Како се путује по еСвету

Day 1,084, 05:22 Published in Serbia Serbia by Ministarstvo Obrazovanja Srba


Драги ученици !

У прошлим данима врло често смо постављали питање једни другима : - Како да одпутујем из „тог и тог“ региона у „тај и тај“. Приметих, чак шта више, да с овом материјом нису добро упознати ни искуснији играчи те се определих да први туторијал у мандату буде о овој „мистериозној“ теми. Туторијал ће бити писан у форми тако да га нови играчи лакше схвате.



Путовање у еРепублик-у има изузетно важан значај. Путује се из разних разлога. Од разлога личног хира типа „одувек сам маштао да ту живим“ па до путовања по наређењу вашег команданта јединице или неког од министара. Најчешћи разлог путовања једног цивила је ради шопинга у иностранству или ради напуштања регије коју је непријатељ освојио.

1. Основе путовања

Да дођете до стране са које се врши путовање потребно је да прво одете на ваш профил. На вашем профилу изнад места где је написана ваша тренутна локација кликните на „(change)“ и отвара вам се следећа страница :


слика 1 – страна на којој одређујемо где желимо да путујемо

Шта имамо на слици ? Објаснићу по пољима означеним бројевима на слици 1.

1. У овом пољу се налази локација у којој се тренутно налазите. У плавом квадрату се налази име зоне у којој се регија, у којој сте тренутно, налази.
2. Овде бирамо земљу у коју желимо да се преселимо. Чак и када се селите у оквиру граница Србије потребно је да је одредите то у овом падајућем менију.
3. У овом пољу бирамо регију, претходно одабране државе, у коју желимо да се преселимо.
4. Када одредите државу и регију у коју желите да се преселите (када одрадите поље два и три) овде можете видети колико зона прелазите у овом путовању.
5. Када одредите државу и регију у коју желите да се преселите (када одрадите поље два и три) овде можете видети у којој зони се налази та регија.
6. Овде вас игра обавештава о стварима везаним за жељено путовање. На пример мене обавештава да у мом инвентару нема карте за путовање која је потребна за ово путешествије.
7. Овде имате упозорење да ће за ваше путовање бити потрошена прва карта у вашем инвентару која испуњава услове путовања. Дакле ако идете на овај пут а у инвентару имате на првом месту карту која покрива 5 зона а на другом карту која покрива 4 зоне игра ће употребити ову од 5 зона без обзира што је много економичније да искористи ову што покрива 4 зоне. Дакле пре путовања проверите у вашем инвентару распоред карти ако их имате више.



Значи за путовање нам је потребна карта. Ајде да видимо како ту стоје ствари. Дакле када вам се у пољу 4 на слици 1 појави информација колико зона треба да путујете до ваше дестинације то вам је уједно и главни податак који вам треба за куповину карте. Отиђите на „Marketplace“ и ту имамо следећу страну :


слика 2 – подешавање слајдера при куповини

Шта имамо на слици :

1. У овом пољу бирамо артикал који желимо да купимо. Пошто нам треба карта кликнемо на њу.
2. По кликтању на поље 1 појављује нам се ово поље на страници
3. Слајдер за подешавање претраге по здрављу које карта даје када је користимо
4. Овде видимо како смо подесили слајдер за здравље
5. Слајдер за подешавање претраге по зонама које карта омогућује да пређемо када је користимо
6. Овде видимо како смо подесили слајдер за сортирање по зонама
7. Када све подесимо кликнемо овде и отварају нам се конкретне понуде за куповину карата

Као што видите карте имају две особине по којима се разликују. Прва је здравље које добијате када је користите. Наиме при сваком путовању губите 5 здравља аутоматски. Ако на пример путујете са картом која вам додаје 5 поена здравља онда практично нећете изгубити ни један поен здравља при путовању. Но на ово немојте обраћати пажњу јер је тренутно јефтиније да изгубљених 5 поена здравља надокандите хлебом него да купујете карту која даје одређен број поена здравља.

Друга компонента карте је колико зона можете да путујете са њом. Ако је за путовање до ваше дестинације потребно да карта покрива 4 зоне онда она мора имати ту компоненту минимум 4 или више. Ако карта покрива 3 зоне а путујете у регион који је удаљен 4 игра вам неће дозволити да се преселите.



