Основи Економије

Day 1,092, 08:19 Published in Serbia Serbia by Ministarstvo Obrazovanja Srba


Новац је, нажалост, најважнији ресурс са аспекта једног играча. Без њега се једноставно не може играти. Постоје разни начини да се новац заради а богами и да се потроши. Свако од нас би хтео да има што више новца али пут до тог сна је за већину дуготрајан а за неке и недостижан.

Ево како се долази до новца на еРепублик-у :

1. Радом у фирмама сваки дан добијате плату и то вам је основни извор прихода.
2. Можете да отворите компанију и да се опробате у на тржишту. Овако можете да зарадите додатна средства сваки дан али можете и да изгубите
3. Добијањем медаља и мапа добијате солидне награде у златницима које можете да трошите по вашој вољи



1. Основи економије у еСвету

Сваки дан када радите зарадите одређен износ новца у валути земље у којој се налазите. Ваша плата зависи од ваше економске вештине (економски скил) и како будете напредовали по нивоима имаћете све већу и већу плату. Плата која се налази на тржишту рада (job market) је ваша бруто плата. Да бисте израчунали колика су ваша нето примања (колико стварно новца легне на ваш рачун) потребно је да од бруто плате одузмете Порез на приход. Државне порезе можете проверити тако што ћете у навигационом менију у делу „Информације“ кликнути на „Статистике Државе“ а затим изабрати таб „Економија“. Тада ће вам се отворити следећа страница :


слика 1 – Порез на приход, Увозна Такса и ПДВ у еСрбији

Као што видите на слици 1 ово су вам тренутно важећи намети државе према становницима и компанијама. Ко не зна ево шта је шта :

Порез на приход – Постотак који се скида са ваше плате и одлази у државну касу. Скоро увек је исти у свим секторима.
Увозна Такса (Царина) – Ако планирате да отворите фирму у иностранству и увозите у Србију ваша продајна цена ће бити увећана за овај проценат а када продате производ из иностранства то увећање иде у државну касу.
ПДВ – Порез на додату вредност. Ово је износ који се додаје на цену производа који је продан на тржишту. Тај износ иде у државну касу



А сада да видимо шта имамо на слици 1 :

1. Заглавље ове табеле је мало неправилно па сам исцртао линије да ми се не збуните па помешате шта је шта 🙂
2. Овде видимо да ако радите у фабрици хране са ваше плате ће се скинути 17% и отићи у државни трезор. Пример : Запослили сте се за плату од 10 динара. Када радите 17% од 10 динара иде држави а остатак вама. Значи држави би у овом примеру ишло 1,70 динара а вама 8.30 динара.
3. Царина на увоз хране у Србију (важи за све стране државе). На пример хоћете да продајете хлеб из Сингапура на нашем тржишту. Стављате цену 1 динар, царина се аутоматски додаје (на слици можете видети да је она 75😵 и на пијаци ваша понуда излази са ценом од 1,75 динара. Када продате тај хлеб вама иде 1 динар а држави 0,75 динара. На цену се додаје и ПДВ само га у примеру нема ради једноставности.
4. ПДВ је као што видимо 3% за хлеб. Дакле ако продајете храну у Србији на вашу цену хране се додаје овај проценат. Ако ставите цену 1 динар ваша понуда ће на пијаци бити 1,03 динара. Када продате тај хлеб вама иде 1 динар а држави 0,03 динара.
5. Ако радите у фабрици болница опет је порез на приход 17%, дакле све исто као и у тачки 2
6. Овде видимо да је царина на болнице 1% за разлику од хране која има царину 75%. Дакле држава охрабрује стране произвођече болница да дођу на наше тржиште и зато је овде царина минимална.
7. ПДВ је на минимуму, као и царина, јер се овом индустријом бави углавном само држава. Исто важи и за одбрамбене системе
8. Опет исти Порез на приход од 17%. Све гране индустрије имају увек скоро увек исти порез на приход.
9. Царина на пшеницу је 99%. Максимална царина пошто имамо високу производњу у овом сектору и држава овиме помаже домаћим произвођачима јер са високом царином тера странце са нашег тржишта. Но то не значи да ће тако увек бити зато проверавајте ове информације четсто
10. ПДВ не постоји на пшеницу. Ни за једну сировину не постоји ПДВ у еРепублик-у тако да ове фирме не морају да брину о овоме.

