Állami tisztségviselők javadalmazása

Day 1,726, 23:15 Published in Hungary Hungary by Mandalaa



Szeretném, ha nem kapnátok azonnal szívrohamot, amikor e sorokat olvasgatjátok. Itt most ötletezésről van szó, amely senkit semmire nem kötelez, csupán gondolatébresztő, avagy szürke agysejtállomány megmozgatandó percek következnek.


Régi probléma egyrészt az, hogy sosem zárható ki teljes bizonyossággal a korrupció lehetősége, hiszen rövid idő után azonnal átláthatja bárki, hogy a GM elszámolás az egy kirakat ábrázolása a költségvetésnek akkor, hogyha nincsenek a más állami szervek részére átutalt tételeknek alátámasztó, részletes analitikája a pénzt elköltő szerv részéről, mint például Hadügyminisztérium, Szociális Minisztérium stb.
Ugyanez a probléma áll fenn, természetesen más tételeknél is, amelyek nem kellően alátámasztottak.

Másrészt meglátásom szerint a jó munkát akár lehetne díjazni is, amely ösztönzőleg hathat a megfelelő teljesítményre.

Ebből következne az, hogy bizonyos feltételekkel díjazhatnánk az állami tisztségviselőket annak a nem rejtett elvárásnak érdekében, hogy legyen minden adópénz célállomása jól nyomon követhető, vegyék a fáradságot megfelelően alátámasztani azokat, valamint a teljesítmény értékmérőjeként is ez szolgálhatna, azaz a hivatali funkció minél magasabb színvonalú, számon kérhető ellátásáról van szó.


*Hadügy, Külügy, Gazdasági, Oktatásügyi, Szociális, Kommunikációs miniszterségek


Az ötlet szerint arról lenne szó, hogy minimálisan ki kell fizetni a legkisebb összeget a ciklus végén, de ha Kongresszus például inaktivitást lát, vagy valami akkora égbekiáltó dolgot, akkor megvétózhatja a minimális kifizetést is, és nem kap semmit az illető.
Ha úgy ítéli meg a Kongresszus, hogy az Elnök megérdemli a javadalmazást, akkor határon belül mozogva (30-50 ezer CC) eldönti annak mértékét. Nyilván itt több ciklus során alakulhat ki egy jó gyakorlat.
Elnök alatti tisztségeknél az Elnök javasol vagy jóváhagy valamit a Kongresszus felé, amelyről a Kongresszus szintén szavaz: helybenhagyja, megváltoztatja, vagy él a vétójogával.

A határokon belül lehet akár differenciálni is, ha az Elnök és a Kongresszus úgy látja, hiszen egy Hadügyminiszteri feladat és egy Kommunikációs miniszteri feladat nem egy súlycsoportba tartozik amellett, hogy mindkettő nagyon fontos tevékenység.

Aki korrupcióba keveredik, azt jó időre ki lehet zárni ebből.

Nagyon sok kérdés nyitva van a témával kapcsolatban, azonban az irányelv kivehető már most is, s egy bizonyos támogatottság mellett a részletszabályok kidolgozhatóak lesznek, illetve hát az észrevételek is fontos módosító tényezői lehetnek a folyamatnak.


A Kongresszusi javaslattétel előtt szándékosan a Nektek, a közvéleménynek szántam ezt a felvetést, mit gondoltok Ti az ötletről?

Ha kérhetem normálisan, hiszen elvetni az ötletet kulturáltan is lehetséges. 🙂


Köszönettel és Tisztelettel:
Mandala