[МСП] Извештај о преговорима са Црном Гором и Хрватском

Day 1,624, 13:35 Published in Serbia Serbia by Ministarstvo informisanja


Поштовани грађани,

У овом чланку ћемо вас укратко упознати са преговорима које смо водили последњих дана са Хрватском и Црном Гором, као и о резултатима тих преговора.

1. Договор с Црном Гором

На управо завршеном састанку са представницима црногорске власти постигли смо следећи договор:

- Црна Гора ће Србији уступити своје Приморје на месец дана.
- Најам се касније може продужити или раскинути.
- Србија ће помоћи Црној Гори да се ослободи босанске власти у преосталим регијама и покушати да црногорцима осигура миран месец и конгрес за следеће изборе
-Црногорска војска ће своје “истински патриота” медаље зарађивати у устанку који ће редовно бити подизан у регији Црногорска Обала, а Србија је на себе преузела обавезу да тај устанак гуши. Наравно, са обе стране ће се водити рачуна да се војске не троше превише.
-У случају да ТЕДЕН озбиљније нападне у том устанку, црногорска војска неће ударати на својој страни.
ЕДИТ:
- на накнадном састанку са Црногорским председником, договорено је да Србија преузима обавезу да војно помогне приширење црногорских територија на непријатељске земље, уколико се за то укаже прилика
-на инсистирање Црногорског председника, наглашавамо да су првом састанку присуствовали sasapg и igormilic7


На обострану радост споразум смо склопили врло брзо, па се овом приликом захваљујемо Црногорцима на сарадњи.

2. Преговори с Хрватском

Протекле недеље покушали смо да склопимо примирје (НАП) са Хрватском. То се дешавало у тренутку када се још увек водио пинг-понг рат у Славонији. На првом састанку, Хрватској делегацији смо понудили следеће услове:
- Србија и Хрватска неће нападати једна другу током трајања НАП-а
- Хрватска неће нападати Мађаре.
Хрвати се нису одмах те вечери изјаснили, тражећи мало времена (дан-два) да размисле о свом предлогу за НАП.
Након два дана, Хрватска је званично затражила следећи састанак на који је довела и босанску делегацију и тада предложила следеће услове:

- Пристали су на наш први и други предлог
- Њихов услов је био да Србија не може нападати Албанију и Босну и Херцеговину.

Сматрали смо да ће Хрватска покушати да заштити Румуне, који су им највернији савезници, или се бар тако и једни и други куну. Како год, на тај њихов захтев одговорили смо да је прихватљиво да не нападамо Босну, и не држимо их у окупацији, под условом да добијемо Источну републику и Федерацију. Албанија нас није занимала јер смо раније постигли договор са Македонцима у вези Албаније.
Тада је с њихове стране стигао аргумент, да како Мађарска не би пристала да уступи своје две регије зарад мира, тако неће ни БиХ.

После оваквог аргумента, српска делегација је одбила даљи разговор у вези НАП-а.

Хрватска је имала прилику да избегне брисање и економски крах, али њени представници нису сматрали да се то може догодити. С друге стране, њихови услови којима се Србија практично гура ка Румунима можда имају и скривену позадину. Сада, док је Грчка под македонском влашћу а Турска ослобађа регије од Бугара и брани се од њихове инвазије, Румунија постаје најутицајнија земља ЕДЕН-а, са најбољим положајем од свих савезника. Да ли Хрватима то смета, и зашто, питање је за њихово руководство.

Румунија није била опција зато што бисмо ресурсе тамо теже држали, а желели смо да осигурамо наредни период како би Србија скупила снагу за друге акције, које захтевају више резерви, и војних и економских, а за које се надамо да ћемо их остварити, а које се не могу извести стихијски, непланирано, без координације са савезницима и за један дан или два. Ипак, надамо се да ћемо бити у прилици да вам те циљеве испунимо када за то куцне час, за шта се терен припрема полако. 🙂

Ако неко има предлоге или идеје, нека нам се придружи на каналу #srb.mofa.

тим министарства иностраних послова Србије