Јануар, месец иза нас

Day 1,908, 03:29 Published in Serbia USA by Strahinjic Banovan

Поздрав о/

Укратко бих се окренуо на стање у земљи по завршетку мандата претходног председника и по завршетку недавних избора за новог.

Одбрањених 10 ресурса и цена која је за то плаћена

Успешно одбрањених 10 ресурса су свакако највеће достигнуће српске власти претходног месеца. Циљ Србије треба да буде даљи рад на повећању државних резерви и очување свих 10 ресурса би требало да се постави као циљ сваке власти у Србији. Макар док наше резерве не буду толико велике да можемо себи приуштити мало бахаћења са стране без страха од губитка ресурса.

Ипак, мислим да је цена која је плаћена за очување тих ресурса превелика. Од готово 1000000 (милион) РСД којима је располагала државна власт током претходног месеца, за повећање државних резерви је одвојено само 40000 РСД, према извештају НБС за претходни мандат. У прилог томе навешћу само неколико непобитних чињеница извучених мало детаљнијом анализом датог извештаја.



Морам да напоменем да ниједну од јединица не наводим у смислу неких прозивки, изабрао сам насумице један период за који сам имао све потребне податке, сигуран сам да је иста или слична ситуација за све остале датуме.

За период од 28.1. до 30.1., провером првих неколико јединица на листи за рефунд, израчунао сам да су висине њихових рефунда, по једном потрошеном Q7, тенку следеће:

- Маратонци: 7.36 РСД
- Гарда: 7.91 РСД
- Ајкуле: 8.1 РСД
- БРАВО: 10.30 РСД

Оно што је занимљиво је да је у том периоду, просечна цена тенка износила 7.26 РСД, односно јединице су добијале за потрошен тенк више новца од његове вредности на српском тржишту?!

При том, јако је занимљиво да је јединица БРАВО, са рефундом за скоро 50% вишим од цене једног тенка, имала свега 3 војника на ударима за та 3 дана, за разлику од осталих поменутих које су имале задовољавајућ број војника. Са друге стране, јединица „Ратници еСрбије“, која је у последње време окупила много младих војника, са скоро 50 војника на ударима за ова 3 дана, имала је рефунд од 5.24 РСД по искоришћеном тенку.



Грешке у финансирању војске

Када сам питао представнике власти због чега држе тако висок рефунд, као и због чега су разлике у рефунду међу појединим јединицама толико велике, главни аргумент у њиховој одбрани је углавном био тај да они само користе систем са формулом за прорачун рефунда који сам ја увео када је Бинари био председник.

Ово није никакво оправдање јер формула не прорачунава сама укупну висину трошкова већ њу одређује министар одбране, економије, председник, гувернер или ко год да је то радио код председника Игејуиниора. Висина рефунда појединачних јединица је, путем формуле, директно повезана са укупном висином рефунда коју одређује држава и једино је она одговорна за одређивање те суме.
Такође, формула је подесива тако да може да заштити и слабије јединице од велике разлике у висини њиховог рефунда у односу на јаче, само што за то треба да постоји политичка воља.

Нико се за сада не буни.
Јединице јаке по просечној снази се не буне јер добијају више новца за тенкове него што реално коштају на тржишту, слабе јединице по просечној снази јер чак и тај низак рефунд који добијају задовољава финансијске потребе јединице (или то или не верују да могу нешто да промене), а држава јер је успешно одбранила 10 ресурса.

Гледајући из угла државе, сматрам да је недопустиво некоме плаћати 10 РСД за тенк који кошта 7.20 РСД. Рефунд би требао да покрива трошкове производње, а не да омогућава јединицама да праве профит. Било би идеално ако би држава могла свим војницима да купује тенкове за целодневно ударање, али ми нисмо у стању да финансијски то испратимо, као уосталом ни било која друга држава. Оно што забрињава је то да од стране власти константно слушамо о мерама штедње и неопходности повећања државних резерви, али се поставља питање колико су то демагошке изјаве, с обзиром на доказано превелику потрошњу на финансирање већег броја јединица.



Дипломатски неуспех са Бразилом и прихватање САД као члана ЦоТ

О овој теми сам већ писао у претходна два моја чланка јер мислим да је она била најважнији спољнополитички догађај у претходном месецу, па не бих додатно превише полемисао о овоме.

У суштини, пристали смо на уцену Бразила да јавно опозовемо наше ПТО играче у САД (или Бразил неће потписати МПП са нама) и тиме директно признамо да је тренутни амерички режим прихватљив за сарадњу. То се види и у прећутном прихватању уласка САД у пробно чланство ЦоТ савеза које се ускоро завршава и све су интенције да ће се пробни период успешно окончати по САД без икаквог приговора са стране Србије или савеза ТВО.

Упркос испуњавању бразилске уцене, та држава је одбила да потпише МПП са Србијом овог месеца и мислим да је крајње време да Србија коначно подигне свој глас и крене са оштријим заступањем својих интереса, уместо полтронског, који је гајила претходног месеца. Србија је земља која треба својом снагом да представља силу која ће диктирати услове рада у Савезу, а не држава која ће слепо испуњавати све услове који јој се наметну, чак и оне који нису у складу са државним интересима.



Резиме, председнички избори и период пред нама

Све у свему, власт је, због готово непостојања опозиције у претходном месецу, могла комотно да се шепури у 2 узастопна месеца са 10 ресурса у поседу Србије, што је изгледа постао једини репер успешности нечијег мандата у последње време.
Са подељеном опозицијом, упркос највећој нетранспарентности државних органа од периода председника Несака, није им било тешко да до победе на изборима прогурају играча који је, по сопственом признању, потпуни анонимус за велики број држављана еСрбије.

Како ствари стоје, однос у политичким снагама еСрбије се неће ускоро променити јер велики број грађана једноставно не интересују озбиљније теме (као нпр. ове о којима сам горе писао) пошто нема критичне масе међу новинарима која би подстакла људе на размишљање. Такође, опозиција је дубоко подељена, што владајућој коалицији далеко олакшава посао.

Сматрам да ће нас то довести до нових финансијских проблема јер очекујем да временом Србија буде све јаче изложена ударима и нападима непријатеља. Претходног месеца смо имали свега 2-3 дана тешких борби, а потрошили смо преко 95% прихода. Шта мислите колика ће нам потрошња бити ако нас буду нападали 7-10 дана или дуже? Невезано за то да ли ће се то десити овог месеца или оног тамо. Такође, мислим да ће статус Србије у међународним круговима наставити да пада с обзиром да очекујем нова условљавања поводом Бразила и САД, на која верујем да ћемо поново одговорити потврдно.

Ипак, док год опозиција не дође памети, владајућа коалиција је потпуно заслужено на месту ком се налази.