ПИВО

Day 1,921, 14:22 Published in Serbia Japan by T D I

Здрави другари...

Данас ћу вам писати о пиву. 🙂

Музичка подлога Гајба пива

Пиво је алкохолно пиће које се прави од квасца, хмеља, јечма и воде. Убраја се у слабија алкохолна пића, са 3 - 13 процената алкохола. Једно од најстаријих пића које се користило још у старом Египту. Данас је веома заступљено у целом свету.

Први писани трагови о справљању пива су остали очувани на глиненим таблицама и датирају још од 6.000 година п. н. е. и потичу од Сумера. Пивари у време Сумераца су били угледни становници двора.

Волео бих кад би се вратило ово време.. 🙂

Пиво се нашло и у првом писаном законику на свету - Хамурабијевом законику, ѕаконик каже: „Пиво не сме садржати превише воде и не сме се продавати по превисокој цени“. У закону још стоји: „Ако не наплаћује госту житом, него тражи новац, вара ли на тежини или точи лоше пиће, треба бити позвана на одговорност и бачена у воду. У пивници жена може бити точитељица, али у пивницу не сме доћи као гошћа. Жена која иде у крчму да у њој пије, има да се спали.“

Зна се да је тада пиво била једна од свакидашњих потреба да би се угасила жеђ, а и због његове енергетске вредности. Копачи канала и мушкарци запослени у пољу добијали су дневно до пет литара пива, а жене које су обављале теже физичке послове две до три литре.

На којој темпаратури треба да се чувају различите врсте пива
Пилснери на 0°C,
Лагери од 5°C до 9°C,
Ејлови од 7°C до 11°C,
Стаути од 8°C до 13°C,
Стари ејлови на собној температури.

Пиво је вишеструко корисно. Гаси жеђ, освежава и релаксира. Оно позитивно делује на психу јер подстиче добро расположење, смањује напетост, нервозу и стрес. Утврђено је да позитивно утиче на крвни притисак, циркулацију крви уопште и количину шећера и масноће у крви. Пиво наиме уопште не садржи масноће нити супстанце које гоје. Ипак, познат је термин „пивски стомак“. Овај стомак је резултат прекомерног уноса пива, али и хране која се са њим комбинује. Пиво има благотворан утицај и на болести мокраћних органа и камен у бубрегу. Пиво доприноси и дневном уносу течности, али и минерала попут гвожђа, хрома, бакра, силицијума и калијума. Њихова количина зависи од порекла сировина, садржај земљишта на коме се узгајају јечам и хмељ, као и од самог производног процеса. Посебно је значајан калијум који регулише ниво течности у телу, а тако и крвни притисак.

Обично се конзумирање пива везује за уношење витамина B који утиче на квалитет коже. Међутим, претерано уношење пива због тога што садржи алкохол спречава адекватно уношење витамина, посебно витамина B1.

Умерене дозе су до три чаше за мушкарце и две за жене.







толико од мене, а ви се потрудите да се држите умерене дозе. 😃