МВнР - отчет и кратък анализ

Day 2,269, 10:27 Published in Bulgaria Bulgaria by Ministry of Foreign Affairs BG


Здравейте,

Тази статия ще бъде едновременно обзор на събитията от изминалия месец, както и ще обясни моментната позиция на страната в сложната международна ситуация към момента.

Принципи

Принципите, на които се основаваше Българската външна политика този месец са следните:
Основните ни съюзници (Чили, Македония и Русия) не могат да бъдат "цена" за влизането на България, в който и да е съюз.
Равнопоставени отношения между всички страни в бъдещ съюз.

Първа половина на мандата

Първата половина на мандата може да се окачестви като затишие пред буря. Още в самото начало имаше индикации, че предстоят сътресения в TWO и оттам ще последва преразпределение на силите. През това време бяха проведени на 3 етапа преговори с Беларус, като може да се каже, че беларуската страна си беше написала домашното през цялото време и нямаше никакво намерение да преговаря, а само да протаква, като всеки път искаше отсрочка, за да обсъжда предложения договор и последваше нова организирана атака по България. Последната включваше въздушен удар от Аржентина и последвала атака от Полша.

Самото предложение от българска страна включваше следните точки:

България връща 2 региона.
Беларус се съгласява да помогне на България да занули бонусите в руските региони. чрез еднократна тренировъчна война.
НАП между двете страни, който включва и въстания.
НАП между Русия и Беларус след пълното изтегляне от Беларус на България.
При спазване на договорените условия, на по-следващ етап България ще върне с ново споразумение останалите беларуски региони.

Бяха обсъждани и варианти с връщане на повече региони, но нашата позиция беше, че ако повече региони се връщат веднага то всеки регион ще има 100К гаранция за него. За гарант беше предложен от наша страна Полша.
Така или иначе до коментиране на спецификите свързани с тези точки, продължителност на договора и последвали етапи не се стигна, защото беларуската страна търсеше само как да протака преговорите.
След разпадането на TWO България запази неутрална позиция от към сформиращите се две групи около Сърбия и Полша. В началната фаза на този процес проведохме разговори с повечето наши съюзници и обяснихме нашата позиция и готовност за подкрепа, на който желае да заеме подобна.
Освен традиционния чат за директна връзка между българския президент и правителство и руските колеги, бяха направени още два такива с Чили и Македония за по-добра и бърза комуникация, и още от самото начало всички страни сме в постояннен контакт.

Втора половина на месеца

През втората половина на месеца, като постепенно се изясниха позициите на някои страни в по-голяма или по-малка степен, започна същинската дипломация по отношение на групиранията, които се оформят.

С България в един или друг момент се свързаха: Хърватска, Сърбия, Румъния (и трите неофициално) Гърция, Полша, като от наша страна сме провели разговори с почти всички наши традиционни съюзници.

На първия етап имаше запитвания дали бихме изоставили някой от съюзниците си, за да се прсъединим към съответната страна. Единствено румънците по-скоро търсеха да разберат на къде се ориентираме без никаква друга конкретика.

Позицията на България в този етап не се промени и единствено подържахме връзка със съюзниците ни.
След като към края на месеца стана ясно, че принципно мнозинството в Гърция е избрало Сърбия, макар и правителството и добре познатия ни от времето на ЕДЕН гръцки елит да иска Гърция да последва Полша, ситуацията се промени и вече самите разговори станаха значително по-конкретни. Тук ще отворя една скоба и ще кажа, че очакването ни все още е, че в крайна сметка Гърция ще остане със Сърбия, дори про-полския кандидат да спечели изборите там. Принципното положение на гръцката външна политика е, че няма да са съюзници с нито една държава, имаща Македония за съюзник. По време на официалните разговори ни беше дадено да се разбере, че няма да продължат, докато наричаме Македония с това й име (приблизителен цитат).
Като цяло принципното положение е, че ще има две групи от държави, дали ще се формлизират в съюз или друг тип договореност е нещо, което следва да стане след изборите и след среща на всички, които ще си сътрудничат като равнопоставени. При така очертаващото се разпределение тези две групи от държави, ще бъдат с приблизително еднаква щета на третата група.

Международното положение:

Като цяло към момента за сигурни могат да се смятат следните страни във всяка една от трите групи:
1. Полша, Хърватия, Великобритания, Испания, Турция.
2. Сърбия, Словения, Аржентина, Румъния, Унгария.
3. България, Чили, Македония.
Като цяло за нас, независимо от крайното "наместване" ще се променят положително в региона. Групата на Турция-Гърция-Румъния ще се раздели на две части независимо къде отидат гърците и при всички положения статуквото ще се промени от 2:3 на 2:2 в най-лошия случай в региона.

Причината за това е, че Сърбия е винаги заета на северозапад и реално нашите съседи, с които трябва да се съобразяваме са Румъния, Турция, Гърция и Македония. Русия ни е съюзник, а Украйна е безгласна буква. Тъй като Турция вече е избрала Полша, а Румъния вече е избрала Сърбия, независимо от коя страна ще отиде Гърция противниците ни ще намалеят с един по границите и този път Турция няма да може да седи на два стола, а ще трябва да избере страна.

Втория момент е от американската времева зона, където принципно има разделение на 3 части на щетата: Чили и страните около нея, САЩ, Аржентина и страните около нея. При всички положения, ние ще имаме на наша страна 2 от тези 3 блока, което като цяло ще запази предимството през тази времева зона. Жокер тук остава Бразилия, която показва признаци на събуждане и с която традиционно имаме добри и стари връзки.

Колко време точно ще отнеме "финализирането" на съюзите след изборите е трудно да се предвиди, но по-скоро ще е рано отколкото късно. Единствено при победа на про-полския кандидат в Гърция може да се очаква проточване на процеса, тъй като вътрешните борби в Гърция ще се засилят и страната ще остане неопределила се още време (въпреки, че към момента резултатите от изборите сочат друго). Като цяло това е изгодно за тях, тъй като какъвто и избор да направят, те ще са предали другия, след като явно и на двете страни им са давани обещания, дали с надеждата да предотвратят разпадането на TWO, дали заради друго. Е, вече няма значение.

В тази ситуация подписването на МПП-та е по-скоро формалност и въпрос на конкретна договореност както и координация с най-близките ни съюзници.

Тук е момента да благодарим на всички, които взеха дейно участие в дипломатическите усилия на България този месец, за хладнокръвието и търпението, както и да помолим за в бъдеще играчи, които не са свързани с външното министерство и не са наясно с приоритетите, а и разговорите, които са водени и се водят официално, да не говорят от името на страната независимо от бъдещите им амбиции.

Пуснатия закон за въздушен удар на Румъния над Испания, ще породи някои тактически възможности за освобождаване на оригиналните ни региони, по-рано от предварително логичното. Като цяло обаче, по-важното в момента е да се подсигури базата, на която ще градим военните си кампании за в бъдеще, поне следващата една година. Затова молим - запазете още малко търпение и дайте шанс на следващото правителство, което и да е то да изгради нужните планове и довърши дипломатическите процеси.

С уважение,

Екипа на Външно