[ajakiri "Vikat"] Uus perspektiivikas sportmäng nii noortele kui vanadele.

Day 1,928, 01:35 Published in Estonia Estonia by Vambola Vikat

Eks igaühega ole juhtunud nii, et istud sõpradega koos aga kellelgil ei ole midagi rääkida ja keegi ei oska midagi ettevõtta. Üks on aga kindel kõigil on igav mis igav. See on aga just sobiv hetk mil proovida uudset sportmängu mis on just mõeldud neile kes ei oska oma ajaga midagi mõistlikku ettevõtta.

See suurepärane sportmängu mis paneb sõpruskonna kihama ja rõõmust kilkama kannab nime kõdistamine. Selleks, et kõdistamisest ei kujuneks lihtsalt endast nõrgema sõbrakese piinamiseks vaid lõbusaks ja kaasakiskuvaks sportmänguks on kehtestatud kindlad reeglid. Järgnevalt toon kõdistamise peamised reeglid ja seletused mis peaks hõlbustama mängu põhimõttest arusaamist:

Võidab see kes peab kõdistamisele kauem vastupeab.

Duelli läbi viimiseks kasutatakse kahte võimalust.

1) Kõdistatakse korda mööda. Mõlemad võistlejad tõstavad küünarnukid õlgade kõrgusele võistlejad istuvad toolidel võistlejate rindkerede vahe on 50 cm kui kohtunik loeb duelli avatuks võib kõdistamine alata. Kõdistada võib ainult see kelle kord on kõdistada. Kõdistada võib üks kõik kust kohast välja arvatud intiimpiirkond, kui ei ole võistlejate vahel teisiti kokku lepitud, kuid siin kehtib järgmine nõue- kõikidele võistlejatele kehtivad samad reegleid. Näiteks kui on keelatud rinna kõdistamine siis kehtib see kõigile nii meeste kui ka naiste kohta, täielik nulltolerants- nii et kui ei ole enne kokku lepitud. et rinna pealt ei tohi kõdistada. siis poisid. laske aga käia aga teadge see võib lõppeda hullemate komplikatsioonidega kui seletada teistele poistele miks sa tüdrukule alla jäid.

Kogu võistluse aja peavad küünarnukid olema õlgadega samal kõrgusel kui küünarnukid langevad allapoole õlgasid siis tähendab see seda, et kõditataval hakkas kõdi või ta annab alla. Kes suudab hoolimata kõditamisest kauem küünarnukke õlgade kõrgusel hoida on võitja. See kes esimesena kõdistab määrab kohtunik mündiviskamise läbi.

2) Mõlemad kõdistavad sama aegselt. Mõlemad võistlejad tõstavad küünarnukid õlgade kõrgusele. Võistlejad istuvad toolidel, võistlejate rindkerede vahe on 50 cm kui kohtunik loeb duelli avatuks võib kõdistamine alata. Sama aegse kõdistamise korral ei pea küünarnukke hoidma õlgade kõrgusel. Sama aegse kõdistamise korral loetake kaotajaks see kes esimesena häält teeb või toolilt maha kukub(kumb variant valitakse sõltub võistlejate kokkuleppest aga kõigile turniirist osavõtjatele kehtivad ühtsed reeglid). Seda moodust soovitatakse kasutada ainult juhul kui puudub ajavõtmiseks piisavalt täpne kell kuna aega peaks mõõtma vähemalt sekundi kümnendiku täpsusega.

Üksteist kõditades võidab see kes võidab kolme raundi jooksul rohkem raunde. Raundi lõppedes selgitatakse alati välja võitja kui esimese katsega jääb seis viiki siis katset korratakse, nii kaua kui suudetakse välja selgitada raundi võitja.

Ajavõtmis kell peab olema täpsusega vähemalt üks sekundi kümnendik (võimaluse korral täpsem).

Kõige parem oleks aga igast katsest teha videosalvestus kus on näha kõdistatava nägu ja heli on pildiga sünkroonne. Selle video järgi on võimalik hiljem võistlejatel appelleerida juhul kui nad ei ole kohtuniku otsusega rahul. Sünkroonsuse tagamiseks tuleb spetsiaalse filmi klapiga pilt ja heli enne salvestamise algust sünkroniseerida, et hiljem ei oleks võimalik appelleerida video ja heli mitte sünkroonsuse üle.

Milliseid abivahendeid võib kasutada?

Jällegi on siis kõik võistlejate vahelise kokkuleppe küsimus. Võib näiteks lubada kasutada ainult sulgi või siis pulga otsa pandud pehmet materjali. Ekstreemsemates variantides on lubatud kasutada kõikvõimalikke vahendeid ja kuna eesmärgiks on saada vastase küünarnukid allapoole õlgasid võib kasutada ka näiteks vaklu, konni, roiskunud liha, mädamuna, vihast ja kontrollimatut kaukaasia lambakoera, vehkida kirvega vastase ümber või kreissaega väike tants vastase nina all teha. Kui aga eesmärgi täitmiseks võib kasutada ükskõik millist meetodit peale kätte jõuga alla surumise siis on kõik sellised nippid rohkem kui soovituslikud. Aga meeles tuleb pidada üht tähtsat asja- vastasele ei tohi tekkitada mitte kui mingisuguseid keha vigastusi (oma vahel öeldes peksta võib aga sinikaid ei tohi jääda).

