Популярни заблуди

Day 879, 05:06 Published in Bulgaria Bulgaria by Simeon Mihaylov

Ексклузивен брой , еДен 879

Дълго време се стремях да стоя на страна от политическите разпри в електронната версия на родината ни. Четях и си мълчах. На моменти се усмихвах на наивността, или на наглостта на този или онзи. В крайна сметка всеки има право да си изгради концепция в играта и живота и да си ги защитава. Къде аргументирано, къде на сляпо. През трите ми месеца в играта, много глупости се изговориха и много глупости се направиха. Разбира се, покрай тях, но далеч без толкова шум се осъществиха някои полезни за нацията ни проекти. Кои са те, всеки трезвомислещ човек, може да си направи извода.
Напълно логично в последните 2 месеца, борбите и противоречията ескалираха, на моменти в гротескни сценки. Няма и как да е иначе. Нова вълна играчи дойде. Всеки със своите идеи, със звоя заряд, пренесен от РЖ, със своя ентусиазъм. Новите играчи искат промяна, искат по-добра еБългария, искат стабилна икономика. Това е нормално. Липсата на опит в много от тях, ги тласка към концептуални грешки в логиката. В тази статия бих желал да наблегна на някои от най-разгорещените теми през този изминал период и моята гледна точка по тях. Или иначе казано

Най-големите заблуди в еРепублик:

Пропаганда

Трудно се намира нещо което да ми е по-грозно. Това е единствената дума, която обединява нацизма, комунизма и модерния капитализъм. Като се тръгне от "Ние сме най-чистата и свята раса" през "Всяка консерва - пирон в ковчека на империализЪма" до "Напред на нож срещу тероризма" и "Световната финансова криза - нашият нов враг". Тези смехотворни концепции, заслепяващи очите на народа и оправдаващи в очите му всички действия на управляващата ги класа, имат за цел нищо по-различно от:

- Отвличане на вниманието на народа от важните и истински неща и обединяването му в името на борбата срещу новия "зъл враг".

- Налагане на принципи на управление от типа "Целта оправдава средствата"

Разбира се, подобни пропагандни концепции не липсват и в еРепублик и в частност в еБългария.
Типична черта на пропагандата е поставяне на етикети и разделение на лагери. За 2 месеца в еБългария ей така от нищото се появиха "олигарси", "анархисти-реформисти" и ей така да е пълен сеира и "комунисти". Че българите страдаме от комплекси на хаотичен реваншизъм е ясно като бял ден в пустинята. Но защо ги прехвърляме в играта?
Тръгнала една чета народ да сваля комунизма... Къде го видяхте този комунизъм в играта, бе момчета? Бил си направил човека социалистическа партия? Е и? Комунизъм в играта в степен по-голяма от сегашната не може да има. Нито е възможно да има репресии и убийства, нито цензура от страна на управляващите. Та нали всички сте минали през държавната фирма, като сте се регнали. Не е ли това социален проект? Искате държавните фирми да се намесват, когато играта на пазара загрубее за потребителя? Не е ли това социален приом? Истината е, че без добра амалгама между социални проекти и свободен пазар, нито една държава в играта не може да се развие. С новите промени, вече социалните проекти от типа "Работа за скил 0", далеч не са толкова чисто социални. Производителите си гледат изгодата от новите играчи, регистрирани със 100 уелнес и гледат да си ги обучат.

Държавата в еРепублик е парламентарна република.

