Гласање о статусу КиМ је за мене пораз

Day 1,412, 05:44 Published in Serbia USA by Strahinjic Banovan

Вечерас у 20 часова треба да буде одржан састанак представника најутицајнијих странака и војних јединица еСрбије са темом проналажења неког заједничког става поводом ситације око убацивања Косова и Метохије у еРепублик.

Ситуација је толико комплексна да, све да се све странке и све јединице договоре, то тешко може утицати на одлуке појединаца ако су они већ одлучили да раде по овом или оном нахођењу.

На пример, читао сам како ће неки људи гласати о статусу КиМ у еРепу без обзира ако на изборима победи опција која се залаже за бојкот.
И супротно, неки од нас неће гласати макар их држава званично позвала да учествују на поменутом гласању.
Неко ће сигурно напустити еРепублик ако се деси да Космет буде убачен као независна држава. Неко ће остати све и да се то деси.

Ако у правом животу ми не можемо да се сложимо око тога шта треба урадити поводом ситуације на Космету да ли је реално да се овде сложимо? Неко ће рећи да ово није стваран живот и да се овде може направити такав договор.
Можда, мада сумњам у то јер ми искуство тако говори.
Можда и грешим. Можда се ипак направи договор.
Можда и сутра падне снег, ко зна.

*****

С обзиром да су мишљења толико подељена да ни у самим странкама чланови имају дијаметрално различите ставове по питању изласка на гласање, сматрам да би одређена врста референдума требала да покаже да ли нас има више оних који сматрају да треба изаћи на гласање или га треба бојкотовати.

Свака страна би требала да изнесе своје планове о томе како виде наставак игре после гласања, било да се оно заврши нашом „победом“ или нашим „поразом“.
Намерно сам написао ове речи под наводницима јер су ти појмови релативни и зависе из угла из ког се посматра ситуација.

Оно што је сигурно је то да ако на председничким изборима победи опција која се залаже за бојкот, нико не може спречити одређене играче, који се не слажу са таквим приступом, да гласају.
Ако се у оваквом сценарију деси да резултат гласања буде такав да Космет буде убачен као независна држава у еРеп, цела еСрбија НЕ ГУБИ ПРАВО да се и даље бори против тога јер држава није дала легитимитет том гласању.

Ако победи опција која се залаже за излазак на изборе нико не може спречити играче који желе да бојкотују гласање управо то и ураде.
Ако се у оваквом сценарију пак деси да на гласању буде више гласова за независно „еКосово“, цела еСрбија ГУБИ ПРАВО да се и даље бори против тога јер је држава позивањем својих грађана да изађу на гласање прихватила могућност да Косово буде независно.


*****

За мене је понижавајуће да ми неки програмер из Румуније нуди да гласам о томе да ли је Космет независна држава или је део Србије. Јер он исту такву опцију нуди и неком клинцу од петнаестак година из Мичигена који не зна ни где је Европа на мапи света, а камоли Косово и Метохија. А ту опцију за гласање ће имати и неколико мултија тог клинца из Мичигена. Као што ће је имати и мултији неког нашег клинца.

Значи, мени неки Румун, због своје алавости за новцем, нуди да прихватим могућност да Космет може бити независна држава ако се деси да тамо неки клинац у Америци има више мултија од мене?

Не, хвала. еРепублик једноставно није место на коме се гласа о статусу Космета.
Нећу да правим Х мултија да бих неком програмеру из Румуније који жели да заради на патњи мог народа доказао да је Космет регија моје државе.
Нећу да понижавам себе и људе који на том Космету спавају на барикадама како бих неком балавом деришту доказао да је то НАША земља.
То за мене није победа.

Нећу да се понижавам јер то дериште уопште ни не интересује шта су и где су Косово и Метохија. Он ће на то гласање, које му нуди румунски програмер, изаћи јер ће хтети да његов противник фејлује.
Пораз на том гласању њему неће значити апсолутно ништа. Било Косово независно или не, он ће наставити да игра ову игру као да се ама баш ништа није десило. За њега, увели неку нову државу због које су тамо неки Срби (за које је такође први пут чуо у овој игри) направили фрку.
Big deal.

Надам се да сад мало боље разумете зашто за мене победа и пораз на том гласању не постоје. Сам излазак на гласање у старту доживљавам као пораз.

Ако због тога уведу "еКосово" као независно, тражићу нове начине за победу, већ сам их многе осмислио...

*****

Ако неко сматра и осећа да излазак на овакво гласање није поражавајуће понижавање него начин да се оствари победа у борби за остваривање српских националних интереса, ја га нећу сматрати ни издајицом, нити ћу га сматрати глупим. Тај неко сматра да гласањем може да оствари победу и то је сасвим легитиман став који ја, нити желим, нити могу било коме да браним.

Ја ћу на председничким изборима подржати кандидата који ће се залагати за бојкот гласања. Можда се деси да тај кандидат будем и ја лично, то је мање битно.
Ако има неког ко је спреман да подржи предлоге о којима сам писао у претходна два чланка и предлоге о којима је Заебани писао у прошлом чланку (у принципу се ти предлози разликују у нијансама али им је суштина потпуно иста) и да преузме ту врсту одговорности, радо ћу му дати подршку.

А ако на председничким изборима победи неки други кандидат, обећавам да нећу више позивати на бојкот гласања у вези статуса Космета у еРепублику.

Али ви нећете моћи да знате да ли ћу ја изаћи на то гласање или ћу га стварно бојкотовати. Као што, осим ако вам не кажу, нећете знати да ли ће то урадити сви они играчи који на председничким изборима такође буду гласали за кандидата који се залаже за бојкот.

Или можда хоћете...

Оно што ћете сигурно знати је колико има играча који подржавају бојкот, то ће вам показати резултати председничких избора.
Ја предвиђам да ће их бити на стотине, највероватније преко хиљаду, а у најбољем случају – неколико хиљада.

Требало би да то имате у виду када будете размишљали о томе шта за вас значи победа, а шта пораз.