Тројa

Day 1,674, 17:27 Published in Serbia Serbia by Nick Morgan

Не тако давно, 1984 године, светску јавност уздрмао је Мексиканац Роберт Салинас Прајс објавом књиге "Хомерова слепа публика", којом је устврдио да Троја није у Малој Азији вец у долини Неретве и да је Неретва уствари древна антицка река Скамандер а Габела је Троја. Роберт Салинас у својим истразивањима и даље трага за насим истинама. Нароцито га привлаци мистериозна планина Ртањ, за коју тврди да је то српски Олимп. Он такодје закљуцује да је Балкан пупак света.

Писани трагови о Србима из Индије датирају од пет до сест хиљада година, ау Европи од преко три хиљаде година.
Рус Мораскин је писао да су Срби јос у свом индијском краљевству били на највисем степену просвете и образованости, за то доба. Такодје, Кинези су записали да су Срби напредовали у просвети и да је њихов цар Танца јос тада издавао законе. Грцко-римски историцар Страбане казе за Србе из Каспијске Сербанија да су трговали јос од доласка из Индије и да су на одеци носили злато.

Гилфердинг за Балтицке Србе казе да су имали велике градове, са развијеном уметносцу, занатством и трговином, циме су задивљавала друге народе. Мавро Орбини наводи да су Балтицки Срби у политици имали изврсне законе и похвалне обицаје. Српски историцари Ковацевиц и Јовановиц записали су да су ти прадавни Срби употребљавали зелезо, бакар, олово, сребро и злато. Јирген Спанут је у својим студијама записао да су на Синајском полуострву јос 4000 година пре не постојали рудници бакра "Тимна" на око 60 квадратних километара са око 5000 подземних тунела и да су у тим рудницима пронадјени натписи, како он казе на "филистицком" писму, сто је идентификовано као писмо којим су се слузили Срби.


А Рацки писе да су код Срба пре 2500 година била развијена земљорадња и трговина зитом, те да су били весте занатлије, рудари, добри градитељи бродова и познавали су стакло. Срецковиц писе да су Срби у Солунској Србији неговали своју писменост и на свој језик превели свете књиге. Он такодје казе да су Неретвљани били најбољи трговци и да су имали јацу флоту од Млетацке. Слицно је тврдио и сам Јулије Цезар у своје време. Имали су цак своје тканине, које су извозили и које су биле веома цењене у Цариграду.
И конацно, академик Стојан Новаковиц тврди да постоје докази да је у Србији вец у десетом веку постојао сназан књизевни покрет, у Зети и Раској, на којим темељима је изградјена просвета, књизевност и законодавсво Немањицке Србије.

Др Јован Деретиц налази појављивање имена Срба иу Библији, сто је много раније од званицне науке. По њему Срби су оставили безбројне трагове, свуда где су зивели. Тако, у Малој Азији је постојао град Сард у коме су први пут основане сколе за математицаре, историцаре, музицаре и астрономе. У том граду први пут у људској историји предвидјено је помрацење сунца. Сврсени уценици ових скола одлазили су у велике градове и дрзали предавања. Један од њих, Грк кога помиње Ксантос, отисао је у Атину и дрзао предавање, али га вецина слусалаца није разумела јер су сви струцни изрази били на српском. Отуда и податак да су Грци Србе називали Ксантос.