ВОЛЖКА БЪЛГАРИЯ - НЯКОИ ФАКТИ (ЧАСТ 2)

Day 1,462, 11:06 Published in Bulgaria Croatia by khantervel

Здравейте Приятели,
след тежкия състезателен уикенд с Унгария, реших да използвам престоя си пред компютъра и да поработя върху втората част на статията която бях публикувал за Волжка България (Част Първа: http://www.erepublik.com/en/article/-1-1-1894361/1/20). Искам да благодаря на Всички за проявения интерес особенно коментарите, именно те ме провокираха да поработя над втората част. Надявам се тя да Ви бъде интересна. 🙂

1. Малко статистика за най-значимите републики във Волго-Уралието:

- Република Татарстан - територия 68 000 кв.км; население 4 000 000; над 50% от населението са така наречените "татари". Интересното в случая е, че според официалната статистика в Москва, само 25% от "татарите" живеят в Татарстан - останалите в цялата Руска федерация, като само московската "татарска" диаспора е над 500 000 човека.



/снимка: съвременна политическа карта на Татарстан и нейните съседи/



- Башкортостан (Башкирия) - Източената съседна република на Татарстан, територия 148 000 кв.км; население 5 000 000 от които Волжки Българи - 27%; столица - гр. Уфа; Башкортостан е известен и като Източна Волжка България.



/снимка: политическа карта на Башкортостан/



- Чувашия - територия 18 000 кв.км; население към 2 000 000, а още около 2 000 000 са пръснати по цялото Поволжие; 70% от населението се определя като Волжки Българи (етнически чуваши).



/снимка: политико-географска карта на Чувашия/




2. Борбата на "татарите" за независимост - Татарстан е първата република от бившия СССР, която обявява своята независимост на 30 Август 1990 година, този ден е обявен и за Национален празник на Републиката. През 1992 година е проведен общонароден Референдум, на който гражданите на Татарстан гласуват за своята независимост. В резултат на това отношенията между Татарстан и Русия рязко се влошават и в периода 1992-1994 година Русия окупира репбликата, като заплашва, че ще унищожи град Казан както е направила това 16 век. Макар, че Татарстан е стожер в борбата за независимост на бившите съветски републики, много от тях се освобождават (Литва, Латвия, Естония, Украйна и др.), но поради геополитическото и икономическо положение на Татарстан, Русия не желае (и се страхува) да даде свободата на волжките българи.



/снимка: Герб на Република Татарстан/



3.Овнешката битка - това е битката с най-мощната империя по това време тази на Чингиз Хан и Монголо-Татарите. По това време империята на Чингиз Хан е най-голямата на Света, тя е 4 пъти по-голяма от империята на Александър Македонски и 2 пъти по-голяма от Римската империя. Чингиз Хан е решил да насочи ордите си към Европа, но за целта трябва да покори най-силната държава в Централна Азия, а това е Волжка България. Битката се развива при река Самара, където българските войски предвождани от кан Челбир през есента на 1223 година увличат монголските войски и по подобие на битката на цар Симеон при река Ахелой, разбиват армията на Чингиз хан. След това българският Кан разменя пленените монголски войници - всеки за един коч, а с животните се прави курбан който победителите изяждат пред гладните пленници. Унижението на Ордата на Чингиз Хан е нечувано, монголската армия няма да припари България в следващите 15 години, и не синовета, а внуците на Чингиз ще покорят България десетилетия по-късно и ще поставят на колене половин Европа.
Тогава(овнешката битка през 1223 година) монголо-татарския хан напада с 50 000 армия, империята на Чингиз хан не успява да покори Волжка България в този и в продължение на 4(?) похода, но на последния - внуците на Чингиз Хан са събрали страховита войска, като само конницата и е била 250 000 (говори се за армия от над 500 000 човека), която помита България и слага край на една от най-развитите за времето си държави. Поклон пред загиналите мъже, жени и деца!
Парадоксът тук - в наши дни, е че в Татарстан всяка година наследниците на "татарите" празнуват победата в Овнешката битка и по този начин те дефакто празнуват победата над самите себе си (ах тези руски учени, тази руска имперска политика и множеството лъжи дали името "татари" на нашите братя).



/снимка: Експанзия и походи на Чингиз Хан/



4. За Волжка България, Русия, Исляма и Християнството - Русия приема Християнството през 988 година, това е близо век след като Дунавска България е Покръстена, дори има сведения, че покръстването е било извършено с "помощта" на цар Симеон който изпраща свои духовници в Киевска Рус. Още през 986 година обаче, Волжка България изпраща свои ислямски мисионери, които предлагат на руския владетел да приеме Исляма, но не успяват да го убедят в това си дело. На свой ред руския княз след това се опитва да покръсти волжките българи, но напразно, тъй като Исляма бил приет през 922 година от тях и вече бил заел своето място в живота им. И все пак как ли щеше да изглежда Светът днес ако Русия бе приела Исляма тогава??



/снимка: колаж Интернет/



5. Василий Блаженни в Москва - мисля, че всеки знае тази църква намираша се на Червения площад, това е еднин от най-известните катедрални храмове на Русия, който сме виждали в игрални филми, картички, книги и др., ето обаче няколко факта за него и Волжка България. Църквата е построена в чест на покоряването на Волжка България (Казанското Ханство) от Русия по лична заръка на Иван Грозни. За това именно красивите и кубета всъщност са ислямските тюрбани (шапки), а кръста забит върху тях символизира победата на Християнството над Исляма. Друг символ на преимущество на Русия над Волжка България и Исляма е руския кръст който всъщност е кръст забит върху полумесец. В интерес на истината, Русия за първи път е разпозната на световната карта като сила и фактор след като покорява Волжка България, тогава и за първи път руския княз се титулува "Император на руси и българи" - тази титла бива носена от руските князе до началото на 20век, когато болшевиките слагат край на монархията в Русия. От своя страна този стил на строене храмовете в Русия става емблематичен и е благодарение симбиозата между руси-християни и волжки българи-мюсулмани.




/снимка: църквата Василий Блаженни - Москва, Червения площад/





/снимка: "Руски кръст" при ортодоксална руска църква/



6. Волжка България по времето на своя разцвет - 10-13 век. Тук ще замълча и ще приложа само един цитат ..... „В XII в. влияние зтого крупнейшего государства Поволжья разпространялось на все северные племена, жившие вблизи Ледовитого океана... В городе [город Саксин в устье Волги] постоянно жил наместник болгарского царя", (вж. История СССР с древнейших времен до наших дней. Т. 2, М., 1966, с. 29-31).




/снимка: трите посестрими Българии - Стара Велика България, Дунавска България, Волжка България/



И така Приятели, благодаря Ви за вниманието! Надявам се тази статия е била увлекателна за Вас. Но най-важното е да разберем, че в сърцето на Русия и въобще по Широкия Бял Свят има хора които също с гордост носят името Българи. Нека този който е прочел статията и му е харесала да не мълчи, а да провокира, да търси информация и говори навсякъде за това - в семейството, в училище, на работа.

"Опознайте истината и тя ще Ви направи свободни!"


-- ШАУТ--