[СПЛ] Недоследности у књизи финансија

Day 2,769, 09:41 Published in Serbia USA by Srpska Patriotska Liga o7
Поштовани грађани, драги пријатељи, Патриоте,

Пре неколико дана објавили смо чланак у којем смо приказали наше виђење диктаторског мандата, те смо се осврнули и на начин вођења књиге финансија. Битно је нагласити да не постоји начин да подаци изнесени у таквој књизи буду проверљиви, нити да она треба да буде документ у којем ће се тражити доказ за крађу, већ да служи јавности као увид у шта се државни новац улаже. Извештај Министарства одбране био је доступан током читавог мандата, као и књига финансија, коју је диктатор објавио у свом другом обраћању јавности. Свакако, тако нешто требало би да се подразумева свакога месеца, без обзира на то ко је на власти – а што је углавном и био случај.

Испрва, делује да је Анастазисова књига финансија изузетно темељно вођена, као и извештај Министарства одбране где се раздвојено приказују трошкови за подизање устанака и трошкови намењени СО-у.

Анастазисова књига финансија, наведена у другом диктаторском обраћању
Извештај Министарства одбране, наведен у коментару министра одбране у прошлом чланку СПЛ гласника

Изгледа да се тумачењем ових докумената нико није озбиљније бавио, будући да постоји неколико недоследности, а на које свакако треба обратити пажњу. Напоменућемо да ове недоследности не указују на то да се крало, нити овим чланком оптужујемо Анастазисов тим да је нешто желео да сакрије од јавности. Претпостављамо да се ради о пропустима услед недостатка слободног времена, но – осетили смо потребу да на њих укажемо. Сматрамо непримереним оптужбе председника усмерене претходним владама, а у вези са вођењем књиге финансија, баш зато што се и њему дешавају омашке које се на различит начин могу протумачити.



Кренимо од тактичких устанака: у извештају Министарства одбране последњи заведен устанак подигнут је 10. јуна у регији Западна Република Српска. Међутим, Анастазисова књига финансија тврди да је након тога подигнуто још четири устанака, и то један 13, а три 20. јуна. Као поткрепљење за утрошен новац наводи се линк извештаја Министарства у којем нема никаквог податка о овим устанцима.

Анастазисова књига финансија:


Извештај Министарства одбране:


Дакле, нисмо упућени у то где су подигнути ови устанци, нити ко их је подигао.

Пређимо даље на новац утрошен на СО. Анастазисова књига финансија наводи да је министру одбране, играчу Alex.L послато 1.655.000 РСД-а, и то:

8. маја: 15.000;
20. маја: 40.000;
22. маја, четири донације: 150.000, 200.000, 200.000, 200.000;
9. јуна: 50.000;
10. јуна: 200.000;
16. јуна, три донације: 100.000, 100.000, 100.000;
19. јуна, две донације: 100.000, 200.000.

У извештају Министарства одбране истакнуто је да је министру одбране до сада послато 1.730.000 РСД-а. Дакле, постоји разлика – 75.000 РСД-а. Заправо, ради се о “мистериозној” донацији диктатора министру одбране у том износу, 2. јуна. Ње нема у председничкој књизи финансија.

Извештај Министарства одбране:


Диктаторова књига финансија:


Министар одбране до сада је на СО потрошио 1.557.769 РСД-а.

Осим њега, СО је постављао и министар спољних послова, Rogysha. Новац му је послат у четири наврата, укупно 290.000 РСД-а, а потрошено је 178.803 РСД-а. Овде неслагања између извештаја Министарства одбране и диктаторове књиге финансија – нема. Дакле, укупно је на СО потрошено 1.736.576 РСД-а. Остаје нејасно како је оволико новца потрошено, с обзиром на то да значајнијих битака нисмо имали.

У књизи финансија истиче се и да је 6. јуна пребачено 200.000 РСД-а за подизање револуције:


Очекивали смо да ће диктатор, уколико већ намерава да напусти своју функцију, из својих средстава платити трошкове револуције, те да за то неће користити државни новац, који није његов. Овај потез додатно обесмишљава то што се његова улога није променила, пошто је са позиције диктатора прешао на позицију председника, што значи да је и даље на власти. Стога, овај се новац могао уштедети.

Занимљиво је то што је 200.000 пребачено шестог јуна, одмах након председничких избора, а да је сама револуција одржана недељу дана касније.



Сврха овог чланка јесте позив диктаторском тиму да образложи недоследности које смо пронашли у финансијским извештајима. Такође, позивамо председника да обавештава конгресмене у вези са законима о донацијама, будући да баш никаква обавештења надлежних нису добили. Зашто би се донације изгласавале уколико председник нема воље да се обрати конгресменима, а и уз недоследну евиденцију финансијских извештаја?


Толико за ово издање Гласника.
С поштовањем,
Главни одбор Српске патриотске лиге