Всяка държава в еРепублик по начало е президентска република. Всички важни функции са съсредоточени в президента, като множество неформални функции се възлагат на министри, избрани от самия него. Това като модел съответства на президентска република, примери за каквато са САЩ, Русия и Франция.
Парламентът има регулаторни функции. Въпреки, че президентът концентрира в себе си основните правомощия в играта, всяко негово важно решение, трябва да е одобрено от парламента. Технически погледнато, поради факта, че всеки един закон може да бъде предложен от всеки един депутат, не е трудно да се осъществи парламентарна република. Опитът в еБългария, обаче не е такъв и нито един лидер на мнозинството в Парламента не е изявил амбиции и желания, да се изяви като министър-председател.
При наличие на политическа воля и достатъчна подкрепа, функциите на президента могат лесно да се изземат от парламента. Това, обаче не се случва. Няма ясно изразена данъчна политика от страна на мнозинството. Няма съгласуваност. Всички депутати единодушно (с оглед приетите закони и изказаните мнения) признават правото на президента да определя бюджета и да се разпорежда с БНБ. Така че, не може да се твърди, че нещо се е случило, само защото мнозинство в парламента има този или онзи, докато въпросното мнозинство реално не се организира и не се нагърби с работа различна освен да клика зелени или червени бутони по 5 пъти на ден.
Накратко, господа от мнозинството, имате инструментите на властта в ръцете си. Но не виждам да ги използвате. Това единствено ми говори, че за вас управлението и властта са самоцел.
По-лесно е да се криеш зад лозунги и да се изживяваш като опозиция, вместо да запретнеш ръкави, нали?

Олигархия?

(Да, НМОАТАКА, към теб е адресирано.)
Какво разбирате под "олигархия", бе младежи и девойки? В концепцията на играта твърдо е заложен принциът на демокрацията. И парламента и президента се избират от народа, чрез гласуване. Всеки може да се кандидатира. Няма финансов филтър на кандидатите, няма образователен ценз. Можеш, доказал си се, убедил си хората да повярват в идеите ти - Избират те.
Старите играчи си били менкали президентския пост и министерските кресла... Ами щом хората ги избират, явно им имат повече доверие, отколкото на вас. Щом за 3 месеца игра не сте успели да се наложите като стабилни обществени фигури, значи нещо в действията и писанията ви куца. Погледнете се в огледалото, замислете се, вижте къде грешите и променете подхода си. Управлението не е самоцел. То е основно отговорност и мнооооого изгубено време. Действащите в управлението хора са загубили месеци от това време в изпълнение на държавни функции. Други хора са загубили няколко часа в плюене по статии. Кое тежи повече? Това решава народът.
Вчера анархизмът и деструктивната вълна бяха на път да надделеят. Правителството, начело с президента, открито и колективно подадоха оставка. Или иначе казано ви заявиха "Щом много знаете, оправяйте се". Силно се надявам, подписката инициирана от Х_р_М, за часова събрала над 200 души да разубеди Melliores от решението му да се оттегли. Неприетият импийчмънт на Гарабеда е добра новина, но фактът, че 2 гласа го деляха от приемане е тъжен. Тъжен е защото, този човек е отделил 8 месеца в изпълнение на президентската длъжност и кой знае колко повече като управител на БНБ. Тъжно е, че деструктивната омраза е накарала 18 депутати да гласуват "ЗА". Да, същите депутати, дето гласуват реципрочни закони през 24 часа.
Ето, затова не осъждам смяната на председателя на партия АТАКА. Защото за досегашното си съществуване, тази партия не е направила НИЩО за държавата, а само плюе по "олигархията". Грозна пропаганда. Искрено вярвам, че и дресирана маймуна ще представи партията, като председател, по-добре от НМОАТАКА.

България над всичко? Или псевдо-национализъм...

Както Х_р_М отбеляза в неедна статия, кой ви даде право да си присвоявате национализма? Кой ви даде право да определяте кой е националист и кой не е? Кой ви даде право да съдите хората? Как точно, всеки един от вас постави България над всичко в тази игра? От какво се лишихте в името на останалите? Конкретни въпроси, на които очаквам да получа отговор от всеки който използва тази фраза. В противен случай, не сте нищо повече от пропагандаджии, популисти и демагози (За справка относно значението на думичките се обърнете към Български тълковен речник).

