Историята на нашите братя- Русия

Day 1,664, 11:04 Published in Bulgaria North Macedonia by Mida5
През 552-745 г. част от територията на днешна Русия е заемана от Велика България и държавата на тюрките.
Предците на руснаците са били славянските племена.

__________________________________________________
И .. ето тук вече статията започва!
- През 10 век се образува Древноруската държава с столица(център) Киев

- 988 г. Киевската държава приема християнството в православния му вариант!Приемат дори част от старобългарският език.Първият духовен глава на Руската църква и първите руски епископи са българи по народност.[

-12-14 век Киевска Русия се разпада и на нейно място възникват редица феодални държави(овгородската република, Владимиро-Суздалското княжество и т.н)

- През 13 век източнославянските княжества, Волжко-Камска България и другите държави от Източна Европа са подложени на монголо-татарското нашествие (1237-1242 г.), което се съчетава с шведска и немска атаки срещу руските княжества.Освобождението от почти 250-годишното монголо-татарско иго започва с прогонването на нашествениците от обединените сили в Куликовската битка и 1380 г. и завършва с Противостоенето на Угра, 1480 г. Основна заслуга за това има велик княз Дмитрий Донски (1350—1389), който окончателно превръща Москва в център на руските земи.

- През 14-16 век, след завладяването на Новгородската република, около Москва се образува централизираната Московска държава, която включва всичките земи на североизточните и северозападните княжества, и залага на образуващата се великоруска народност. Едно от най-големите териториални разширения е под управлението на Иван III (1440—1505), който утроява територията на Московското княжество и побеждава Великото литовско княжество.От 1462 г. до 1505 г. Той успява да присъедини към Московското княжество почти всички великоруски области.След падането на Константинопол през 1453 Филотей Псковски лансира концепцията за Трети Рим в лицето на вече могъщото Московско княжество.[4] Териториалното разширение е съпроводено с нарастване на княжеската власт и централизация на държавата.


РУСКА ИМПЕРИЯ-

- Територията на Руската империя към края на 19 век е 22,4 млн. km2.В страната живеят повече от 100 народа!Територията на Руската империя административно се дели (от 1914 г.) на 81 губернии и 20 области, и 931 града.Официални васали на Руската империя са Бухарското ханство и Ханство Хива, а от 1914 г. като протекторат е присъединен Урянхайският край.


Руска революция (1917)


- Руската революция от 1905 г. обхваща редица спорове и тежки протести на опозицията срещу руския император Николай II.
Последствията от тази революция са:

Въз основа на Октомврийската прокламация на Николай II Русия получава конституция, която предвижда народно събрание (Държавна дума);
В конституцията се акцентира върху доминиращата роля на царя. През последвалите години Николай II се опитва да премахне направените отстъпки. През 1907 г. избирателното право се променя така, че хората с по-висок ранг да дават повече гласове от тези с по-нисък. Промяната отнема на голяма част от селяните и работниците възможността да влязат в политиката, макар това да нарушава конституцията. Макс Вебер използва термина „Псевдоконституционализъм“;
Реформи в аграрното стопанство (Столипински реформи) би трябвало да позволяват на селяните, сами да управляват стопанството си и да използват рационални методи за сеитба. Целта е създаването на селско средно съсловие.

- Февруарската революция, започнала на 8 март (23 февруари стар стил) 1917 година, протича главно в столицата.
Командването на армията преценява, че в условията на тежки сражения в хода на Първата световна война не е в състояние да попречи на революцията, и император Николай II абдикира.В цялата страна се създават Съвети на работническите и селски депутати, които са доминирани от няколкото социалистически партии.Те признават властта на Временното правителство, но в същото време се опитват да оказват влияние върху работата му и съставят собствени въоръжени формирования. Междувременно тежките военни поражения деморализират армията и голяма част от нея отказва да се подчинява на командването.Съвети на работническите и селски депутати постепенно се засилва. В различни части на страната избухват хаотични бунтове и множество стачки. Когато Временното правителство решава да продължи военните действия срещу Германия, болшевиките и някои други социалистически фракции започват кампания за незабавно излизане на Русия от войната. Болшевиките обединяват своите паравоенни формирования под името Червена гвардия.

- С Октомврийската революция, започнала на 7 ноември (25 октомври стар стил) 1917 година, Болшевишката партия, водена от Владимир Ленин, завзема властта в столицата и сваля Временното правителство на социалиста Александър Керенски. Болшевиките постепенно разпростират влиянието си в различни части на страната и създават т.нар. Извънредна комисия (ЧК), политическа полиция, която смазва опитите за съпротива в териториите под болшевишки контрол.През март 1918 година комунистическото правителство сключва сепаративния Брест-Литовски мирен договор. В същото време в страната се разраства гражданската война, водена срещу болшевиките от няколко различни групи и продължила до 1922 година.

