Референдум в Ерепублик

Day 1,336, 14:48 Published in Bulgaria Bulgaria by penchev


Уважаеми читатели,

Тази статия не представлява референдум по съществото си. Тя е насочена към съставянето на един анализ и лично мое мнение за приложимостта на тази форма на пряка демокрация в Ерепублик.


Провокиран съм да напиша следващите редове от доста актуалните в момента "референдуми" за сключването на мир с Турция. Няма да засягам пряко този въпрос, тъй като пиша статията си не в качеството си на депутат или председател на парламента.



Какво представлява референдумът?

Референдумът е форма на пряко осъществяване н държавната власт от населението. Тук в играта той е взаимстван от реалния живот, тъй като няма функция в механизма на Ерепублик, която да позволява провеждането му. Той се провежда "фиктивно" благодарение на дейността на различни държавни органи както и много други от звената на виртуалната ни власт.

Референдум по принцип представвляв допитване до населението за решение на въпроси от особена важност като резултатът от него може да бъде както задължителен, така и само препоръчителен най-общо казано.

Провеждането на задължителен референдум изземва, така да се каже, правомощието на народните предствители да решат даден въпрос, който се решава от народа. Това обаче се случва единствено при точно определени условия.



В реалния живот, предложението, предмет на рефендума, е прието, ако в гласуването са участвали не по-малко от участвалите в последните избори за Народно събрание и ако с "да" са гласували повече от половината от участвалите в референдума избиратели.


Второто условие е ясно. Аз искам да се спра повече на първото, а именно участието на не по-малко от участвалите в последните избори за Народно събрание. Това съществува, за да се гарантира, че решението от референдума ще бъде в действителност такова на народа, а не на някаква малка част от него, тъй като много често се случва при подобни обсъждания защитниците на една теза да са много по-активни от защитниците на другата.

Възможно ли е това е Ерепублик?

Предполагам, че и сами се досещате за отговора. Не. В последните избори имаме участвали 1500 човека при едва един-единствен регион, а в настощяите референдуми взимат участие не повече от 10% от съответните.

Следвателно провеждането на референдум в играта е невъзможно при сегашната и форма. Не може 100 човека да решават съдбата на цяла еБългария. Сега много биха казали, че такова право нямат и 10 депутата, но това не е така. 10-те настоящи депутата са представители на тези, които са гласували за тях. Те формират волята на държавата и на тези 1500, които са гласували за тях на последните избори.


Значи гражданите не могат по никакъв начин да участват във властта?

Всъщност могат. Това става посредство изборите за президент и Народно събрание. Именно на тях се делегира отговорността за взимане на решение на представителите на населението.

Референдум със задължително съобразяване с позицията на населението е невъзможен, но може да се проведе такъв, който да ориентира народните представители при тяхното решение. Дори и за такъв обаче мнението на 150 човека не може да бъде взето предвид твърде сериозно, при положение, че активните такива са 1500.



Лично моите изводи са, че референдуми в играта се провеждат изключително трудно и гласуването в тях е прекалено тенденциозно. Всеки има право и на различна позиция 🙂