Най- красивият флаг принадлежи на...

Day 2,039, 09:49 Published in Bulgaria Bulgaria by NoProfile2

Кой има най- хубав байрак?
- Ние!


Всяка държава се гордее със своята уникалност. Тогава защо знамената са уникално еднакви?


И това не са всичките, но мисля, че схващате накъде бия. Критичната съставка за успеха на една марка е претенцията й за автентичност. Флагът трябва да е силен символ, който (и това е трудното) е отличителен, неповторим – оригинален, за да бъде запомнен. А също – трябва да е готин. Бихте ли си го окачили на стената, ако е плакат, бихте ли го носили, ако е тениска или вратовръзка.



Американското знаме е с най-добра дистрибуция – до голяма степен заради киното. То винаги е там. Тихо, родолюбиво, напористо, шумно, кичозно – дразнещо.

То е изключителен символ. Кое е знамето, което виждате, когато чуете думата: “свобода” или “справедливост”, или дори “щастие”. А фактът, че е най-гореният флаг на света допълнително доказва силата му.
Дали това знаме е оригинално?
Благодарение на феноменалната дистрибуция и огромния рекламен бюджет не сте забелязали, но знамената на Либерия и Малайзия са същите, а има и няколко подобни – иронично, кубинското е едно от тях.
Готино ли е?
Ммммммм… не. Разпространението му го е направило банално, out-of-style и някак си…ще го кажа… готови ли сте… вулгарно.


Грък, испанец и португалец влизат в бар. Кой плаща сметката? Германеца. Немците са бесни на гърците, но гърците имат най-красивото знаме в Европа. Сегашният му вид е от 1978 и дали заради Олимпийските игри, дали заради туристическата реклама, но то е сред най-разпознаваните. Като символ е повече от ясно, утрепало се е за моряшка фланелка.


Знамето на Албания е напрегнато, нахъсано и бойно. Поне така го виждам – да се вее на епична, средновековна батална сцена. Представете си рицар в червено и черно, на огнедишащ кон… с боздуган и брадва – за всеки случай. Това е знамето, което му отива. Двуглавият орел символизира другото име на Албания – „Земя на орли”. Това е най-младото знаме в моя списък, сегашният му вид е от 1992.


Факт – мнозинството европейски знамена са два-три цвята подредени в хоризонтални или вертикални линии. В тази еднообразна поредица не можем да пренебрегнем дизайнa на Ватикана, който е от 1929. Наличието на папска тиара и ключовете на Св. Петър го правят напълно неповторимо. Странно е за плакат или тениска, но е жестоко за пощенска марка, или визитка. Толкова е… корпоративно. Има и още нещо – то е едно от двете квадратни знамена в света.


Другото е на Швейцария – бял кръст на червен фон. Символът е чисто религиозен. Да, да, да Дания е виновна, че всички скандинавски страни имат кръстове в знамената си, но швейцарският кръст е уникален и прецизно измерен. Драматичен символ за нация, която се гордее с прецизните си часовници, прецизния си обществен транспорт, прецизно подредените си селца и прецизно премерената си скучност.


И понеже Червеният кръст е измислен на това прецизно място символът му е най-прецизното знаме – просто цветовете са обърнати. Фактът, че милиони медицински сестри – професионалистки и любителки, го носят всеки ден го превръща в огромен плюс.


Флагът на Израел е от 1948. Освен, че е в любима комбинация от бяло и синьо, знамето на Израел е искрено ционистко. Шарката е същата като на талит – молитвен шал, който много равини носят, когато изучават Тората. В средата е Звездата на Давид, която е най-малкото… трудна за объркване.


Както и кленовият лист в знамето на Канада, което е от 1965. От това знаме, което винаги трябва да е „два пъти по-дълго, отколкото е широко”, лъха свежест и абсолютна непринуденост. Бихте ли изпитали страх, ако го видите на бойното поле? Аз бих се предал – веднага щом го видя. Листът няма специално значение освен това, което си мислите – чиста природа.


Знамето на Бразилия е създадено за джапанки, футболни тениски и бански, което веднага му носи 10 точки. Бразилците са се постарали да бъде напълно безподобно. Първо – имаме златен ромб на зелен фон. Второ – в средата на ромба добавяме тъмносин кръг с бели звезди, пресечен от бяла лента. Трето – върху бялата лента със зелени главни букви изписваме девизът Ordem e Progresso („Ред и прогрес“). Но това не е всичко!
Четвърто, което го прави абсолютно гениално – това е звездна карта 😃! Синият кръг със звезди е небето над Рио в нощта на 15 ноември 1889, когато е провъзгласена независимостта на бразилската република. Всяка една от 27-те звезди символизира по един бразилски щат. Коя звезда – кой щат е се определя от големината на щата и яркостта на звездата. Има и още. Местоположението на звездата на небето отговаря на местоположението на щата в територията на Бразилия.


Аплодисменти за Непал! Единственото нечетириъгълно знаме в света. Ако беше рекламна агенция, щях да искам да работя в Непал. Този вид на знамето е от 1962. Триъгълниците символизират Хималаите, както и двете основни религии – хиндуизъм и будизъм, но най-вече (и това се връзва с психологическото възприемане на фигурите) агресия. Знамето трябва да дава сила и кураж на непалските войни.
Мисля, че те – непалските войни, могат без луната и слънцето, но явно са им важни. Хубавото е, че при последната модернизация са им махнали лицата.

Има знамена с рога, копита, плугове и автомати. Има много шарени знамена, много кресливи знамена, но това, което винаги изпъква сложено до тях е японското знаме. Леонардо казва, че простотата е висша форма на съвършенство. A Джиро Оно, че Пълната простота води до чистота. Простотата е сърцето на Дзен – чаената церемония, хайку, икебана. Простотата е ясна. Простотата е директна. Простотата е елегантна.

От 1870 символът на Земята на изгряващото Слънце е червен слънчев диск на бял фон. Повечето хора от страни, които обичат шареното (каквато е и нашата) изпитват див страх от бели пространства. Един от големите философи на дзен Дайсецу Судзуки отбелязва, че празното пространство често бива бъркано с нищото, но всъщност е източник на безкрайни възможности.

Дизайнът е свеж и интелигентен, въпреки че първият Union Jack е изработен през 1603. Знамето на Великобритания е обединение от три байрака. То съчетава английското знаме с червения кръст на Св, Джордж, шотландското знаме с белия диагонален кръст на син фона на Св. Андрю и ирландското знаме с червен диагонален кръст на Св. Патрик.

Вместо да питате къде е Уелс – възхитете се на стилния начин, по който е съчетана традицията и наследството на три страни в едно. Джак е готин, независимо къде го сложите – върху рок китара или поп албум, върху значка, или възглавница. И понеже няма авторско право върху дизайна – това сигурно е най използваното знаме в модата.

Да си различен на всяка цена не означава, че си добър. Може просто да си… да го наречем „странен”. Няколко примера, ако имате епилепсия – не гледайте.