И на крају пар основних правила код путовања :

1. Да бисте путовали у иностранство морате прво да дате отказ на послу и да напустите политичку странку чији сте члан
2. Ако сте председник или посланик у скупштини не можете да напустите државу. Можете да путујете само у оквиру граница државе чији сте посланик/председник
3. Ако сте поднели молбу за узимање држављанства не можете напустити ту земљу док се ваша молба не прихвати. Уколико не добијете тражено држављанство и то вас блокира да путујете увек можете да повучете захтев за држављанство после чега можете даље да путујете.
4. Не можете путовати у земљу са којом је земља у којој се тренутно налазите у рату



2. Путовање Економском класом – Напредни туторијал за „туристе“

У већини случајева ћете путовати са преседањем. Најчешћи разлози за ово су :

1. Због различитих цена карата понекад је јефтиније путовати са преседањем
2. Ако се селите у државу са којом је земља у којој сте тренутно у рату морате да путујете преко неке земље која је у миру и са земљом у којој се налазите и са оном у коју идете.
3. Понекад на тржишту нема карата које покривају број зона који вам треба па онда морате да путујете „са преседањем“

Код овог вида путовања морате знати која карта ће вам требати од те успутне станице до крајњег циља. Ако проверавате ово као што сам већ горе објаснио може да вам се деси да у земљи преседања не можете да купите одговарајућу карту а онда морате да кукате да вам неко пошаље да не бисте остали заточени ту. Зато треба да научите како се ово проверава пре него што уопште и кренете да се селите.



Наједноставнији начин је да користите овај сајт који то ради за вас :

Сајт за рачунање зона

Кликните на овај текст горе и отвориће вам се сајт. Дакле у падајућим менијима одаберете полазну и крајњу дестинацију и кликом на „submit“ добијете инфо колико зона су удаљене те дестинације.



Да би схватили како то у ствари функционише треба да знате географију и где се који регион налази у свету. Ево карте :


слика 3 – овде видимо како је свет подељен у зоне

С обзиром да је карта мало старија само да напоменем за нове државе где се налазе :

Македонија, Црна Гора и Кипар су у зони Б3
Белорусија је у зони А3
Тајван је у зони Б4
Нови Зеланд је у зони Ц5

За рачунање зона много је лакше то радити на карти света у виду табеле.


Слика 4 – поједностављена карта света са зонама.

Дакле ово је поједностављена карта света у виду обичне табеле на којој је рачунање лакше. Да објасним на примеру. Треба да се селите из Војводине у Далекоисточну Русију. Дакле погледамо на слику 3 и видимо да је Војводина у зони Б3 а Далекоисточна Русија је у зони А5. Ево следеће слике где видимо како се рачуна путања :


слика 5 – путања на релацији Војводина – Далекоисточна Русија

Као што видите из Б3 идемо у А3 из А3 идемо у А4 а и из А4 идемо у А5. Дакле прелазимо 3 зоне до циља. За путовање у оквиру исте зоне треба вам карта која покрива 1 зону путовања. За сваку промену зоне додајемо у рачун још једну зону. Дакле формула је :

Потребан број зона на карти = 1 + број пређених зона

на слици 5 имате број пређених зона обележен црвеним линијама и долазимо до податка да нам треба карта која покрива путовање за 4 зоне (1+3 пређене зоне). Делује компликовано али ако испробате пар примера видећете да је брже него да идете на онај сајт и копате по падајућем менију. Наравно ако сте слаби ca географијoм онда ће вам сигурно бити лакше на сајту за рачунање зона.



Правила за рачунање броја пређених зона :

1. Не можете се кретати укосо по мапи. Може само горе, доле, лево и десно
2. Поља А1 и А5 су један поред другог. Ако замислите ту карту као лопту биће вам јасно зашто је то тако. Дакле ако путујемо из А1 у А5 ту практично прелазимо само једну зону и за то путовање нам треба карта која покрива 2 зоне (1+број пређених зона). Исто важи за путовања између Б1 и Б5, Ц1 и Ц5 и наравно Д1 и Д5
3. Поља која нису обележена на мапи постоје у рачуници а нису обележена из простог разлога јер у тим зонама нема ни једне државе тренутно. Дакле и њих рачунате као пређене када је путовање преко њих најближи правац.
4. Слично као тачка 2. Поља А1 и Д1 се такође граниче. Исто важи и за поља А2 и Д2, А3 и Д3, А4 и Д4 те А5 и Д5. Ово је иначе тежак превид јер испада да ако рецимо из Норвешке летите на север, прелетите северни пол ви стижете у Јужну Африку. У стварности ви ћете стићи негде између Аљаске и Далекоисточне Русије но админ је то помешао са тачком 2 и помислио да је то исти случај. Но како било да било овако функционише рачуница и то морамо да прихватимо.



Ето надам се да сте сада научили како да израчунате зоне путовања и како да постанете професионални „туриста“.

Живели ! Хик

ваш министар испичутура