За митовете във външните отношения

Day 1,784, 21:49 Published in Bulgaria Bulgaria by Boyan
"It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society."~
Jiddu Krishnamurti


Провокиран от статията на Абса за егоизма в балканските отношения реших да драсна и аз няколко реда. За разлика от споменатата статия, в която се набляга предимно на липсата на координация между бившите ОНЕ съюзнички аз смятам да погледна върху проблема като по - скоро вътрешно политически в самите страни и тяхното влияние върху българската политика и КоТ.

Не е тайна, че КоТ се провали в привличането на силни и стабилни членки. Минаха месеци, ОНЕ се разпадна, написаха се десетки статии на МВнР за заинтересовани световни сили и накрая нищо. Важно е да се отбележи, че причината не е в политиката водена от България, която досега се представя като надежден съюзник, а в пълната бъркотия на международната сцена и тромавото адаптиране на страните към ситуацията. И все пак месеци след като България за първи път от създаването на PEACE формира свой съюз може да се направи един извод - участваме в съюз, който се превърна регионално по - изгоден за страните от далечна Азия и Латинска Америка. Точно поради тази причина очаквам единствено Индонезия към близко бъдеще да се пресъедини към редиците ни и да се надяваме вдъхне малко живец в този така иронично хвален съюз. Къде забравихме Македония, Сърбия, Русия, Унгария? Е, така като гледам няма да ги дочакаме. Ето защо:


Македония (БЮРМ)

Македония до скоро се спрягаше за най-вероятната бъдеща членка на КоТ и нашия нов най-добър приятел завинаги : ) Последните месеци в страната, медийната пропаганда бе доста пристрастна. Съзнателно бяха пренебрегнати редица македонски гафове като прецакването на словенците, скандалите с поляците, и лицемерните им извинения. За Македония като надежден съюзник и приятел на България може много да се спори. Въпреки всичко България впрегна изкючително много енергия в създаването на взаимно доверие и заздравяването на раните от последните две години - редовно приоритизиране на македонските битки, множество статии за българо-македонското приятелство, кампании за набирането на средства за въздушно нападение за Македония. Е, българино, илюзиите за Македония като истински съюзник на България в КоТ е време да бъдат разбити. Македония (БЮРМ) няма намерение да се присъединява към КоТ без Сърбия. Иронично или не името БЮРМ не стои случайно в играта или в РЖ. Дори и две години след добавянето на Македония на картата, страната все още е неспособна да води самостоятелна външна политика. Македонците съзнателено или не са заложници на сръбската външнополитическа ориентация и докато Сърбия не реши какво да прави със своето бъдеще, Македония ще е там чакайки. Да им пожелаем успех и дано един ден докажат пред себе си и света, че да си македонец не означава да си БЮРМец.


Сърбия

Определено най-силната страна военно и сигурно най-голямата развалина политически. Страната е постоянно раздирана от драми и скандали. За разлика от македонците, които нямат проблем с присъединяването към КоТ, сърбите нямат каквото и желание за влизане в съюз, който не са създали те. Сърбия желае КоТ да бъде разпуснат или направо да се влее в нещо ново. Като най- силна страна западните ни съседи са свикнали да оперират с няколко страни сателити и каквото каже шефа да се изпълнява, уви шефа винаги има какво да каже. Всичко това по-старите добре го помнят от времената на Феникс. Ситуацията днес не е много по - различна. Шефът търси китайското икономическо чудо в Азия, а слугите подпират колкото могат. Е, намерил се и някой българин, да говори за егоизъм, че и да ни слага под един аршин със сърбите. България никога не е била и да се надяваме никога няма да бъде арогантна и агресивна по начина, по който сърбите обичат да демонстрират. Точно поради тази причина им пожелавам и на тях успех с превъзмогването на надменната си политика и с бъдещия им съюз от марионетки. И нека после Абсфреш, че и те се чудят къде е българската щета в битките им.

ПС. От последната статия на сръбския президент може да се разбере, че Сърбия има интерес от поддържане на връзките с поляците и испанците и подобряването на отношенията с американците. С две думи Сърбия се надавя, че един ден САЩ ще се съгласят да ги допуснат в новия съюз. Дали поляците обаче ще дадат зелена светлина на македонците само времето ще покаже ; )


Унгария

Унгария на няколко пъти е изявявала силен интерес към присъединяване към КоТ. За съжаление конгресът им явно така и не е достигнал до консенсус. Днес, унгарците подобно на македонците, изчакват сърбите да видят по кой път биха тръгнали. След създаването на CTRL обаче интересът към KoT постепенно стихва, а привържениците на връзките с поляците и търсенето на нови приятелства се засилва. В този ред на мисли Унгария не приоритизира бъдещото съюзничество с България и КоТ ако по-добри варианти изникнат на хоризонта.


Русия

Русия със сигурност влиза в групата на най-добри приятели на България заедно с Чили. Интересно обаче месеци след разпадането на Тера, Русия все още предпочита да остане неутрална. Това на прост политически език означава, че и за в бъдеще Русия не възнамерява да се присъедини към КоТ иначе до сега да го беше направила. Най - вероятно е пътят им да продължи към CTRL. Това със сигурност не означава край на добрите взаимоотношения.

Словения

Словения или както много от нас я наричаха страната на лъвските сърца, винаги готова да се жертва за интересите на своите съюзници. Черта доста често използвана от Сърбия. Поради малкото си на брой население Словения рядко успяваше да води независима политика от големите сили и често се използваше като сателит на Белград. Интересно защо, но Словения остава настрана от българския интерес и членството в КоТ. Страната от доста време не се чувства лоялна към страните от екс ОНЕ и при подходящ диалог и медийно пропаганда, членството и е реална възможност.


Равносметката

От всичко казано до тук става ясно, че към момента единствено Индонезия от големите сили проявява интерес към членство в КоТ. Останалите страни от бившия ОНЕ нямат интерес към бъдещо по-близко съюзничество с нас. България не може вечно да стои и да чака Македония и Сърбия да се наканят да вземат решение. Нито са най - важните, нито са единствените алтернативи, нито е в наш интерес да ставаме заложници на чужди интереси. България е способна да води самостоятелна политика без влиянието на Сърбия. Имаме забравени приятелства с Бразилия и САЩ, които могат да бъдат заздравени с помоща на Русия, Полша и Испания и които пак да са насочени срещу ЕДЕН та дори и Сърбия и Македония. Време е да се спре с еднолинейното медийно представяне, и илюзорната и еднолинейна външна политика. КоТ като съюз е способен на по-близко взаимоотношения с CTRL. Сегашните проблеми не са в координацията, а в нежеланието на много от играчите в горе споменатите страни да се координират.