План рада Мин.Иностраних Послова еСрбије

Day 834, 11:35 Published in Serbia Serbia by demokrata




План рада Министарства за иностране послове

Приоритет је да наша држава има водећу реч у ФЕНИКСУ као и одлична сарадња ПРЕДСЕДНИК-МИНИСТАР ОДБРАНЕ-МИНИСТАР ИНОСТРАНИХ ПОСЛОВА.
Поред свега, разне ствари се у еСрбији мењају, али је неактивност нашег дипломатско-конзуларног сектора симптоматична. Дипломатију глобално воде људи са добрим угледом и везама, како у савезу, тако и у пријатељским државама, али - то није довољно. Већ месецима каскамо у делу "микродипломатије", односно, у оној области коју покривају амбасадори.

Шта је, у ствари, проблем? Наши амбасадори у стране земље најчешће "иду" сасвим неприпремљени. Генерално упутство (парафразирано) гласи "виси на њиховом чету и извештавај". То, на жалост, нити шта значи, нити доноси какву корист. Нити се оно до чега се, најчешће захваљујући пукој индивидуалној инвентивности амбасадора, дође - заиста и користи.

Амбасадор може да буде само неко са угледом и везама у жељеној е-држави (или организацији), познавањем енглеског или језика е-државе домаћина, и са довољно времена, тактичности и толеранције. Тај и такав амбасадор нама може да буде од непроцењиве користи.

Амбасадор треба да прати чет земље домаћина , истина, али и да чита најзначајније приватне и све државне новине, да успостави контакте и чак пријатељске везе са значајнијим играчима (посебно војним и полиитчким функционерима), да прати стање са бројем и просечном снагом играча, бројем и снагом јединица војске, дешавања на политичкој сцени, односе са савезницима и противницима е-државе домаћина, да ако устреба и шпијунира, да прати економску ситуацију и олакшава успостављање економских веза (лиценце), да по потреби издаје новине и чланке на одређену тему, или бар коментарише у туђим новинама, да евентуалну штету причињену еСрбији на дипломатски начин минимизира, да избегава свађе и конфронтације, али да брани интерес и углед еСрбије.

Наравно, колико год је битно имати блиске односе са савезницима и усаглашавати потезе са њима (што је такође, у "првом степену", задатак амбасадора) необично је битно имати квалитетне амбасадоре у противничким земљама, јер су многе информације одатле, правовремено добијене, од необичне важности за процену даљег деловања.

Амбасадор је наша "двосмерна веза" са другом е-државом или организацијом. Он ће уједно пренети неке наше званичне ставове и жеље, "испипати терен" и расположење домаћина провлачењем нечега незваничног, осетити расположење, па понекад и примити гнев. Oтуда није нужно да се амбасадори мењају месечно: чак је пожељно да имају дужи мандат, јер је за уходавање потребно бар 15 дана.

Амбасадор треба да редовно, свакодневно, извештава надређене у Министарству иностраних послова, путем локалног чет канала и теме на Форуму, а заузврат добија идеје и смернице од надређених. Рад свих наших амбасадора треба да прати један заменик МИП задужен само за то, који ће имати неколико помоћника како би се осигурало дежурство 24/7.

Због тога ваља успоставити структуру министарства у складу са потребама оваквог рада, како би све информације правовремено стигле до министра иностраних послове и следствено томе у Владу.

Организација МИП (МОФА)

Министарство иностраних послова треба да се састоји из ових целина:
1. Одсек за билатералне односе (задузен за односе са осталим државама)
2. Одсек за мултилатералне односе (задузен за односе са модераторима и администраторима еРепублика)
3. Одсек за политичку анализу (анализира политичке околности у свету и податке добијене од амбасадора)
4. Одсек за информативно-пропагандну делатност (шпијунажа и контрашпијунажа)


На челу МИП је Министар, он има бар једног заменика (пожељно више, како би 24 сата дневно имали дежурство високог функционера МИП на чату и у игри), и са неколико помоћника који ће помоћи у вођењу одсека изнад.

У свакој држави имамо по једног амбасдора.
МИП мора редовно да организује састанке са амбасадорима на чету, да амбасадори остављају извештаје на затвореном делу форума, да МИП сабира те извештаје, обради и предочава Влади.Био би креиран Гоогле Шеет документ који би водио евиденцију свега и ком би имали приступ амбасадори, председник државе и Министар Одбране.(Гоогле шеет - ПРИОРИТЕТ)

О свом раду МИП информише јавност преко новина. Новине морају редовно да излазе.
Посебно је битно да се у новинама објављује званична листа наших амбасадора и функционера МИП, као и листа амбасадора других држава код нас.

У раду МИП водити дипломатију у најкласичнијем смислу речи (значи, без свађа, конфликата, увреда и сл), као и шпијунажу и контрашпијунажу.