Макроикономика в еРепублик

Day 851, 06:41 Published in Bulgaria Bulgaria by Simeon Mihaylov

Екслузивен Брой , еДен 851

Виждам, че мозъците на много хора работят в посока на това, как да помогнат на България да е сила в еРепублик. ПТО-та, планове за атака на хай региони и прочее. Дори и без особено замисляне се вижда и че българската икономика не е в разцвет. Най-ниските заплати в еСвета, едни от най-ниските цени в много отрасли. Всички се чудим, защо е така и как може да се промени. За да можем да променим дадена ситуация, първо трябва да сме на ясно с причините, които водят до сегашното състояние на България. Знаем, че липсата на хай региони вреди на икономиката ни и я дърпа надолу, но действително много малко от нас реално си обясняват причините това да е така. Ще се опитам накратко да обясня на тези, които имат нужда, как работи една еИкономика и кои са решаващите фактори в нея.
Всички виждаме ниските цени. Те се определят от два елементарни фактора: търсене и предлагане. Предлагането очевидно е сумата от производителността на всички активни фирми в даден отрасъл, а търсенето се съставя от други два фактора: необходимост и възможност. Именно тази възможност за потребление е най-големият проблем на еБългария (а защо не и на България в РЖ). Ниските заплати не позволяват на потребителите да си купят това, от което имат нужда, а ниското потребление и продажби определя ниски заплати. Омагьосан кръг, нали? Причината за това можем да представим, като обща парична маса, която е налична в държавата. Ако в една богата държава с 10000 население общата парична маса е 50000 голд, то се падат по 5 голд средно на човек, което автоматично значи по-висока покупателна способност. Ако паричната маса на същите тези 10000 души е 20000 голд, то се падат по 2 голд средно на човек. Виждате разликата, нали?

За да разгледаме как се влияе тази обща парична маса от факторите в играта, първо трябва да разгледаме двете посоки, в които тя може да се изменя и кои са причините за това:
1. Увеличаване:
1.1. Покупка на злато от еГражданите.
Поради не особено доброто ни икономическо положение, рядко си позволяваме да плащаме за онлайн игра. Въпреки това, изключения има.
1.2. Бонуси от медали и левели.
Тук фактори като бейби-бума оказват ползотворно влияние на икономиката. Проблемът е, че полученото от тях злато се харчи обикновено за глупости.
1.3. Износ
1.3.1. Износ на продукция
1.3.1.1. Износ чрез закупуване на лицензи и продажба на чужди пазари от български фирми
Малко са българските фирми, които си купуват лицензи за износ. Това според мен е грешка, тъй като често на чуждите пазари се продава много по-изгодно и предвид ниските заплати в България, производителят може да реализира доволни печалби, вместо да свързва двата края на българския пазар. Такава инвестиция, според мен често си заслужава повече от ъпгрейда на компанията от к1 на к2.
1.3.1.2. "Търговски туристи" - хора и организации, намиращи се извън еБългария, но купуващи стоки от нашия пазар, поради ниските цени.
Това е изключително важно предимство на икономиките с малка парична маса. Ниските цени са привлекателни за чужденците, които желаят да закупят големи количества стоки. Поради факта, че може би повече от 4-5 хиляди българи работят зад граница, е от изключителна важност те да се превърнат в подобни потребители на българския пазар. Идеи за това, по-нататък.
1.3.2. Износ на работна ръка
Същите тези хиляди българи работещи зад граница, получават заплати от чужди фирми. Този факт не е от никаква полза за България, ако те пазаруват на пазарите в страните, където работят. Голям плюс е, ако те пазаруват на родния пазар, използвайки изгодните за тях цени.
2. Намаляване:
2.1. Закупуване на фирми и лицензи от играта, увеличаване на качеството на фирми.
Много важен минус за икономиката на еРепублик като цяло. Парите, използвани за разходи по фирми са безвъзвратно загубени за еИкономиката. Затова винаги, когато искам да се сдобия с фирма, проверявам пазара за вече съществуващи фирми, които се продават. Често се намират чудесни оферти. Пример: Закупих фирма за добив на диаманти к2 с лиценз за Румъния за 41 голд. Продадох я за 53. Закупих фирма за билети в България за 26 голд. Наличностите в нея под формата на продукция и капитал бяха за около 12 голд. 3 пъти премислете, преди да изхарчите пари по този параграф и се замислете как е най-изгодно за вас, за еБългария и въобще за еСветовната икономика.
2.2. Похарчени пари за тренировки и уелнес пакове.
Тук няма какво да коментираме. Всеки иска бърз прогрес и това е огромен проблем за цялата еИкономика. Може би в пъти по-голям за чуждите такива, отколкото за българската. Уелнес паковете пък са абсолютно необходими за здраво танкиране в битки.
2.3. Внос на продукти на българския пазар.
Тук явно няма от какво да се притесняваме, след като затворихме всичките си производствени сектори за внос. Това не е непременно най-доброто решение. Американската и испанската икономики са сравнително отворени за внос и пак успяват да поддържат чудесни цени на пазарите си.
2.4. Закупуване на суровини от чужди пазари.
Ето го и едно от разковничетата на здравата и смазано работеща икономика. Именно това е главната причина за воденето на толкова титанични и скъпи войни и за прекарването на коридори през половината еСвят. Защо? Представете си, че българска фирма изработва дневна продукция, която продава за 100 лева. От тях примерно 50 отиват за заплати и остават в държавната парична маса. 20 са печалбата на собственика, който ако е българин, също вероятно ги харчи в България. В този случай, 30 лева от тях ще отидат за закупуване на суровини и ще излязат от българската парична маса, за да се влеят в чужда. Ако го нямаше износа под всичките му форми, паричната маса на еБългария би намалявала с по 30% дневно, само защото нямаме хай региони за ресурси!

