Данъчна политика (критика и отговори) + финални уточнения

Day 882, 06:23 Published in Bulgaria Bulgaria by Bulgarian National Bank
Резюме (за онези на които не им се чете):
Мирно време
ДДС: 3%
Мито: 30%
ДОД: 10%
Военно време
ДДС: 5%
Мито: 30%
ДОД: 15%

Ще пиша за пореден път за данъците и се надявам депутатите да се вслушат в (прочетат) думите ми. Най-долу в статията може да откриете зададени в коментарите критики/въпроси и моето мнение по тях.
Данъците в ред, така както се пускат като закон:

ДДС (VAT):
Този данък за разлика от истинската държава трябва да е нисък. Той не стимулира потреблението когато е висок, а когато е нисък. ДДС-то всъщност е косвен данък и приходите от него в хазната идват едва когато стоката се продаде. Много стока на склад не носи приходи за държавата. Ниският данък стимулира продажбата на стоката без да се задържа на склад. ДДС не е основен източник на приходи за хазната. Скъпите стоки противно на очакванията трябва да се облагат с възможно най-нисък данък защото при тях лесно може да се заобиколи данъка чрез черния пазар. Евтините бързооборотни стоки с малко по-висока ставка, там избягването на ДДС е практически невъзможно.

Една промяна в ДДС ставките. Тъй като обичам да говоря с цифри и факти, а не с предположения реших за да е напълно точно да направя изчисление за общия оборот на различните отрасли. Ето какво се получи за топ 15 компаниите (предполагам съотношението ще се запази по-нататък):
Къщи - 250 хиляди лева (=> 1% ДДС)
Оръжия - 232 хиляди лева (=> 1% ДДС)
Хляб - 230 хиляди лева (=> 1% ДДС)
Подаръци - 129 хиляди лева (=> 2% ДДС)
Билети - 64 хиляди лева (=> 4% ДДС)

Тъй като единните ставки са по-лесни за възприемане от хората и срещат по-малко критика според мен има три варианта за ДДС:
1% - на практика минимални приходи за хазната, цените ще са възможно най-ниските, но едва ли ще е чувствително
3% - тройно увеличение на приходите от ДДС, добре е за бюджета, не би се отразило драстично на цените - в момента е такова ДДС-то
5% - подобно е ДДС-то в много страни. Тук вече се усеща разлика, но цифрата все още не е твърде голяма за да се избягва ДДС-то. За мен това е вариант за ДДС в случай на война, а 3-те процента при нормални обстоятелства.

Изключение: Къщите - 1% - там така или иначе цените са доста високи и е добре ДДС-то да е минимално. По-малко от 1% няма накъде.


Мито (Import):
Тук мнението ми преди беше за мито 10-20% за всички отрасли, в които има нужда, сега мнението ми е коренно-противоположно. 99% във всички производства, 1% във всички добивни отрасли. Защо 99%? Най-малкото защото в останалите сериозни икономики, които разчитат най-вече на себе си (Унгария, Сърбия и т.н.) митото е такова. Ние не можем да внасяме на техните пазари, но с ниско мито (у нас) те могат да се освобождават от излишната си стока на нашия пазар. Други държави където работната ръка е по-евтина от нашата (Италия например) дори могат да продават всичката си стока у нас. Тази тенденция се засилва с поскъпването на лева.
Ако искаме да спрем изтичането на ресурси като злато от България не трябва да позволяваме на чужди компании да внасят тук. По-добре чужди инвеститори да правят компании у нас. Така ще осигуряват най-малкото работни места и заплатите ще се повишат. И в момента не сме с най-ниските заплати. Ако някой каже - да ама те бизнесмените са алчни и имат големи печалби. Искате големи печалби? Направете си и вие компания пък вижте как се управлява, какви инвестиции трябват и колко време отнема. После може да размислите за "големите печалби". Или пък може да влезете в техния картел.
И тук критиката спечели! 🙂
След обстоен разговор като че ли разумните мита ще бъдат по-добри като цяло за БГ икономиката от протекционистичните 99%. Какво значи разумни мита - те са различни за различни периоди. Навремето 10% "преднина" за БГ фирмите бяха достатъчни. Евтин лев, евтина работна ръка - все предпоставки да не бъдем особено добра държава за лиценз и внос. Сега нещата се менят. Заплатите се покачиха, левът скочи. Вносът в България при мита от 10% и дори 20% стана изгоден в определени случаи.
Затова - 30% във всички индустрии към момента мисля че ще е еднакво добре и за българския потребители, и за държавата. ЗАЩО? Какво би станало ако изчезнат определени стоки от нашия пазар (имам предвид такива произвеждани от БГ производител) - ще дойдат чуждите вносители и ще продават. Да, 70% от стоката отива в чужбина, но 30% от парите все пак остават у нас. Каква е алтернативата - да чакаме евтина или изобщо някаква стока от БГ производител да се появи, или да си купим от чужбина. Чакането явно не е алтернатива, а ако си купим евтина стока от чужбина дори и тези 30% от митото няма да останат в БГ - 100% от българските пари отиват в чужбина.
Ето това е основната причина да си променя и тук мнението и да се затвърди старото ми мнение, че все пак трябва да има някакви отрезвителни мита, които да действат възпиращо на спекулата от наши фирми.

