ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ-ΠΑΟΚ 0-0

Day 673, 12:02 Published in Greece Greece by stergios_re_floria

Ισόπαλοι χωρίς τέρματα (0-0) αναδείχθηκαν Πανιώνιος και ΠΑΟΚ στη Νέα Σμύρνη, στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 1ης αγωνιστικής. Κακώς ακυρώθηκε τέρμα του Βιεϊρίνια στο 73' ως οφσάιντ. Αποβολή του Παπάζογλου στο 74' για αντιαθλητικό μαρκάρισμα με απευθείας κόκκινη.
Photostories

Εικόνα του αγώνα

Τα ανεπιτυχή αποτελέσματα των δύο ομάδων το τελευταίο διάστημα, φάνηκε να επηρεάζουν ψυχολογικά τους 22 ποδοσφαιριστές, οι οποίοι μπήκαν επιφυλακτικά στον αγωνιστικό χώρο της Νέας Σμύρνης.

Σε ένα ισορροπημένο ματς με μοιρασμένες τις ευκαιρίες, Πανιώνιος και ΠΑΟΚ δεν εντυπωσίασαν με το παιχνίδι τους και όλο το θέαμα της αναμέτρησης περιορίστηκε σε ελάχιστες επιθετικές εκλάμψεις και από τις δύο πλευρές.

Στο πρώτο μέρος οι δύο αντίπαλοι είχαν από ένα δοκάρι. Η αρχή έγινε από τους κυανέρυθρους με το σουτ του Καστελιόνε να σταματά στην δεξιά δοκό της εστίας του Χαλκιά στο 19', ενώ ο δικέφαλος του βορρά απάντησε με τον Γκαρσία να σημαδεύει το δεξί δοκάρι της εστίας του Μπέλιτς, έξι λεπτά αργότερα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε για ακόμη 45 λεπτά, με την μπάλα να βρίσκεται στον χώρο της μεσαίας γραμμής στο μεγαλύτερο διάστημα.

Οι μαζεμένες αλλαγές του Σάντος, ο οποίος πέρασε αρχικά τους Παπάζογλου και Κονσεϊσάο στις θέσεις των Φιλομένο και Κουτσιανικούλη και αργότερα και τον Φωτάκη στη θέση του Ίβιτς, δεν έδωσαν το προσδοκώμενο αέρα ανανέωσης στους φιλοξενούμενους.

Στο 73' ο Βιερίνια μετά από εκτέλεση κόρνερ και απόκρουση του Μπέλιτς σκόραρε με τον διαιτητή Κύρκο να ακυρώνει κακώς το τέρμα των φιλοξενούμενων ως οφσάιντ.

Ένα λεπτό αργότερα ο Παπάζογλου αντικρίζει ορθά την απ' ευθείας κόκκινη του Κύρκου για αντιαθλητικό μαρκάρισμα αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες.

Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να φτάσει κοντά στο γκολ με το 0-0 να μένει μέχρι το τέλος.

Κλειδί του αγώνα

Το ακυρωθέν γκολ του Βιεϊρίνια στο 73' έκρινε την εξέλιξη του αγώνα καθώς αν το γκολ είχε μετρήσει κανονικά ο ΠΑΟΚ θα έφτανε πιθανότατα στη νίκη.

MVP

Ο Ρεκόμπα έδειξε ακόμη μια φορά ότι η παρουσία του κοσμεί στο ελληνικό πρωτάθλημα. Οι περίτεχνες ενέργειες του Ουρουγουανού έσωσαν κάπως τα προσχήματα από ένα παιχνίδι με κακό θέαμα.

Αδύναμος κρίκος

Ο Πανιώνιος σε ένα ακόμη παιχνίδι εντός έδρας δεν κατάφερε να παίξει ως γηπεδούχος και να θυμίσει την ομάδα του παρελθόντος. Δεν κυριάρχησε και στάθηκε τυχερός που έφυγε έστω και με το βαθμό της ισοπαλίας από τον αγώνα.

Διαιτητής: Δ. Κύρκος
Βοηθοί: Γ. Πάνου, Κ Παπαχαραλάμπους