След толкова суха теория, вероятно всички се чудите, какво можем да направим по въпроса за регулиране на паричната маса в еБългария? Е, не е много, но с труд и правилно мислене, всичко се постига 🙂 Да разгледаме точките една по една и да видим какви мерки могат да бъдат предприети, за манипулиране на стойностите по тях, до благоприятни размери:

Желана посока на промяна: Увеличаване
1.1. Покупка на злато от еГражданите.
Тук няма какво особено да направим. Който има пари и желае да ги похарчи за играта, го прави.
1.2. Бонуси от медали и левели.
Едва ли можем да увеличим темпа, с който печелим ХР, или медали.
1.3.1.1. Износ чрез закупуване на лицензи и продажба на чужди пазари от български фирми
Вече обясних, че подобни действия са желателни и изгодни за държавата. Рискът, обаче, е доста голям. Повечето икономики не обичат вноса, поради точка 2.3. За САЩ към момента мисля, че не може да се изнася (Поне на мен не ми позволи да си купя лиценз), а Испанският пазар не е необятен. Останалите са или незначителни като размер, или затворени. Все пак и 20 фирми, да се ориентират към износ, би било глътка въздух за българския пазар и икономика.
1.3.1.2. "Търговски туристи" - хора и организации, намиращи се извън еБългария, но купуващи стоки от нашия пазар, поради ниските цени.
NB!Това е нещото, което можем да постигнем с много труд и упоритост. Благодарение на труда и умението на няколко човека, вече си имаме чудесен сайт на армията и работещ игрови скрипт. При добро желание от тяхна страна и с помощта на доброволци за обмисляне и организиране на системата, както логически така и практически, целта е постижима. Българите работещи навън, ще се превърнат балансьор на разходите, които българската икономика прави за ресурси. Икономиката ни ще си стъпи на краката и държавата ни ще може да си позволи доста разходи, включително и военни.

Желана посока на промяна: Намаляване
2.1. Закупуване на фирми и лицензи от играта, увеличаване на качеството на фирми.
Вече изложих мнението си по този въпрос. Три пъти мерете, един път режете.
2.2. Похарчени пари за тренировки и уелнес пакове.
Не сме първия, нито ще съм последния, който апелира към ограничаване на "вечерите с Лана". Едва ли ще имам по-голям успех от всички други. Всеки иска да е доблестен и силен воин. Неизползването на злато за Лана пак ви прави воин, но на друго бойно поле - Битката за икономическо оцеляване! Купувайте си пушки и подаръци и ще правите нелош демидж!
2.3. Внос на продукти на българския пазар.
Вече разязних, че на този етап, това не е проблем, тъй като пазарите ни са практически затворени, а и при тези цени, едва ли сме най-изгодния пазар за износ...
2.4. Закупуване на суровини от чужди пазари.
А имаме ли избор? Нямаме хай регион, а на този етап не можем и да си помислим за отвоюване на чужд. Евентуално ПТО не решава проблема, поне докато пазарите (на стоки и труд) на нашата и превзетата държава поне частично не се слеят, а това е свързано с много злато за лицензи и/или желязна организация.
Да купуваме суровини от български производители в чужбина? Не е решение. При повечето такива фирми, работниците са чужденци и при сегашния пазар на труда, 90% от средствата пак ще остават на чуждите пазари и едва 10% при нашия сънародник-предприемач.

http://erepmarket.com/counter/counter.php">