Овај део о државним наметима добро проучите ако намеравате да се бавите бизнисом. О фабрикама ћемо причати у наредном туторијалу.



2. Компаније

Дакле овде ћемо причати уопштено о компанијама. Оне могу да вам буду додатан извор прихода. Свака компанија запошљава раднике који раде за новац и производе вам производе за продају. На вама је да што јефтиније произведете а што скупље продате. Компаније се деле у две групе.

Прва група су компаније за производњу сировина (raw companies). То су компаније које производе жито, гвожђе и нафту.. Ако нека држава у неком свом региону има неки од ових ресурса онда се добија 25% већа продуктивност у тим компанијама на територији целе еСрбије. У Србији постоји само гвожђе које има висок принос тако да једино што у Србији има смисла отварати јесте компанија за гвожђе. Ако отварате нову компанију она ће се отворити у оној држави у којој се налази налог са кога је отварате. Ако купујете од неког другог фирму обратите пажњу где се та фирма налази и које сировине та држава има. Како то све утиче на продуктивност фирме биће објашњено у следећем туторијалу.

Друга група су све остале компаније. Ова група поред радника захтева и сировину да би се добио готов производ. Примера ради за производњу хране морате да купујете жито и да платите радника да би на крају добили храну коју можете да продате на пијаци. Компанијама за храну и оружје сваки ресурс који има држава даје 5% бонуса на продуктивност њихових радника. Како и који су биће речи у следећем броју.



Пре него што отворите компанију треба да знате да је тржиште производа ниског квалитета и сировина претрпано и да се те робе производи више него што тржиште купује. Из тог разлога те компаније увек раде са минималним профитом (10-20 динара дневно) и јако тешко продају своје производе јер је обарање цене готовог производа свакодневна појава. Коју год фирму отворите будите спремни да јој поклоните бар 2-3 сата сваки дан и да се логујете током целог дана како бисте проверавали стање у истој. Ово је најважнија ствар а детаљније ћемо о томе у следећем туторијалу.

За отварање нове компаније потребно је да на вашем рачуну имате 40 златника. Када отворите компанију 20 златника нестаје са вашег профила а других 20 златника се пребацује на рачун фирме и са њима можете да плаћате сировине и плате или да их подигнете. На маркету ћете често наилазити на фирме које коштају 21-23 златника. Уколико сте сигурни да ћете се изборити са конкуренцијом на тржишту онда и није лоше платити тих пар златника више за компанију да бисте што пре почели са радом. Ако се покаже да сте успешни ви ћете тих пар златника врло брзо вратити и почети да зарађујете брже него што бисте чекањем да сакупите 40 златника.

Компаније које коштају испод 20 златника су ризичне. Добро се распитајте код искуснијих играча зашто коштају испод 20 златника да не бисте купили фирму која никад неће пословати успешно.



3. Медаље и Мапе

Омиљене међу еСрбима. Медаље су достигнућа која сте остварили током вашег играња. На основу њих можемо лако утврдити чиме се све неко бавио. Да видимо како оне изгледају :


слика 2 – Медаље

Као што видимо имамо 8 медаља на слици 2. Ево објашњења слике :

1. Медаља „Вредан Радник“ добија се за 30 дана рада у континуитету. Ако један дан пропустите да радите бројчаник се ресетује и поново морате да радите 30 дана без обзира колико сте имали до дана када нисте радили.
2. Медаља „Посланик Скупштине“ добија се сваки пут када постанете посланик у скупштини било које државе
3. Медаља „Председник Државе“ добија се сваки пут када постанете председник било које државе.
4. Медаља „Медијски Магнат“ добија се на сваких 1.000 претплата на ваше новине
5. Медаља „Херој Битке“ добија се сваки пут када направите највише инфлуенса у једној рунди било које битке
6. Медаља „Херој Устанка“ се добија сваки пут када устанак који ви покренете резултује победом устаника
7. Медаља „Супер Војник“ се добија за сваких 250 поена снаге које стекнете током тренирања. Прва је на 250, друга на 500 и тако редом
8. Медаља „Градитељ Друштва“ се добија за сваких 10 играча који се региструју на еРепублик преко вашег реферал линка и стигну до десетог нивоа искуства



Е сад се ви питате какве везе имају медаље са економијом ? Свака медаља доноси вам мапу са златом. Свака мапа са златом доноси вам од 4 до 6 златника. Постоји и мапа која доноси неколико десетина златника али већина играча је никад не добије, но чисто да се не изненадите ако сте те среће да добијете ово чудо од мапе. С обзиром да врло мало наших играча купује златнике за прави новац ово је један од ослонаца наше економије и зато се налази у овом тексту.