- ПОСЛЕДСТВИЯ-

- Руската гражданска война от 1917 до 1922 г. отнема живота на над 8 милиона души. Болшевиките излизат победителите от вътрешната борба и основават през 1922 г. комунистическия Съюз на съветските социалистически републики. Войната обхваща (най-малко) четири отделни борби:

1-Вътрешна борба за болшевишките постове на високата власт;
2-Борба срещу германската армия, която продължава войната с Русия;
3-Външни борби във вид на интервенции на 14 държави, между които Германия, САЩ, Япония, Великобритания и Франция
4-Войни за независимост на по-големите малцинства.

Хронология

1855 - Начало на управлението на Цар Александър II.
1861 - Селска реформа в Русия.
1874–81 - Разрастване на антиправителственото терористично движение и реакция на правителството.
1881 - Александър II е убит от революционери; на престола се възкачва Александър III.
1883 - Формирана е първата руска марксистка група.
1894 - Начало на управлението на Николай II.
1898 - Пръв конгрес на Руската социал-демократическа работническа партия (РСДРП).
1900 - Основава се Партията на социалистите революционери (СР).
1903 - Втори конгрес на Руската социал-демократическа работническа партия. Начало на разцеплението на болшевики и меншевики.
1904–5 - Руско-японска война; Русия губи войната.
1905 - Руска революция през 1905 година.

1906 - Първа държавна дума. Министър-председател: Пьотър Столипин. Започва аграрната реформа.
1907 - Втора държавна дума, февруари-юни.
1907 - Трета държавна дума, до 1912.
1911 - Столипин е убит.
1912 - Четвърта държавна дума, до 1917. Болшевиките и меншевиките се отделят.
1914 - Гермяния обявавя война на Русия.
1915 - Сериозни поражения, Николай II се обявява за върховен главнокомандващ.
1916 - Недостиг на храна и гориво, увеличаване на цените. Формиран е Прогресивния блок.
1917 - Стачки, бунтове и улични демонстрации водят до падане на автокрацията.


Гражданска война в Русия

Сред най-важните причини за Гражданската война в Русия в съвременната историография обикновено се отличава наличието на социални, политически и национално-етнически напрежения. На първо място стои въпросът за излизането на Русия от Първата световна война, както и аграрният въпрос.

През втората половина на 1918 г. Червената армия завзема Поволожието и части от Урал. Ваймарската република призовава за анулиране на Бресткия мир.
Избухват въстания в Москва, Ростов на Дон, Новоросийск и Екатеринослав през 1918 г. На 6 юли в Москва избухва въоръжено въстание на левите есери, работнически отряди и части на Московския гарнизон.

На 17 юли 1918 г. Владимир Ленин нарежда да бъде убит император Николай II с жена му и децата им. Съществува легенда, според която от екзекуцията се спасява само принцеса Анастасия Николаевна. Екзекуцията е извършена край Екатеринбург.Ръководителите на бялото движение формират армии. С подкрепата на Антантата се сформира правителство в Сибир, на юг, север и др. Белите разгръщат настъпление в посока река Волга към Симбирск и Самара, Воткинск, Туркестан и др. от войските на адмирал Александър Колчак. Към Петроград настъпва генерал Николай Юденич, към Москва (през Курск, Орел) - войските на генерал Антон Деникин.

През март-май 1919 г. Червената армия успява да спре това масирано настъпление. През май-юли с.г. Червените завземат напълно региона на Урал и Сибир. От април до август са евакуирани чуждестранните войскови части от района на Украйна, Крим, Средна Азия и Баку. През есента на 1919 г. войските на генерал Деникин са разгромени в района на Орел, Курск и Воронеж. Унищожени са и оцелелите части на армията в Крим до март 1920 г.

- След смъртта на Сталин през 1953 година, започва борба за власт, най-близките му сътрудници са победени. Никита Хрушчов затвърждава позицията си в реч пред ХХ конгрес на Комунистическата партия, с подробни описания на зверствата на Сталин.През 1964 година Хрушчов е свален от Комунистическата партия, като основните обвинения са, съветски неуспехи като Карибската криза и китайско-съветските противоречия. След Хрушчов е избран Леонид Брежнев. Въпреки подобряването на икономическото планиране по времето на Хрушчов, системата остава зависима от централните правителствени планове, които не се позовават на пазарните механизми, през 70 - те години Съветския съюз забавя темповете на икономически ръстеж.

- С идването на власт на Михаил Горбачов, се предприемат значителни промени в икономиката и в партийното ръководство. След десетилетия на правителствени репресии, Горбачов провежда политика на гласност и е освободен обществения достъп до информация, след това се разпадат й съветските републики.



П.с - Моля за вот .. съб по желание! 🙂