Великите рок легенди 3

Day 1,388, 14:48 Published in Bulgaria Bulgaria by Dimitar Ianakiev


Здравейте, скъпи читатели. Забелязах, че макар и не особено силен, към статиите ми има интерес, което ме радва и ласкае. Затова продължавам поредицата си от ревюта на великите изпълнители в рок музиката с (поне за мен) най-великата изпълнителка от женски пол за всички времена. Може би наравно с Арета, но тя е извън тематиката на рубриката ми. Продължавам поредицата знаменити рок легенди с поредния представител на популярното през 60те години на миналия век течение в рока, а именно – psychedelic rock.

Представям на Вашето внимание единствената, неповторимата и незабравимата Джанис Джоплин.



Биографията на днешната ни изпълнителка започва стандартно – родена е през далечната 1943 година в семейството на инженер от Тексако и служителка в администрацията на университет. Още от детството си тя е различна, майка й си спомня за нейните трудности да се впише в „нормалното“ общество, за отдалечеността й от земните суети и за влечението й към изкуството. В гимназията животът на Джанис е труден, наднормено тегло, акне и асоциален живот й носят много негативи и лошо отношение от страна на съучениците й (знаем колко ужасни могат да бъдат тийнеджърите към връстниците си). Единствена опора в живота й тогава се явяват група улични музиканти, които я вдъхновяват и дават началото на творческия й живот. Още тогава Джанис осъзнава, че е различна: „Бях бяла и не мразех негрите“ (свободен превод), казва тя тогава. И няма причина да го прави, цялото й творчество е вдъхновено от „черната музика“ – блус, ар енд би и джаз. Тя ги преоткрива и участва в създаването на рок вълната, която и до ден днешен ни кара да развяваме косите си и да обожаваме уникалния звук на металните струни.



След като се дипломира от гимназията, Джанис записва висше образование в колеж. Там нееднократно е призната за бунтарка, новатор и вдъхновител, но така и не успява да завърши курса си на обучение. Причината за това може би се крие и в пристрастеността й към леките наркотици, впоследствие към хероина, както и към алкохола, от които не успява да се отърси цял живот. Проблемът се задълбочава дотолкова, че приятелите й се принуждават да я изпратят насила обратно в родния й град – Порт Артър, където тя временно се отърсва от зависимостта си, сгодява се, но за съжаление годеникът й отменя бъдещата венчавка. Любопитен факт е, че докато следва в университета, Джанис записва няколко успешни парчета с бъдещия член на Jefferson Airplane (за тази група писах в първата си статия от поредицата) – Йорма Каукунен.



През 1966 година Джанис става част от бандата Big Brother and the Holding Company. Това са години на опити за пробив на сцената, алкохолна зависимост и борба с хероиновото пристрастяване. Това са и годините, в които тя се утвърждава като „най-впечатляващата бяла изпълнителка в стила на черната рок музика“ (свободен превод на цитат от списание Vogue).

Бандата „отеснява“ за Джанис и тя се заема със своята соло кариера. През 1969 тя става самостоятелен изпълните, като сформира бекграунд банда The Kozmic Blues Band. Това е период, през който певицата харчи дневно по $200 за хероин. Въпреки опитите на продуцентите й да я измъкнат от примката на наркотика, хероиновата й зависимост не е преодоляна.



През 1970 година Джанис намира ново предизвикателство, дотогавашната й банда е разформирована, тя самата пътува до Бразилия, където се запознава с ново гадже и спира временно хероина и алкохола. Това, за съжаление, не трае дълго. След връщането й в САЩ, зависимостта й се възобновява, кратката й любовна авантюра прекъсва, а Джанис започва отново да прави качествена музика. Тя сформира бекграунд банда Full Tilt Boogie Band, с която продължава да пише хитове и да жъне успех. Последното изпълнение на живо на Джанис с бандата й е на 12 август 1970 в Бостън. След това записва и най-продавания си албум Pearl (излязъл в продажба 1971 година).

На 1 октомври 1970 Джанис изпраща поздравителна картичка за рождения ден на Джон Ленън. Ленън я получава след смъртта й. Джанис Джоплин намира смъртта си на крехката възраст от 27 години (тази критична възраст за музикалните гении). Обстоятелствата около смъртта й са все още неизяснени, основната версия е свръхдоза хероин и прекомерна употреба на алкохол.


Автомобилът на Джанис Джоплин

В следващите си две статии ще представя още двама великани на рок музиката, прекратили житейския си път на 27 години в рамките на година от смъртта на Джанис. Очаквайте тогава и моята лична теория на конспирацията относно тяхната смърт. До нови срещи.

Както винаги, ще завърша статията с някои от най-известните парчета на днешната ни лирическа героиня:

Janis Joplin - Piece of My Heart
Janis Joplin - Me and Bobby Mc Gee
Janis Joplin - Move Over
Janis Joplin - To Love Somebody
Janis Joplin - I Need A Man To Love