Одлучно индијско НЕ

Day 1,007, 11:26 Published in Serbia Serbia by Sever Vetrovnik

Индија се изјаснила о српском захтеву за свапом до Малезије. У преговорима српска и индијска страна су постигле следећи договор:

1. Србија је затражила пролаз преко Индије до Малезије, већ контролишући Малезију. Пакистан је веран српски савезник, а Тајланд под управом Индонезије.

2. Србија ће убудуће користити Тајланд да свапује до Синда и назад, не активирајући индијске МПП-ове.

3. Овим уговором Индија, уз сагласност Србије, добија:

1) Активни рат са Тајландом,
2) HIGH OIL регију у Малезији и
3) Две пакистанске регије

4. Индија ће морати да плати мало више од 100 златника да би дошла до HIGH OIL регије у Малезији.


Грађанима је постављено питање

Да ли да дозволимо Србији свап до Малезије?

На гласању су постављене три опције изјашњавања:

1. Да

2. Не још, морамо да тражимо боље услове – више територија и злата.

3. Не

Укупно је гласало 28 грађана. Са већином од 16 прихваћена је опција НЕ, и одбачен понуђени споразум! За ДА се изјаснило 8, а за другу опцију њих 4. Индија има 1990 грађана, што значи да се на референдуму одазвало тек 1,4% становништва. По мом мишљењу, тиме је валидност референдума доведена у питање, међутим, не можемо да се бунимо. Да је одлука донета у нашу корист, то се питање не би ни повело.



На крају је ипак превагнуо аргумент да ако би Индија допустила Србији свап, да би онда морала исто да учини и Кини, Пољској и САД, па чак и нама ако бисмо то поново тражили, чиме би се земља трајно дестабилизовала на унутрашњем и спољном плану. Међутим, како се избори ближе, јављају се гласови да ће се у Индији борити 2 ПТО странке, од којих је једна на страни Феникса, а друга на страни Пољске. Неки играчи се јављају са причом да ће од сада у Индији бити занимљивије, пошто ће вероватно да падну под ПТО... Али их ја не разумем.

Последице индијског одбијања могу да много оштете српску економију и утицај, баш зато што морамо грчевито да се држимо Лиаонинга, и сав напор уложимо у очување истог. Да смо пропуштени да заузмемо богате регије у Малезији, могући губитак Лиаонинга би изгубио од свог негативног дејства, не само по наше позиције, већ и по економију целог савеза.

Србији је неопходно да допре до Малезије, и зато ће Индонезија морати да се пробије кроз Индију до Синда, а затим да свапује са Србијом. Клуелес, вођа преговора, дао је реч да Србија неће казнити Индију у случају одбијања, али није обећао ништа у име других земаља, па ту на сцену ступа Индонезија. Не верујем да ће им бити проблем да брзим акцијама стигну до Синда.

Српска дипломатска активност у Индији може да се одрази на цео Феникс због чињенице да је Србија иступала сама и гледала само своје интересе, и тиме их ставила испред интереса савезника, пристајући и на уступке индијској страни и по цену негативних последица по њих. Подсетимо се да је Србија, без знања Пакистана, Индији обећала Синд и Балохистан. Како су текли преговори пронађите у овом мом чланку.