Србине, описмени се! Део 4.

Day 1,756, 07:51 Published in Serbia Serbia by JelenaTecic

Поздрав свим пријатељима!
Дуго ме није било, и дуго сам размишљала да ли уопште и да ме буде, јер колико год неки људи ово поздрављали, доста њих и није наишло на разумевање.
Но, ипак, покушаћу још који пут, јер и даље се надам да некима од вас ово може да користи, и да решава по коју вашу дилему и недоумицу.🙂
Такође, много би лакше било када бисте ви сами сугерисали о чему да пишем, јер на тај начин подстичете мене, а ви добијате одговоре. 🙂


1. Плеоназам – употреба сувишних речи у писању и говору. Јавља се када се употреби реч ширег значења, а у оквиру тога и реч чије је значење већ садржано у првој речи.
-чак штавише
-стара бака
-мала беба
-баш управо
-мала коцкица/кућица/таблица

Како и сами примећујемо, нема потреба за писањем, нпр. придева мала уз именицу кућица, јер сама именица је одређена деминутивом. Дакле, избегавајте сувишне речи у писању и говору, јер представљају само гомилање непотребног.

2. Именица битка – генитив једнине: битки и бици (никако битци).


3. Где год/гдегод
-гдегод – у значењу негде
-где год – у значењу било где

4. У говору често се чује По мени, уместо Према мом мишљењу. По вама се гази, према вашем мишљењу се (не)управља. 🙂

5. Такође, оно што је често у говору јесте Хвала пуно. Уместо тога употребите Хвала много, јер су опозиције пуно – празно, а много – мало.

6.
-Мими је стигао задњи. Ко је онда стигао предњи?
Сагледајте опозицију предњи – задњи, и први – последњи. Дакле, Мими је стигао последњи. Предња и задња могу бити врата.

7.
Нико и ништа – именичке заменице одричног облика када год се употребљавају са предлозима пишу се на следећи начин: ни за шта, ни за кога, ни са ким... Никако, нпр. ни зашта.

8. Вокатив једнине именица мушког рода на сугласник имају два различита наставка –И и –У, оба ова наставка могу имати именице мушког рода на –АР и –ИР које означавају човека одређеног занимања:

-воденичар –воденичар-у и –воденичар-е
-командир –командир-у и -командир-е
-пастир –пастир-у и –пастир-е

Овакве именице (мушког рода, на сугласник, одређено занимање) на –ЕР имају наставак –У:
-репортер -репортер-у
-инжињер –инжињер-у

9. Именице с наставком –ИЦА, типа Милица, Драгица, царица, краљица у присвојном придеву имамо наставак –ИЧИН: Милица-Миличин, Драгица-Драгичин, царица-царичин, краљица-краљичин.

Међутим, именице на –ЧИЦА, типа спремачица, продавачица, певачица имају наставак –ЦИН, да би се избегло гласовно нелагодно –ЧИЧИН, па имамо: спремачица-спремачицин, продавачица-продавачицин, певачица-певачицин.

У следећем чланку очекује вас тест, а за најбоље следе награде. 🙂

-ГЛАС
-УЗВИК
-ПРЕТПЛАТА 🙂

Уа узвик:
Србине, описмени се! Део 4.
http://www.erepublik.com/en/article/-4-1-2118161/1/20