Живота и делото на Константин-Кирил Философ

Day 1,679, 12:06 Published in Bulgaria Bulgaria by Kiril Filosof



Здравейте патриоти,
Преди да започна първата си статия искам да кажа няколко думи за себе си.
Спрях да играя еРепублик преди няколко месеца, но реших да се завърна, за да помогна на нашата родина. Решил съм да постигна много неща, но не свързани с мен, а свързани с еБългария! В последствие (в следващите ми статии), ще разясня идеите и реформите с които ще се заема, за едно по добро бъдеще на нашата страна!






И така, първата ми статия ще посветя на един велик българин, на когото трябва да сме благодарни за вечни времена, заради това че ни е дарил с азбука, използвана до днес от много народи! Това е Свети Константин-Кирил Философ!





Св. Кирил е роден през 827г. в град Солун. Още в ранна детска възраст той пише първото си литературно произведение — „Похвала на св. Григорий Назиански“, след това и „Соломонова молитва”. След тези негови изяви, той продължава своето учение в Магнаурската школа, където са учели само деца от висшето общество на Византия, дори и престолонаследниците й.
Константин философ показва ораторските си способности още като млад. Първият диспут който води е с Йоан VII Граматик, за иконоборството, тогава философът прави голямо впечатление на императора Михаил III.

Първа мисия на св. Кирил
Тя е при сарацините, там той е пратен да води дискусии свързани с християнството, за войните, за данъците, за отношението към мира, за изкуствата.Той води дискусията с халифа Джафар-ал-Муттавакил. Той успява да обори всички които са дръзнали да спорят с него за каквото и да е. Така той печели доверието и уважението им, заради което са освободени хиляди християни, върнали се с него във Византия.

Втора мисия на св. Кирил
В хазарския хаган поради проблема с многото религии. Хаганът желае Византия да прати свои дипломат, който да може да ги убеди че християнството е правилната религия за народа им. В тази мисия св. Кирил, взима и брат си със себе си. Първоначално те заминават за град Херсон, за да изучи Константин еврейският език. Там те намират мощите на св. Петър! След това вече пристигнал в хазарският хаган св. Кирил води оспорвани дискусии с евреите пред кагана и неговите доближени. Философът отново успява да впечатли с ораторският си талант и каганът признава християнската религия за най-добра. Покръстени са около 200 хиляди хазари и се освободени хиляди византийци.

Трета мисия на св. Кирил
Мисията при аланите. За нея има оскъдна информация, но се знае че отново е присъствал и св. Методий. Покръстени са били няколко стотин души.

Четвърта мисия на св. Кирил
Тя е и най - известната мисия, състояла се във Великоморавия. Св. Кирил отново е бил придружаван от своя брат Методий. Мисията е свързана с пропагандиране на християнството на славянски език. Те се установяват в столицата Велеград, където създават и школа за обучение на свещеници. И през 855г. те създават глаголицата! След това братята се запътват към Рим.

Пета мисия на св. Кирил
Преди да пристигнат в Рим, св. Кирил води спор с триезичниците, за правото на славяните да имат богослужение на родния си език. Мисията е свързана с пренасянето на мощите на св. Петър в Рим, когато това е осъществено св. Кирил, св. Методий и техните ученици са били посрещнати тържествено. Тогава папа Адриан II признава славянския език за равнопоставен на гръцкия и латинския, също така позволява богослужението на славянски език. Константин става съветник на папата с помощта на византийският император. В Рим философът завършва последния си труд „Написание за правата вяра“, но изтощен от тежките пътувания, се разболява. Малко преди смъртта си той приема името Кирил, с което остава като светец в Православната и Римо-католическата църква. Кирил умира в Рим на 14 февруари 869 г. Той е погребан в криптата на базиликата Сан Клементе в Рим

Снимка на глаголицата:








Статията се получи дълга, но нямаше как, написах най-важните неща за нашият светец, както виждате те не са малко. Надявам се първата ми статия да ви е харесала и ако е така дайте по един Вот, за да може повече хора да я видят. Ако искате да четете още такива интересни статии, може да се абонирате! : )