Време е да набием някого

Точим ножове на Гърция. Способността за реална преценка на обстоятелствата разграничава момченцата от мъжете. За всяко нещо си има подходящо време. Понякога обстоятелствата зависят от нас, понякога не. Не сме способни да успеем в подобно начинание на този етап. Нито 1 на 1, нито с всички наши съюзи срещу всички техни. Да не говорим, че:
- Атака от наша страна активира МПП-тата на Гърция срещу нас. Те могат да си ги запазят активирани, изчаквайки удобен момент, да ги използват срещу нас. Няма гаранции, че след като активираме техните МПП-та, те ще активират нашите.
- Активиране на МПП-тата на Гърция срещу нас, автоматично и безплатно отваря война на Румъния срещу нас, нещо за което те принципно трябва да платят с злато, пропорционално на боеспособното им население. Иначе казано, безплатна война за Румъния срещу нас и правото да изчакат удобен момент, да използват бонуса.
- Не можем да си позволим дори достигане до Централна Гърция, а за опазването й от въстания да не говорим.
- Желязото няма да играе такава централна роля в новата версия. Изчакваме да видим къде ще се появят залежите на камъни и титан.
Няма нужда да изброявам всички причини, поради които подобна идея звучи като детинска шега. Мога само да прибавя, един цитат на най-успешния арабски пълководец Салаадин, който е от "Небесно царство", който ми се е запечатал в съзнанието: "Вярно е, че Аллах определя изхода на битките. Но те също така се определят от численост, въоръжение и продоволствия..." Така че, само с кураж не става. Основна роля играят цифричките, а там ние губим с много. Търпение и труд се иска, а не само кураж. Пинчерът си лае, а питбулът направо хапе. кое от двете искаме да сме?

Икономиката ни процъфтява. Защо държавата бездейства и оставя толкова много фирми да фалират?

Илюзия е, че икономиката ни се е подобрила в последните седмици. Всяка тенденция запазва посоката си, докато външно влияние не я промени. Външното влияние се случи. А именно, ъпдейта с болниците. Това завари много хора неподготвени. Търсенето на подаръци се увеличи в пъти. Новите правила направиха поддържането на здравето доста трудно. Това засили търсенето на къщи и високо качество хляб.
Резултатът от тези тенденции беше активирането на много "заспали" фирми, основно за подаръци. Активиране на hire/fire дейности, които позволяват на една фирма да използва десетки и стотици работници на ден, без да страда производителността й. Всичко това взриви пазара на труда, поради многократното увеличение на търсенето в него. Заплатите се увеличиха. Себестойността на единица продукция във всички браншове се увеличи. Увеличиха се и цените. В крайна сметка покупателната способност на жител се възстанови до стандартните за еБългария равнища. Но цената е жестока. Високата себестойност на българските продукти ги отдалечава от световните най-ниски стойности. С това си отива и възможността за скрит износ (Пазаруване през чужди организации от българския пазар). От това страда износът ни.
Какво следва?
Логично, когато предлагането се е увеличило многократно, а търсенето се е ограничило единствено до вътрешния пазар (и евентуален "износ" за войниците ни в други държави), цените се уравновесяват при нови, по-ниски стойности. Те на практика са ограничени отдолу от себестойността на продукта и печалбата на фирмите клони към нула.
Какво можем да направим? На практика - нищо.
Защо?
Нека погледнем ценообразуването на единица продукт, например подарък:

Ресурси: 0.90 лева
Труд: 1.00 лева (приблизително)
ДДС: 0.10 лева

Очевидно е, че ресурсите са 45% от себестойността, трудът 50%, а данъците едва 5%. Цените на ресурсите не можем да променим. Цените на труда се поддържат високи от липсата на качествени работници и търсенето в други (по-вървежни) отрасли. Намаляване на данъците, няма да окаже животворно въздействие върху отрасъла. За сметка на това, обаче ще ощети държавния бюджет с трицифрена сума в злато.
Какво ще се случи с отрасъла?
Според класическия принцип на икономиката, много от фирмите, които не могат да си позволят загубата, или не могат да работят на нулата, ще затворят. Не само в България, ами и по-света. Самото съществуване на толкова много фирми води към следните две следствия:
- Търсенето на ресурси, поддържа цената им висока. Намаляването на фирмите, ще намали и цените.
- Освободеният трудов ресурс, ще задоволи глада за качествена работна ръка. Заплатите ще намалеят.
По този начин, чрез затваряне на по-слабите фирми, които не са способни да се преборят с конкуренцията, ще се отвори глътка въздух за тези, които са оцелели.

http://erepmarket.com/counter/counter.php">