ЧЕСТИТИ 127 ГОДИНИ ОТ СЪЕДИНЕНИЕТО

Day 1,751, 16:08 Published in Bulgaria Bulgaria by Kiril Filosof




Здравейте патриоти,
Днес е голям ден за нашата мила родина България, искам да ви честитя един от най-големите празници в нашия календар – СЪЕДИНЕНИЕТО НА КНЯЖЕСТВО БЪЛГАРИЯ С ИЗТОЧНА РУМЕЛИЯ! Нека днес всички да бъдем радостни и с това да покажем, че нищо не е забравено, че още помним делата на дедите ни! Затова днешната статия ще я посветя на този светъл празник!




На снимката, БТЦРК: Коста Паница, Иван Стоянович, Захари Стоянов, Иван Андонов и Димитър Ризов


Всичко започва през пролетта на 1885г. когато в Пловдив, БТРЦК(Български Таен Революционен Централен Комитет) с началник Захари Стоянов започват пропагандиране за обединение с Княжество България чрез най-различни начини. Тогава комитетът установява връзки с много висши офицери като Райчо Николов, Сава Муткуров и с майор Данаил Николаев - най-висшият офицер в областта, макар че той е бил скептично настроен към деянието на БТРЦК.

По план Съединението трябвало да се проведе в началото на Септември, защото тогава по голямата част от румелийската милиция е била заета с провеждането на маневри.
На 29 Август Сава Муткуров и членът на БТРЦК Димитър Ризов в Шумен се срещат с княз Александър I Батенберг и той ги уверява че ще направи всичко възможно Съединението да се осъществи, но князът не уведомява тогавашния министър-председател на България Петко Каравелов за намеренията си.

Когато министър-председателят разбира за намеренията на княза и БТРЦК решава да участва в идеята и обявява пълна мобилизация на Княжество България. Той свиква извънредно Народното събрание, където моли да бъдат отпуснати 10 милиона кредит за войските.

Първоначалното намерение е било Съединението да се обяви на 15 Септември, но на 2 Септември започва бунт в Панагюрище който същия ден е овладян от полицията. Пред опасността страната да бъде обхваната от разпокъсани бунтове, а ръководителите на заговора да бъдат арестувани, комитетът решава да ускори начинанието. Още същия ден представители на БТЦРК са изпратени в различни градове на областта, откъдето трябва да поведат бунтовнически групи към Пловдив, където да ги поставят под командването на майор Данаил Николаев.

На 4 Септември бунтовници установяват контрол над с. Голямо Койнаре(сега- гр.Съединение) .

На 5 Септември същите няколко стотин бунтовници се насочват към Пловдив. През нощта срещу 6 септември частите, командвани от Данаил Николаев, установяват контрол над града и отстраняват правителството и генерал-губернатора Гаврил Кръстевич и вече Княжество България и Източна Румелия са СЪЕДИНЕНИ!



След броени дни обаче Русия обявява своето недоволство, че акцията не е съгласувана с нея. Подкрепяна от Австро-Унгария, Сърбия на 2 ноември 1885 г. напада България. Започва Сръбско-българската война. След тридневни боеве край Сливница на 5-7 ноември българите побеждават, а последвалият Букурещки договор от 19 февруари 1886 г. възстановява довоенната граница със Сърбия.

Благодарение на Русия и лично на император Александър III, Съединението получава дипломатическо и международно признание. Това става чрез т.н. Топханенски акт на 24 март 1886 г. От турска страна подписват Кямил паша и Н.В. Султанът. В договора успяват да се защитят принадлежността на Бургас и областта към Княжеството, но се отнемат Кърджалийска околия и Тъмръшките села.

С подписването на договора България и Османската империя постигат споразумение, според което Княжество България и Източна Румелия имат общо правителство, парламент, администрация, армия!


Прокламация за поемането на властта в Източна Румелия от Княжество България.


Паметника в Пловдив направен по случай Съединението



Благодаря, Ви за отделеното време, оценявам го! Ако имам грешки ми кажете, ще ги редактирам веднага!

По случай празника на всеки който е коментирал статията ще раздам по 100 здраве, малко е но все пак от сърце!

Ако статията Ви е хареала дайте един Вот,за да я видят повече хора.