ПРИЈЕДЛОГ О УСТРОЈСТВУ ВОЈНИХ СНАГА еСРБИЈЕ

Day 1,353, 04:49 Published in Serbia Serbia by Jovan Tekelija

To my eAmerican and eSerbian readers, this text does not have any pictures!



Предлог Прелазне Владе Спаса, о Устројству војних снага Републике е-Србије

1. Председник Републике је врховни заповедник

2. Председник Републике опуномоћује Прелазну Владу Спаса да изабере Војну комисију

а) Председник Републике може у сваком тренутку повући то опуномоћење

б) Војна комисија се састоји од Председника Републике, четири члана Владе, четири члана из официрског кадра војних снага е-Србије

3. Задатак Војне комисије је да изврши ревизију рада војних снага те уради евентуелне промене са следећим полазним тачкама:

а) Укида се до даљњег рефунд

б) Средства за бојно деловање војних снага се дају командантима јединица директно из буџета и без раније утврђених услова. Контрола коришћења средстава се неће вршити. Војна комисија полази од тога да се сви војници е-Србије боре несебично за славу и част е-Отаџбине.

в) Дефинише се Војска е-Србије (ВеС)

г) Дефинише се појам Паравојне јединице е-Србије (ПЈеС)

д) Прави се списак признатих паравојних јединица

ђ) Формира се Генералштаб е-Србије (ГеС) на чијем челу је Министар одбране, директно одговоран Председнику Републике.

4. Генералштаб е-Србије сачињавају

а) Министар Одбране кога бира Председник Републике и који је главнокомандујући свим војним снагама е-Србије

б) Маршал Одбране е-Србије, предложен од ВеС-а и ПЈеС-а, а опуномоћен од Министра Одбране, има врховну оперативну одговорност. Маршал Одбране е-Србије бира се свака три месеца

в) Армијски генерал Прве е-српске армије (Армија Центар) задужен за главно дневно ратиште те одбрану матичних е-српких земаља

г) Армијски генерал Друге е-српске армије (Армија Запад) задужен за одбрану западних е-српких земаља

д) Армијски генерал Треће е-српске армије (Армија Исток) задужен за одбрану источних е-српких земаља

ђ) Генерал штаба Одбране е-Србије задужен за координацију е-српских војних снага са савезницима Републике е-Србије

Горе наведена четири генерала бира Министар Одбране, на предлог ВеС-а и ПЈеС-а. Бирају се на два месеца. Генерали бирају по два Ађутанта. Ађутанти могу учествовати у раду ГеС-а само ако им то одобри Маршал Одбране е-Србије.

е) Бригадни Генерал Мобилне јединице одбране е-Србије задужен за покретна и ноћна дејствовања.

ж) Бригадни Генерал Ударне јединице одбране е-Србије задужен за фронтална и шок дејствовања.

з) Бригадни Генерал Народне одбране е-Србије задужен за борбену готовост цивила и војника у тренутној резерви

Горе наведена три генерала бира Министар Одбране, на предлог ВеС-а и ПЈеС-а. Бирају се на један месец. Генерали бирају по два Ађутанта. Ађутанти могу учествовати у раду ГеС-а само ако им то одобри Маршал Одбране е-Србије.

и) Министар Одбране има могућност да укљући у рад ГеС-а следећи официрски кадар: официра за логистику и његов тим, официра за односе са јавношћу и његов тим, официра за инфраструкуралну помоћ ВеС-у и ПЈеС-у и његов тим, те записничара Генералштаба.

ј) Сви чланови Генералштаба имају право на материјалну надокнаду чију висину одлучује Министар Одбране.

5. Министарство Одбране нема права да се меша у унутрашње уређење јединица ПЈеС-а. Устројство ВеС-а се одлучује у договору са садашњом командом ВеС-а и уз њену сагласност, посебним актом.

6. Одбор за стратешка питања разматра будуће планове одбране Републике те даје смернице за рад задуженог кадра унутар Војног савеза у којем Република учествује.

a) Одбор сачињавају: Председник Републике, Министар Одбране који сазива седницу, Маршал Одбране те репрезентанти седам водећих странака у Републици. Министар Одбране је обавезан да сазове најмање једну седмицу унутар свог мандата.

б) Одлуке одбора се доносе двотрећинском већином. У случају да двотрећинска већина не постоји, Министар Одбране је дужан да сазове нову седницу унутар свог мандата. Ако ни тада двотрећинска већина не постоји, смернице за рад Министарству Одбране даје лично Председник Републике.

в) Чланови Одбора имају право да позову војне и друге експерте на седницу. Њихово присуство одобрава Министар Одбране.

г) Одлуке Одбора су државна тајна те их је забрањено ширити у јавности. У ванредним околностима Председник Републике има право одлуке обзнанити (видети поглавље: Овлашћења Председника Републике е-Србије и поглавље: Ванредне околности.

7. Сваки посланик у Скупштини Републике е-Србије има право да затражи проверу поштовања овог правилника од стране Министарства Одбране. Ако посланик добије пристанак једне трећине у Скупштини, Министраство Одбране је дужно да поднесе рапорт о свом раду.

а) Члан Министарства Одбране који не поштује овај правилник биће разрешен своје дужности те јавно прозван у Новинама Министарства Одбране. Министарство одбране нема права да тражи кажњавање истог унутар редова матичне му јединице.

б) Ако Министарство Одбране одбија да поштује овај правилник Председник Републике је дужан да исто распусти те одговорне прозове у Новинама Председника Републике. Председник Републике је дужан да у најкраћем могућем року оформи нови састав Министарства Одбране.

в) Ако Председник Републике не поштује овај правилник, сваки члан Генералштаба има право да то пријави Главном Државном Контролору (видети поглавље: Државни контролори).


СХЕМА




Овај правилник је само предложак за рад Војне комисије и бави се искључиво општим питањима устројства Министарства Одбране. Сва остала војна питања се морају ријешити посебним актима и сарадњом Војне комисије са представницима Вес-а и ПЈеС-а, те јавном расправом у Новинама Министарства Одбране.