arab-félszigeti országok egy része.

Folytatás következik...