ДОД (Income):
Това е основният източник на приходи за държавата. Данък, който се взима веднага след като работникът работи и веднага след като фирмаджията изтегли пари от компанията си. Моето мнение е че ДОД във всички отрасли трябва да са равни, без изключение. Икономиката сама ще се регулира, когато заплатите в един сектор станат твърде големи ще се получи пренасищане на работна ръка, смъкване на цените и нормализиране. Това са естествените принципи на търсене/предлагане.
Като стойност данъкът не бива да бъде по-малък от 10%, но също така не бива да е и по-голям от 15%, при това в екстремни ситуации, като война например. Мисля, че 10% е доказано добър данък, лесно се смята, не е твърде висок, осигурява достатъчно пари за хазната.

Ето и данъците според индустриите:
ФИНАЛНО ПРЕДЛОЖЕНИЕ след оглед на всички коментари и критики дотук.

Храна
ДДС: 3%
Мито: 30%
ДОД: 10%

Подаръци
ДДС: 3%
Мито: 30%
ДОД: 10%

Оръжия
ДДС: 3%
Мито: 30%
ДОД: 10%

Билети
ДДС: 3%
Мито: 30%
ДОД: 10%

Жито
ДДС: няма
Мито: 1%
ДОД: 10%

Диаманти
ДДС: няма
Мито: 1%
ДОД: 10%

Желязо
ДДС: няма
Мито: 1%
ДОД: 10%

Петрол
ДДС: няма
Мито: 1%
ДОД: 10%

Дърва
ДДС: няма
Мито: 1%
ДОД: 10%

Къщи
ДДС: 1%
Мито: 30 %
ДОД: 10%


Изключения:
Отраслите Защитни системи и Болници не се влияят от данъците, тъй като световната практика е те да са контролирани от държавите, тъй като изискват изключително много ресурси, а потреблението им е ограничено.

Моля да дискутираме тези предложения и ако сте съгласни да ги приемем и да спрем да ги бутаме за доста дълго време напред (но най-малко докато не влезе версия 2 на играта).

НМОАТАКА: а имаш ли някакви идеи как да се увеличи износа? Че да вкараме повече злато в страната?
Garabeda: Износът е естествена функция на ниските цени. Предпочитам първо да ограничим вноса, после да мислим за износ. Нека парите на българите да остават в България.

blade_jone: Абе Гарабеда, защо добивите трябва да са с ДОД 10%, пак ще се намери някой луд да инвестира в добив. По-добре ДОД - 50% никаква разлика, просто при нас няма добив, само зърното може да е 1% не повече
Garabeda: щото в един хубав момент можем да се сдобием с регион с висок добив на ресурс. И така и така вече сме го наместили данъка - няма да го бутаме.
А дотогава който иска да си троши главата с добив у нас.


stamb0: 99% процента мито си е чисто протекционистично , т.е. това значи че бюджета тотално се отказва от приходите от мита, да не говорим , че едни сносни мита действат дисциплиниращо на родното производство и не позволяват свръхпечалби за сметка на купувачите. Моето мнение е , че мита от порядъка на 20-30% биха вършили точно тази работа
Garabeda: Играта е съревнование на държави. Една държава е толкова по-силна колкото повече злато генерира в себе си. Трябва да преценим кога в България ще остават повече пари? Когато внасяме евтина стока от чужбина, която подбива нашата (ще натиска цените и заплатите надолу), в същото време нашето злато 80% отива навън, 20% остава в хазната под формата на данък, или когато имаме скъпи наши стоки и пазаруваме такива от чужбина.
Ако заложим на високи цени и само вътрешни фирми, било то и чужди, около 60% остават в България (10% в хазната под формата на данъци, 10-20% печалба на работодателя, 30-40% заплата на български работник), останалите 40% отиват извън България под формата на суровина. Аз предпочитам вторият вариант. За да продават фирмите у нас така или иначе ще трябва да смъкнат цените до поносими нива.


J_Grey: Не съм съгласен за ДДС. първо смятам, че трябва да е еднакъв за всички отрасли - няма логика само евтините стоки да са натоварени.торо - смятам, че като цяло данъкът трябва леко да се повиши - примерно до 5%-7%. това е данъкът, който от който трябва да се пълни хазната, а не от ДОД. защото потреблението е по-постоянно и сигурно отколкото печалбите на фирмите.
Garabeda: ДДС за различните сектори е различно за да пълни хазната поравно (изключение са къщите, там реално данъкът трябва да клони към 0😵. Средна цена на оръжия и билети е около 8 лв. средна цена на подаръци около 2 лв., средна цена на хляб около 3 лв. Сам виждаш че за да е балансиран прихода от всички отрасли там където са по-евтини стоките трябва малко по-висок %.
На вторият ти въпрос: именно ДОД пълни хазната, при това не толкова от бизнесмените (защото те рано или късно се научват да си теглят по друг начин печалбата), а от заплатите на работниците, които по-рядко се плащат на черно.


Podkrepa: Аз съм за по-ниски данъци и мита (второто по-скоро контролно) и повече износ (което изисква конкурентни цени на продукцията) с минимален негативен ефект върху заплатите.
Garabeda: Сега ако кажеш и как ниските цени ще се вържат с високи заплати ще те поздравя. А дотогава трябва да решим дали ще продължим да бъдем консуматорска държава от третия свят или ще се опитвам да се конкурираме с големите държави в е-света.

SturmmannIYI: Изобщо не съм съгласен със намаляване на ДОД на 10%.
Garabeda: Той ДОД в момента би трябвало да е 10%. Това че в 2 отрасъла е гласуван по-висок за мен е малка грешка.

nysex: с това тъпо вдигане на лева убихме всякакъв шанс за износ...
Garabeda: Левът отдавна трябваше да поскъпне, даже го направихме късно. Пак ще изнасяме, когато цените и заплатите се нормализират.

Гарабеда,
управител на БНБ