Цар Самуил - 997 години от трагичната му кончина

Day 1,416, 01:09 Published in Bulgaria Bulgaria by kameno18

Цар Самуил - 997 години от трагичната му кончина
Управлявал 997 – 6.10.1014 година

„….В името на отца и сина и светия дух. Аз Самуил, раб божий, полагам помен на баща [си] и майка (си) и брата [си] на този кръст. Това са имената на покойните: раб божий Никола, [Рипсимия и] Давид. Написа се в годината от сътворението на света 6501 [992/93], индикт…”

войските на цар Самуил обсаждат Солун и убиват дука Григорий Таронит – миниатюра от мадридският ръкопис на Йоан Скилица

В първите десетилетия на ХІ в., когато усилията на Византийската империя да възвърне някогашното си величие на Балканите дават резултат, настъпват трудни времена за българското царство. В злополучни епични битки за неговото спасяване цар Самуил претърпява тежко поражение от войските на византийския император Василий ІІ (1014). Военни загуби сполетяват и Самуиловия племенник цар Йоан Владислав, който се опитва да укрепи царството, премествайки столицата от Охрид в Битоля. Забележителен знак от тогавашните драматични събития е популярният Битолски надпис – дело на Йоан Владислав.
[img]http://www.picvalley.net/u/1236/32084608.JPG[/img]
Битолският надпис на Йоан Владислав
Върху този неголям къс бял мрамор, с прелюбопитна сетнешна участ (историята тук) , последният владетел на Първото българско царство е наречен “българин по род” и “самодържец български” – лаконично и точно средновековно Curriculum vitae (CV) за народностен произход на цар и царство!
Самуиловата крепост – паметник

мемориал
[img]http://zahotelite.com/zabelejitelnosti/pics_sights/9970_2_or.JPG[/img]
Самуиловата крепост се намира в клисурата край село Ключ, на около 20 км западно от гр. Петрич и само на 4 км до македонската граница. Разположена е върху хълм на брега на река Струмешница и е част от голяма укрепителна система, построена от цар Самуил в началото на XI век. Планът и разположението на укреплението носят белези, характерни за строените укрепителни съоръжения по времето на Първата Българска държава. Крепостта е построена върху древни славянски и тракийски селища и целта й е била да отбранява цялата котловина.
Най-интересният факт, свързан с историята на крепостта, е трагичното й участие като поле на действие на една от най-големите драми в историята на България. Тук през 1014 г. византийският император Василий II разгромява българските войски на цар Самуил и взима в плен 14000 български войници. В противоречие на всички християнски догми той осакатява всичките пленници, като ги ослепява, а на всеки 100 ослепени войници той оставил по един с едно око, за да ги води по пътя за дома. Цар Самуил успял да спаси живота си в тази битка, но при гледката на хилядите слепци, завръщащи се вкъщи, сърцето му не издържало и умрял.

Смъртта на цар Самуил – миниатюра от Манасиевата хроника


базиликата на остров „Свети Ахил” в Малкото Преспанско езеро и гробът на цар Самуил – историята ТУК



мнението на сърбите по въпроса:


България при цар Самуил


еЧервената шапчица пее песента за цар Самуил