Флора Сандес (хероина из Првог светског рата)

Day 1,813, 05:44 Published in Serbia Serbia by Mr.Gentleman

Пошто сам видео да има чланак о Милунки Савић хтео сам да напишем један чланак Флори Сандес једина жена са запада која се борила у регуларној војсци и то на страни Србије.
Флора Сандес рођена је 22 Јануара 1876 у малом месту Недер Попитон у Јоркширу Енглеској.

Када је 1914. почео Први светкси рат Флора је имала 38 година.
Сама се пријавила и регрутовала у јединицу амбуланте при српској војсци.
Њена оданост довела је до тога да је и сама била заражена тифусом у Ваљевској болници у Октобру 1915,ѕнајући довољно српски језик Флора облачи униформу и узима пушку.Иначе од малена њена жеља је била да буде војник
У јесен 1918. Флора се бори у жестоким биткама које су се распламсале у македонским планинама.Међутим,16. Новембра једног изузтно снежног и хладног дана,бива погођена гранатом.
Живот јој је спасао војник из њене чете који ју је пузећи и кроз ватру,крваву и у несвести донео на сигурно.Сандесова је била озбиљно рањена.
Граната јојје отцепила део меса с леђа и прошла десном страном тела,од рамена до колена.Срећом,Флора је била јача и од смрти.


По завршетку рата,она остаје у војсци и напредује до чина мајора када одлази у пензију.

-Ништа у животу нисам више волела од војске - причала је касније

Године 1927. Флора се удаје за бившег белогардејског генерала,Руса Јурија Јуденца.Након мужевљеве смрти,у Септембру 1941. године одлучује да се не врати у Енглеску.Флора Сандес је умрла у свом дому у Сафоку 1956. године.


Избијањем Другог светског рата,британски грађани су упозорени да напусте Југославију,али Флора је упркос томе остала.У ноћи 24. Јуна Гестапо је хапси и баца је у једну ћелију у Београду.

-Било је 14 жена у тој просторији.Иако смо све биле различите,спојила нас је наша заједничака несрећа и постали смо добри другови - причала је Флора касније.

Њене сапутнице у затвору су говориле - Флора је поседовала предиван фонд српских псовки,због чијег разорног ефекта су је стражари скоро поштовали

Ова необична и неустрашива жена остаће запамћена у историји као особа која није признавала поразе,за коју су препреке били изазиви и која је храбро рушила стереотипе о томе како је жена с почетка 20. века требало да изгледа

Добитница је ордена Светог Саве,Карађорђеве звезде и регуларне југословенске војне пензије.

СРБИЈА ПАМТИ!