Недељни извештај МСП

Day 1,195, 10:01 Published in Serbia Serbia by eSerbian MoFA
Нова недеља, нови чланак. Прошле недеље чланак није био објављен јер је тада био врхунац нереда у међудржавним односима, услед чега су се планови, савези и глобални однос снага мењали из дана у дан. Како не бисмо дошли у ситуацију да једног дана објавимо информације које ћемо сутра демантовати или проширивати, прошлу недељу смо прескочили. Но данас, нови преглед је пред вама.

У фокус данашњег чланка стављамо три теме које су нам се учиниле интересантним:

1. Енглеско прикључење ПАНАМ савезу
2. Турско-грчки рат и наше разговоре са обе стране
3. Пољски рат са Мексиком



1. Уједињено Краљевство у ПАНАМ-у

Како сте имали прилике да видите и у домаћој штампи, пре неколико дана УК се прикључило ПАНАМ-у у време нашег доласка на Острво. Наравно, приступање ПАНАМ-у није непосредна последица присуства Србије у Великој Британији, већ је резултат следећег сплета околности:

Иако планирана као чланица НСП савеза, Енглеска је због изложеног положаја журила и форсирала хитно сврставање у неки од зараћених блокова, како би и формално имала савез у функцији одбране својих регија. Према њиховим речима понуда НСП је закаснила, чиме су они срећу потражили на другој страни. Заправо, чињеница да је Француска (највећи љихов пријатељ у овој игри) већ део ПАНАМ савеза била је основни узрок оваквог избора, док су остали мотиви које су Енглези навели били само повод.

Оно што нас у овом тренутку занима је следеће: месечна рента за регије у ВБ је уплаћена пре неки дан, чиме смо на месец дана закупили ове регије и задржали базу на Острву. Са владом УК су вођени разговори, и договор о рентирању ће и у будућности остати на снази. Напад на Лондон, око кога се дигла велика прашина, био је само аутоматски напад по истеку 24 часа, и приче о нарушености односа Србије и УК нису основане.


2. Турско - грчки рат

Већ сте вероватно читали о покушају ПТО САД у организацији турских играча. Наиме, читава популација (!) Турске је под маском уласка у ПАНАМ исценирала распад земље и одрадила организацију овог пројекта. Турска је услед исцениране подељености пропала и пала под грчку контролу, док су Турци прелазили у Америку - земљу окосницу ПАНАМ-а, коме су се декларативно припојили.

У тренутку америчког брисања Мексика Турцима који су се тамо преселили, а којих је било око 600, аутоматски су додељена америчка држављанства. На недавно одржаним конгресним изборима Турци су скинули маску и гласали за своје кандидате, но Конгрес ипак нису успели да освоје. Било како било, њихови конгресмени данас седе у америчком Конгресу са могућношћу да број гласача из месеца у месец увећавају и још озбиљније запрете Америци.

На другом крају земаљске кугле, сукоб са Грчком се поново актуелизовао. Неколико побуна је прошло успешно по Турке, а Грчка је већ напала поново рођену државу Турску. Но без обзира на ове борбе, у позадини свега су се одвијали и неки разговори чији је члан била и Србија. Због незадовољства чланством у ЕДЕН-у (ЕДЕН и ПАНАМ су уско везани, а ПАНАМ је јако ударао против Грчке) грчка популација показује жељу да се прикључи мањем и стабилнијем савезу у ком интереси нису испреплетани.

Са грчком и турском делегацијом и појединим утицајним грађанима су вођени разговори, али се до крајњег исхода још није дошло. Препоручујемо да на ово гледате као на дипломатску игру, без икаквих очекивања и емоција. Уосталом, и Македонија се у свему томе пита, а Македонија је држава чије се подршке Србија не одриче ни у овом, ни у било ком наредном тренутку. О резултатима ових разговора ћете ускоро бити обавештени. У овом тренутку можемо само да изразимо жељу да се разлике превазиђу и препреке прескоче, како би се један фронт затворио, а други (бугарски) актуелизовао и добио на значају.


3. Пољски рат са Мексиком

Мексико је, након повратка на мапу, тренутно под ПТО, и са њима чланице НСП немају апсолутно никакве односе. Додатно, Мексико нема јак сет МПП-ова на својој страни, што Пољска користи како би ојачала своју позицију ван Европе.

Ту и тамо могло се наићи на текстове који су пољски продор кроз Мексико окарактерисали као игру Пољака и Американаца, у чему има истине. Истина је да Пољска и Америка чак ни у данима сарадње нису имали ништа дубље од - сарадње. Друго, Америка је Пољску непосредно коштала гуме у Француској (ратујући за Француску, чланицу своје алијансе). Са порастом непријатељства између ПАНАМ и НСП, Пољска на овај начин отворено прети Америци. Американци су то више него озбиљно схватили и уложили приметан напор не би ли Пољску зауставили пре него што избију на њихову јужну границу, но без већег успеха.

Из ове тачке се могу само предвидети додатне занимљивости у врелини Мексика, но о томе кад буде опипљивијих и конкретнијих података. Американци су у неколико чланака исценирали читаву офанзиву на своје оригиналне регије, уплашени пољским присуством у непосредној близини своје јужне границе, српским продором у Велику Британију и недавним губитком азијских поседа - међутим, немојте се повести америчким примером и фантазирати о нечему што у овом тренутку није утемељено на чињеничном стању.



Толико смо припремили за овај број. Читајте наш Гласник и будите обавештени, не доносите исхитрене закључке на основу нечијих маштања и млаћења по тастатури.

Поздрав од тима МСП!