„Как да стана еБуда” или „По пътечките на родната еПолитика”?

Day 1,474, 08:06 Published in Bulgaria Bulgaria by DukeDeAncho

„Как да стана еБуда” или „По пътечките на родната еПолитика”?

Буда - духовно название означаващо „пробуден“, „просветлен“.


Сидхарта Гаутама е индийски духовен учител, поставил началото на будизма. Роден е преди около 2500г.
Баща му, Судходана, е бил владетел на царството на Шакиите (в днешен Непал, тогава територия на Индия). Майка му е била царицата Мая. Според традициите на тогавашното време, принцът се оженил много млад, на 16 години, за една красива и предана млада принцеса на име Яшодхара. Младият принц живеел в двореца си, разполагайки с всички удобства.Животът на Гаутама (тепърва му предстояло да оправдае името Сидхарта, което означава „изпълнил мисията си”) протичал леко и щастливо.
Но един ден, разхождайки се с колесница, Гаутама имал няколко забележителни срещи – видял старец, прегърбен от годините. Видял сакат човек с кървящи рани по тялото, минал покрай траурна процесия, която вървяла след лежащ в ковчега покойник. Той видял и един аскет, потънал в дълбоки размисли. Това били четирите срещи на Буда.
- Кой е този? – попитал той, когато срешнал стареца.
- Ти виждаш старостта – отговорил кочияшът. – Ето какво прави тя с хората.
- И аз ли ще стана някога такъв?
- И аз, и ти, в уречения час. Това е общата съдба на човешкия род.
„Горко на родения, помислил си Гаутама – защото в това, което се ражда, вече се таи семето на старостта.”
- И аз ли няма да избягна болестта? - попитал той, когато срещнал сакатия човек.
- Нито аз, нито ти. Това е общата съдба на всички живи същества.
- Какво значи това? И защо така плачат тези хора? – попитал Гаутама, когато видял покойника.
- Този, който умира, вече никога няма да види нито майка си, нито баща си, нито близките си, и те него също никога няма да видят.
- А този кой е? – попитал четвъртия път Гаутама, като срещнал отшелника. – Този човек също не е като всички останали.
- Той се е оттеглил от света, като е избрал благочестивия път на състрадание към всички живи същества.
Като остра мълния ранила сърцето му мисълта за предопределения за страдания човек. Кои сме ние? Откъде идваме? Къде отиваме? В какво е крайният смисъл на нашите страдания? И безнадеждна мъка замъглила съзнанието му. Решил да намери изход от всемирното страдание. На 29 години, скоро след раждането на единственото му дете Рахула, той напуснал царството си и станал аскет в търсене на изход от страданията.
Цели шест години аскетът Гаутама бродел по долината на Ганг, срещайки прочути религиозни учители, изучавал и следвал техните системи и методи и се предавал на строги аскетични практики. Но те не го удовлетворили. Той постепенно оставил традиционните учения и техните методи и тръгнал по свой собствен път. Изоставил крайния аскетизъм и дал обет да не напусне мястото си на медитация, докато не намери отговора на своите въпроси. Една вечер, седейки под едно дърво (оттогава познато като Бодхи или дървото Бо, „Дървото на Мъдростта”), което си било обикновена смокиня, на брега на реката Неранджара при Бодхгая (близо до Гая в днешен Бихар), на 35-годишна възраст Гаутама постигнал Просветление, след което станал известен като Буда, „Просветленият”.
След своето Просветление Гаутама Буда произнесъл първата си проповед пред група аскети, негови стари приятели, в Еленовия парк в град Исипатана (днешен Сарнат), близо до Бенарес. От този ден, в течение на 45 г., той учел всички касти, мъже и жени, царе и селяни, брахмани и неприкасаеми, търговци и просяци, светци и крадци – без да прави и най-малка разлика между тях. Той не признавал различия по каста или социално положение и Пътят, който той проповядвал, бил отворен за всички хора, които са били способни да го разберат и следват.
Осемдесетгодишен, Гаутама Буда, най-накрая починал в град Кушинара (в щата Утар Прадеш в Индия).

еЧервената шапчица Ви поздравява

П.П.
Дочут разговор.....
"- Добър ден, ще искам един комплект Bluetooth, най-евтиния.
- А телефона ви какъв модел е?
- Нямам телефон. Просто като ходя по улицата и си говоря сам, да не се стряскат хората."