Kas kõdistatav võib takistada kõdistajat?

See küsimus tekib tahes või tahtmatta. See on ka kõige rohkem vaidlusi ja tülisid tekitav küsimus. Vastus on aga ime lihtne kõdistajat ei tohi mitte kuidagi takistada. Takistamine näitab, et kõdistataval on kõid.

Duelli algus

Kohtunik ütleb: Tähelepanu, valimis olla, läks. Iga sõna ja sõnapaari mis on komadega eraldatud lausub kohtunik ühe sekundilise vahega. Kohe, kui on kõlanud sõna läks viimane täht st. täht-S siis võid kõdistamine alata. Ei pea ootama kuni kohtunik s-tähe susistamisega oma kopsu õhust tühjaks susistaks nagu mõõdaks oma kopsu vitaalkapatsiteeti (ld vital capacitas), vaid kohe kui on s-tähe susinat kuulda, võib alustada.

Kuidas korraldada turniiri? Millist turniiri süsteemi valida?

Kui soovitakse võistelda kogu sõpruskonnaga tuleks teha turniiritabel. Võimalik kasutada nn. klassikalist turniiritabelit kus mängivad kõik omavahel läbi. Sarnast tabelit kasutatakse nt Eesti jalgpalli meistriliigas põhitabelina ja on tihti kasutusel ka maleturniiridel.

Kasutada saab ka raundidega turniiri tabelit kus igale ühele määratakse paariline kes peavad omavahel duelli. Duelli võitja saab järgmisse raundi võisteldes tabelis kõrval oleva paari duelli võitjaga. Tehakse nii palju raunde kuni järgi jääb ainult üks võistleja kes ongi turniiri võitja. Sellise turniiri läbiviimiseks on vaja mängijatele reitinguid, et kohe esimeses raundis kõige tugevamad kokku ei satuks ja selge finalist välja ei langeks kuna kohtus teise kõige kõvema mängijaga juba esimeses ranudis. Sarnast tabelit kasutatakse nii ATP kui ka WTA tenniseturniiridel.

Lahtiste turniiride korraldamise puhul peaks soovitavalt kasutada nn klassikalist turniiri tabelit, kuna puudub kõdistamise katuseorganisatsioon ja mitte keegi ei pea, ei Eesti ega ka maailma edetabelit. Kui aga kellelgil on soov moodustada kõdistamise katuseorganisatsioon mis hakkaks pidama ühte neist edetabelitest siis lasku aga käia. See perspektiivne spordiala saab kindlasti pärast mõningat selgitustööd väga populaarseks rahvaseas ja ega pärast seda ka profiliiga loomine kaugel ei ole. Väga huvitav oleks ju vaadata nädalavahetusel Eurospordi pealt kõdistamise MK etappi Davosis või tiitlivõistlusi nagu euroopameistri- või maailmameistrivõistlused Val di Femmes ja eriti uhke oleks MK etapp näiteks meie armsas talvepealinnas Otepääl või meie praeguses metsapealinnas Elvas.

Aga kas seda mängu saab mängida ka üksinda?

Kõdistamist saavad üksinda mängida vaid väga vähesed inimesed. Arvatakse, et enese kõdistamine on väga raske või peaaegu et täiesti võimatu. Uuringud näitavad, et aju registreerib inimese enda tehtud liigutused ja sellega valmistab aju ennast ette kui me püüame ennast ise kõdistada. Soovimatud signaalid lihtsalt blokeeritakse ajus ja sa ei tunne kõdi.

Kuid leidub ka inimesi kes suudavad ennast ise kõdistada need inimesed tunnevad enda keha väga hästi teades täpseid kõdi punktisid ja oskavad oskuslikult kasutada erinevaid esemeid enda kõdistamiseks. Selle kohta kas kõigil inimestel on kindlad kõdipunktid samas kohas ei oska ma midagi öelda, kuid ühte ma tean kõikide inimeste kõdi lävi on erinevates kohtades ja see teebgi kõditamise huvitavaks. Kõdistamist üksinda mängides saab väga hästi arendada oma kõdistamise oskusi ja katsetada kõiksuguseid abivahendeid. Isegi kõige kõrgema kõdi lävega inimese on võimalik oskusliku kõdistamisega naerma ajada.

Nüüd aga armas lugeja, kuna sul on reeglid selged siis marss arvutitagant ära ja otsi endale kaaslased kellega uut ja huvitavat sportmängu proovida.

Nagu ütles Rooma poeet Juvenal: mens sana in corpore sano – terves kehas terve vaim!!!