Военни бонове - как да финансиране война, без да обезкървим населението

Day 1,600, 09:14 Published in Bulgaria Bulgaria by Melliores

Привет на всички,

Наблюдава се през последните две седмици хронична липса на средства и още по-хронична липса на идеи за тяхното набавяне. Древните китайски философи отдавна са се произнесли по въпроса "Войната се печели преди да тръгнеш на такава" и "Юздите на една военна кампания са злато и сребро".


Пари трябват, това е ясно. И най-добрият стратег, разполагащ с най-добрата армия не би могъл постоянно да поддържа необходимата логистика и снабдяване, без необходимите средства. Целта е да се набавят средства, без да се ощети много обществото и да се направи по начин, който би бил едновременно практичен и приемлив за повечето от нас.

Даренията, били те под формата на закупуване на суровини или направо раздване от името на някоя партия са еднодневки. При първите ползата от тях бързо се губи, тъй като хората не виждат отчети за дарените от тях средства и се колебаят след това отново да дарят, при вторите липсва необходимата координация, за да са от съществена помощ. Това, което в играта бе използвано преди година и половина е приумица, използвана често в действителността за набавяне на средства по време на война. Посоченият начин е бил използван дори и от САЩ по време на Втората Световна война, държавата, която е била в сравнително най-доброто материално състояние тогава. По непотвърдени от исторически източни данни, на 3 януари, 1946-та година, общият брой на приходите от военни бонове е възлизал на 185.7 милиарда долара ( по тогавашни стойности, средната годишна заплата е била близо 2000 долара). Толкова скъпи са войните.


Военни бонове:



Същност -

Принципът е прост - издават се ценни книжа, с падеж примерно на всеки месец ( в действителност е било поне годишен падежа), с даден лихвен процент. Използва се патриотизма и чувството за дълг на хората, за да бъдат убедени да закупят даден брой от тях, като самите бонове биват издадени в различни по стойност номинали, за да могат да бъдат достъпни за всички стъпала на социалната стълбица.

Принцип на работа -

Държавата издава Н на брой бонове в различни номинали.

Например:

1000 по 10 лева
200 по 50 лева
100 по 100 лева

Падежът да е на всеки месец, примерно 15-то число. Държавата ще плаща падеж, докато не си изкупи боновете, по номиналната им стойност. Ако имаме лихва от 3% например, сума от 1000 лева ще дава 30 лева месечно. Не е много, но и това е целта - да се дадат средства на държавата, като не се ощетят значително играчите. Фактът, че жертват за определен период спестяванията си не трябва да означава, че държавата ще изисква да са волни пожертвования - в дългосрочен план държавата трябва да разчита играчите ѝ да се обогатяват, а не да обедняват.


Гаранти -

БНБ ще служи като едноличен гарант за целта, като отделно ще е хубаво да се публикуват редовно статии със закупените бонове и техните притежатели. Начинът на прехвърлянето на средствата вече ще трябва да бъде определен от управителя на БНБ, за да се избегнат дарения от фиктивни профили и злонамерени играчи. По възможност ще е хубаво да се изработи и емблема на кампанията както и изображение на самите бонове, за да може играчите да се почувстват съпричастни с цялата война и машината, която се грижи тя да бъде спечелена.


В общи линии, това не е нищо ново, но е добре изпитано средство за набиране на огромно количество средства по време на война. Други от тях включват например конфискация на имуществото на църквата и аристокрацията (1789+, Френската революция), използване на принудителен труд ( Нацистка Германия, СССР), издаване на каперско свидетелство за покривителство над пиратска дейност (Френска, Британска, Испанска империи и други) и прочее. Тъй като играта е максимално опростена, военните бонове са добро решение за набиране на средства, като в същото време не се ощетяват значително играчите ни и им се изплаща дадена символична лихва след това.

За идеи, предложения критика - коментарите ви зоват.

Благодаря Ви за вниманието,
Melliores