Демокрация в действие

Day 1,716, 12:35 Published in Bulgaria Bulgaria by Somwhere in Time

Здравейте на всички.

За тези, които не следят отблизо вътрешната ни политика, преди по-малко от месец беше прието изменение в Закон за провеждане на РЕФЕРЕНДУМ. Не можах изцяло да се ориентирам какви са промените спрямо старият, но като цяло е добавена точка свързана с една "изцепка" при последният референдум. За тези, които не са запознати, се разрази бурна дискусия относно оформянето на статията за провеждане на референдума, публикувана от тогавашният председател на парламента, познатият на всички sofia_8711. Но ... това е друга тема.

Поводът за тази статия е, нещо много елементарно. Нещо, което незнам как никой от нас не е забелязал досега. В РЖ, законът за референдум съдържа следното:

Чл. 2. (1) Прякото участие на гражданите в управлението на държавата и общините се осъществява чрез национален референдум, местен референдум, общо събрание на населението и подписка.

Също така, както на всички е известно, в Парламента може да се внесе гражданска подписка с искане за провеждане на референдум, с която подписка парламентът е длъжен да се съгласи. Това е и целта на тази статия. Да намери парламентарна подкрепа за следните предложения за изменение на съществуващите закони.

Оставям предложението без име. Може да бъде като допълнение на закона за референдум, или изцяло отделен закон.


Чл.I Всеки гражданин на еБългария има право да инициира подписка за провеждане на референдум/гласуване на закон, по един от следните въпроси:
ал.1 Напускане и/или присъединяване на еБългария към Политически и/или Военен съюз
ал.2 Гласуване на нови закони


Чл. II Събиране на подписите на гражданите (Подписка). По долу , като играта да се разбира http://erepublik.com , а като форум - http://forum.ebulgaria.biz
ал. 1 Подписката за "внасяне" в парламента представлява статия или тема във Форума.
ал. 2 Статията трябва да съдържа въпросът, по който се иска да се проведе референдум ИЛИ проекто законът, който да се внесе за гласуване в Парламента. Всякакви допълнителни линкове, разяснения, лични мнения и други правят подписката невалидна.ь
ал. 3 При искане за провеждане на референдум, въпросът трябва да е еднозначен, позволяващ отговори само с ДА и НЕ. Например: "Искате ли да бъде проведен референдум за .... " или "Проекто-закон за ... /следва съдържанието на закона/"
ал. 3 След като гражданинът публикува статията/темата, същият е длъжен да уведоми чрез лично съобщение в играта и/или форума Президента и Председателя на прламента за инициираната подписка.
ал. 5 Срокът за гласуване в подписката е 48 часа.


(Следващият член е взет от съществуващият закон за референдумите. Няма защо да откриваме топлата вода.)

Чл. III. За валиден глас се счита всеки коментар под статията, който:
- Е написан на кирилица и съдържа отговор на зададения въпрос с “Да”(За) или “Не”(Против), без да изразява субективно мнение, което би могло да повлияе на гласуващите.
- Принадлежи на български гражданин, който е вдигнал поне 24 ниво към момента на преброяването на резултатите и е упражнил правото си на глас еднократно.
- Е подаден преди края на гласуването.

Чл. IV По време на събиране на подписите, Председателят на парламента, или ако той е възпрепятстван - неговият заместник, сформира комисия за преброяване на гласовете, която може да е от депутати в Парламента ИЛИ от обикновени граждани. Председателят на Парламента е и Председател на преброителната комисия.
ал. 1 Ако комисията ще е съставена от депутати, всяка парламентарно представена партия има право да излъчи по 1 представител
ал. 2 Ако комисията ще е съставена от граждани, Председателят публикува във форума тема с имената им, в която тема всеки депутат гласува с ДА (подкрепям) или НЕ (неподкрепям) така предложеният състав на комисията и има право да обоснове избора си.
чл. 3 Гласуването по Чл. IV, ал. 2 трае 24 часа. Гражданския състав на комисията е приет, ако са събрани 50% + 1 гласа ЗА от всички гласували.
чл. 4 Ако резултатите от гласуването по Чл. IV, ал. 2 са отрицателни, се свиква комисия по Чл. IV, ал. 1

Чл. V Резултати
ал. 1 Резултатите от Подписката се обявяват от Председателя на парламента, чрез статия Публикувана от Вестника на Прламентарният Орг.
ал. 2. Ако подписката е събрала положителни гласове равни на 75% + 1 от броя на гласоподавателите на последните Парламентарни или Президентски избори, тя е със задължителен характер.
ал. 2.1. Ако подписката е за напускане и/или присъединяване на еБългария към Политически и/или Военен съюз, същото става незабавно след публикуване на резултатите.
ал. 2.2. Ако подписката е за прокарване на нов закон, същият влиза в сила незабавно
ал. 3 Ако подписката е събрала положителни гласове равни на 50% + 1, но по малко или равни на 75% от броя на гласоподавателите на последните Парламентарни или Президентски избори:
ал. 3.1. Ако подписката е за напускане и/или присъединяване на еБългария към Политически и/или Военен съюз, същото подлежи на гласуване от Парламента.
ал. 3.2. Ако подписката е за прокарване на нов закон, същият подлежи на гласуване от Парламента.
ал. 4 Ако подписката е събрала положителни гласове равни на или по-малки от 50% от броя на гласоподавателите на последните Парламентарни или Президентски избори, тя е само с препоръчителен характер.


Благодаря за вниманието.



Демокрация в действие
Статия - http://www.erepublik.com/en/article/-1-2094043/1/20
Тема във форума - http://tinyurl.com/d94lw2x




Take a break - have a Beer!!!

Vote + Shout + Sub - Don't be скръндза.