Поред овога добијате мапе за достизање одређеног нивоа искуства. Прву добијате на 5. нивоу па затим на 10, 15, 20 а после двадесетог на сваком следећем нивоу. Такође неке мисије ће вас наградити мапом са златом када их успешно одрадите.

Како искористити мапу са златом ?

У навигационом менију кликните на „Купи Gold погодности“ (немој неко да приговара ово је оригинал превод 🙂 ). Отвара се селедећа страна :


слика 3 – Страна за отварање мапе

Када смо већ овде објаснићу вам шта све може да се ради са ове странице :

1. Кликом на ово поље отвара вам се страница где можете за РЛ паре да купите златнике. Ту има разних понуда од 5 златника за 3 евра до 175 златника за 60 евра
2. Кликом на ово поље отвара вам се страница где можете за 3 евра можете да проширите ваш инвентар на 50 места, да имате 10 „шут-ева“ дневно и неограничен број места у вашем сандучету за личне поруке
3. Кликом на ово поље идете на страницу која је на слици 3. Одавде можемо да искористимо мапу када је добијемо
4. Кликом на ово поље отвара вам се страница где можете да видите листу својих реферала и колико сте златника добили од њих. Када ваш реферал искористи мапу и узме злато ви добијете 10% од тог износа.
5. Кликом на ово поље отвара вам се страница где можете да купите здравље за златнике. За 0,5 златника допунићете ваше здравље за 10 поена.
6. Упозорење да мапу морате да искористите у року од 30 дана од када је добијете. После 30 дана мапа нестаје
7. Када добијете мапу она се појави у овој фиоци и активира се поље „Use a treasure map“ на које када кликнете активирате мапу. Учитава вам се мапа са три крстића и када кликнете на један од та три крстића добијете поруку колико златника сте нашли
8. Овде видите ваш прогрес до мапе са златом коју добијате за ваш искуствени ниво. Као што видите мени треба 1.000 искуствених поена до следеће мапе.
9. Овде можете видети да ми треба још 18 дана рада у континуитету да добијем нову медаљу „Вредног Радника“
10. Као што видите када изтренирам још 198,66 поена снаге добијам нову медаљу „Супер Војник“

Ту можете видети и информације за добијање осталих медаља. Када добијете своју прву мапу, а то је мапа за стизање до искуственог нивоа 5 (први дан играња) поступите као под тачком 7 и зарадићете своје прве златнике.



4. Злато

Поред домаће валуте новац постоји и у облику златника. Златници никад не губе вредност и основна намена им је да заштите ваш новац у времену када курс домаће валуте пада. Уколико штедите новац најбоље га је штедити у златницима јер не морате да стрепите да ли ће домаћа валута земље у којој се налазите преко ноћи изгубити вредност. Отварање новина, организација, компанија, политичких странака плаћа се златницима и те цене су фиксне. Такође када се селите из једне земље у другу најбоље је да мењате новац из једне валуте у другу него тако што прво пребаците новац у златнике па онда те златнике продате за валуту друге земље. Можете и да мењате директно валуту једне земље за валуту друге али вам то не препоручујем јер ћете у 99% случајева проћи горе него да сте то одрадили преко златника. Дакле нешто слично као евро у стварном животу.

Чувајте злато на почетку играња. Најчешћа грешка нових играча на почетку је да потроше сво злато на ратовање. Ако и мислите да трошите ваш новац на ратовање стрпите се да дигнете вашу снагу бар до 100 поена па онда ударајте. Цена по ударцу је иста и за новог играча и за најискуснијег играча. Међутим тај искуснији има јачи ударац од 100 нових играча и он амортизује 100 пута више потрошеног новца које нови играчи троше на ратовање. Ратујте за домаћу валуту, чувајте злато. После месец дана играња схватићете како ова игра функционише па онда трошите или чувајте злато сходно својим плановима.



Овим завршавам о основама економије а следећи текст ће се бавити компанијама. Ту ћемо видети како оне функционишу и на шта треба да обратите пажњу.

Ваш министар испичутура

Живели !